اعلام رسمی اخراج اتباع خارجی «از برخی اماکن» یک روز پس از نکوهش «افغان‌ستیزی» توسط وزیر

 وزیر کشور در شاهچراغ شیراز؛ محدودیت‌ها علیه افغان‌های ساکن ایران پس از دومین حمله به شاهچراغ افزایش یافته استیک روز پس از آن که وزیر کشور دولت جمهوری اسلامی مدعی شد که حکومت ایران مخالف «افغانستان‌ستیزی» است، خود او رسما از اجرای طرح اخراج اتباع خارجی از «محدوده برخی اماکن» در کل کشور خبر داد.

احمد وحیدی روز پنج‌شنبه، چهارم آبان، به خبرگزاری ایسنا گفت: «بر اساس طرح ساماندهی اتباع خارجی، این اتباع نباید در محدوده برخی اماکن سکونت داشته باشند. بر همین اساس طرح خروج آنها از اطراف برخی اماکن در حال اجراست.»

وزیر کشور جزئیات دقیق این مراکز و اماکن را مشخص نکرد اما گفت که دلیل اخراج «تامین امنیت» این اماکن است.

در اکثر موارد، منظور مقام‌های جمهوری اسلامی از «اتباع خارجی» اتباع کشور افغانستان است که به ایران پناهنده شده‌اند.

به گفته او، پس از دومین حمله به شاهچراغ شیراز در مردادماه گذشته، این طرح در سطح استانداری‌ها و فرمانداری‌های برخی شهرها در حال انجام بوده است.

پس از اولین حمله به شاهچراغ، حکم اعدام دو افغان متهم در این حمله روز شنبه ۱۷ تیرماه در ملاء عام اجرا شد.

اجرای حکم اعدام این دو تبعه افغانستان در شرایطی صورت گرفت که گروهی از کارشناسان و فعالان حقوق بشر، «عادلانه بودن روند دادرسی» و محاکمه آن‌ها را «بدون مدارکی که دال بر مجرمیت‌شان باشد»، زیر سوال برده بودند.

پس از حمله دوم و در ابتدای شهریور نیز، بهرنگ قربانی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت که بر اساس این طرح، «مالکان منازل مسکونی محدوده اطراف حرم اجازه واگذاری منازل خود را به اتباع بیگانه نخواهند داشت.»

او افزود که هشدار در این زمینه «به شکل پیامک برای شهروندان ارسال شده و به اتباع نیز اعلام خواهد شد.»

بر اساس این هشدار، اتباع خارجی باید در یک بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ روزه نسبت به تخلیه این مکان‌ها اقدام کنند.

اکنون اعلام اجرای این طرح در سراسر کشور در حالی است که وزیر کشور روز چهارشنبه خود «افغانستان‌ستیزی» در ایران را نکوهش کرده بود.

وزیر کشور در عین حال خواستار تشدید برخورد «حقوقی و قضایی» با افغان‌هایی شد که به طور غیرقانونی به ایران وارد می‌شوند.

به گفته وحیدی، در چند ماهه اخیر «بیشتر از ۲۰۰ هزار» افغان به کشور خود بازگشته‌اند ولی «برخی از آنها مجدد به ایران بازمی‌گردند.»

جمهوری اسلامی از یک سو مخالف پذیرش مهاجران افغان در ایران است و از سوی دیگر، هم در نیروهای نظامی نیابتی خود بارها از آنها بهره گرفته و هم، در شرایط تحریم، در تلاش برای تقویت روابط به ویژه روابط اقتصادی با طالبان است.
+37
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  نیایش - تهران، ایران

  خیلی انسان دوست هستید کلی برادر و انسان افغانی در انگلستان هستند که دنبال جا برای زندگی هستند بردارید ببرید خانه باهم دوستانه زندگی کنید ! اگه یک کم فهم باشه متوجه میشه که 9 میلیون افغانی بدون مدرک یعنی فاجعه حتی برای افغانیهای که مدرک دارند هم خطرناکه ! بفهمید و دست از تظاهر بردارید خیلی محبت دارید ببریدشون خانه خودتون ! کشور ورشکسته آبی و اقتصادی نمیتونه مهمان بگیره مردم دیگه حالشون از این انساندوستی های دروغین و الکی شما حالشون بهم میخوره
  7
  44
  ‌پنجشنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.