خیز بیمارستان‌های ترکیه برای جذب بیماران ایرانی

مهاجرت پزشکان از ایران به‌طور فزاینده ادامه دارد‌ایندیپندنت فارسی: در حالی‌ که موج فزاینده مهاجرت پزشکان و کادر درمان از ایران ادامه دارد، برخی گزارش‌ها از افزایش شمار سفرهای درمانی ایرانیان به کشورهای همسایه خبر می‌دهند. در پیوند با این موضوع، اویگار اوستون، معاون مدیر بازرگانی بیمارستان مدی‌پول مگا در ترکیه، ادعا کرد که ایرانی‌ها برای دریافت «خدمات درمانی باکیفیت و قابل‌اعتماد» بیمارستان‌های ترکیه را ترجیح می‌دهند.

اوستون ضمن اشاره به شمار قابل‌توجه بیماران ایرانی که به بیمارستان مدی‌پول مگا مراجعه می‌کنند، گفت: «تعداد بیماران ایرانی تحت درمان در بیمارستان ما نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است.»

این مقام بیمارستان مدی‌پول مگا در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی به رونق گردشگری سلامت در کشورش اشاره کرد و مدعی شد که «ترکیه به لطف ارائه خدمات بهداشتی باکیفیت با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه در بخش گردشگری سلامت در منطقه و جهان جایگاه بسیار مهمی دارد».

اوستون در ادامه افزود که بیمارستان مدی‌پول مگا وابسته به دانشگاه مدی‌پول مگا استانبول به بیمارانی از ۱۵۰ کشور دنیا خدمات ارائه می‌کند.

به گفته او، بیماران ایرانی در بخش‌های زنان، جراحی پلاستیک، سلامت دهان و دندان، جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی در بیمارستان‌های ترکیه تحت درمان قرار می‌گیرند و دانشگاه مدی‌پول مگا قصد دارد با هدف جذب گردشگران حوزه سلامت در ایران شعبات و دفاتر اطلاع‌رسانی راه‌اندازی کند.

در همین زمینه، بیرگل رمزی احمد النوعیمی، یکی دیگر از مدیران دانشگاه مدی‌پول مگا، نیز گفت که اکنون ایرانیان در میان بیماران خارجی بیمارستان رتبه اول را دارند.

بیمارستان‌های ترکیه با استخدام مترجمان فارسی‌زبان و ارائه خدماتی مانند حمل‌ونقل و هتل برای جذب گردشگران سلامت اقدام‌های زیادی انجام می‌دهند. بیماران نیز برای دریافت این خدمات هزینه‌های هنگفتی پرداخت می‌کنند.

خیز کشورهایی مانند ترکیه برای جذب گردشگران سلامت از ایران در حالی است که پیش از این، شهروندان کشورهای همسایه برای دریافت خدمات درمانی باکیفیت به ایران سفر می‌کردند اما اینک با موج فزاینده مهاجرت پزشکان متخصص از ایران، این روند معکوس شده است.

بر مبنای گزارش‌های رسمی، سال ۱۴۰۱ بالغ‌ بر شش هزار و ۵۰۰ پزشک شامل دو هزار و ۳۰۰ پزشک متخصص از ایران مهاجرت کردند. بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که سالانه به‌طور متوسط حدود پنج هزار پزشک در ایران فارغ‌التحصیل می‌شوند. بنابراین می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که مهاجرت پزشکان از ایران حدود ۳۰ درصد بیشتر از آمار ورودی پزشکان جدید است.

از سوی دیگر، داده‌های رصدخانه مهاجرت ایران از منابع معتبر بین‌المللی نشان می‌دهد که جمعیت پزشکان ایرانی در کشورهای پیشرفته افزایش یافته و از حدود چهار پزشک به بیش از ۱۰ هزار پزشک رسیده است. نظرسنجی‌های رصدخانه مهاجرت ایران نشان می‌دهد ۵۴ درصد پزشکان و پرستاران در تابستان ۱۴۰۱ میل زیاد و خیلی زیاد به مهاجرت داشته‌اند، ۲۴ درصد تصمیم به مهاجرت گرفته‌اند و ۷.۵ درصد برای مهاجرت اقدام کرده‌اند.

بر اساس این نظرسنجی، «بی‌ثباتی اقتصادی، شیوه حکمرانی و مملکت‌داری، ناامیدی از آینده، امید به زندگی بهتر در خارج از کشور، وضعیت آزادی‌های فردی و اجتماعی و کیفیت بهتر زندگی در خارج از ایران» از مهم‌ترین عوامل موثر بر میل مهاجرت در میان پزشکان و پرستاران‌اند.

پیش‌تر رضا لاری‌پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی، هشدار داده بود که ممکن است کار به‌جایی برسد که حاکمیت مجبور شود پزشک «گدایی» کند. رئیس سازمان نظام پزشکی هم گفته بود که احتمالا تا چند سال دیگر مجبور شویم پزشک متخصص قلب و جراح اطفال وارد کنیم.
+3
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  همون که ستاره سعیدی، همسر بیژن مرتضوی را درمان کردند کافیست! بقول ما ایرانیها: ......بازم کلاس اول است.
  4
  8
  جمعه ۰۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.