شباهت حکومت ایران در سرکوب، با آنچه به اسراییل نسبت می‌دهد

ایران وایر - فرامرز داور: جمهوری اسلامی ایران در جریان جنگ اخیر اسراییل و حماس، بی‌توجه به اقدامات جنایتکارانه شبه‌نظامیان حماس، نسبت‌هایی به اسراییل در ارتکاب اعمال بزهکارانه و جنایت‌بار می‌دهد.

این نوشته در اینجا در پی رد یا اثبات اعمال جنایتکارانه دو طرف جنگ اسراییل و حماس نیست، بلکه به شباهت‌های حکومت ایران در سرکوب اعتراضات ایرانیان با آنچه که اسراییل را از بابت آن سرزنش می‌کند، می‌پردازد.

***

در آستانه هفته سوم جنگ میان حماس و اسراییل، «محمد کاظم موحدی آزاد»، دادستان کل کشور در ایران، گفته است از دادستان‌های سراسر ایران خواسته علیه افراد سیاسی و نظامی دولت اسراییل پرونده جنایی تشکیل دهند.

مواردی که در نامه دادستان کشور در ایران گفته شده  عبارت است از، حملات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس به مردم بی‌دفاع و بی‌پناه غزه با اقداماتی از قبیل کشتار هدفمند غیر نظامیان، تخریب گسترده اموال غیرنظامی، استفاده از سلاح‌های ممنوعه، انتقال اجباری مردم فلسطین از سرزمین مادری خود، محاصره کامل، حمله به بیمارستان‌ها و اماکن دینی و آموزشی که با هدف نابودسازی و کشتار وسیع به ویژه زنان، کودکان و افراد سال‌خورده صورت می‌گیرد، از مصادیق بارز جنایت جنگی جنایت علیه بشریت و نسل زدایی است و موجب تعهد کشور‌ها به محاکمه آنان می‌شود.

برای به دست آوردن تصویر واضح‌تری از عملکرد جمهوری اسلامی در برابر شهروندان معترض ایران که غیرنظامی بوده‌اند، از موارد مربوط به سرکوب‌های خونین و گسترده حکومت ایران از ابتدای انقلاب بهمن۱۳۵۷ تاکنون، صرفا رفتار حکومت در شش ماه دوم سال ۱۴۰۱ را مورد اشاره قرار می‌دهیم که هنوز در حافظه جمعی ایران زنده است و موارد پیش‌از آن را، در جای دیگری بررسی خواهیم کرد.
کشتن کودکان
کیان پیرفلک همراه مادرش. این کودک یکی از ده‌ها کودک کشته شده به دست ماموران مسلح جمهوری اسلامی ایران در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ استجمهوری اسلامی ایران، اسراییل را به متهم می‌کند که در جریان عملیات نظامی خود، باعث کشته شدن کودکان فلسطینی از‌جمله کودکان غزه می‌شود.

با اینکه حکومت ایران در صدد متهم کردن حداکثری اسراییل است، مستنداتی مبنی‌بر هدف قرار دادن عمدی کودکان بیرون نداده، اما صرفا از ۲۶شهریور۱۴۰۱ تا ۲۰ دی آن سال، ۷۴ کودک، یعنی افراد زیر ۱۸ سال در سراسر ایران به‌دست نیروهای مسلح، شامل نظامیان رسمی و شبه‌نظامیان جمهوری اسلامی کشته شدند.

اسامی ۴۶ تن از کودکان کشته شده که هویت آن‌ها به صورت عمومی اعلام شد و در فاصله زمانی شروع سرکوب اعتراضات یعنی ۲۶شهریور تا روز اول آذر ۱۴۰۱ کشته شدند، توسط «ایران‌وایر» در این گزارش آورده شده است.  حدود سه هفته بعد هم «سازمان عفو بین الملل» گزارش مشابهی همراه با نام ۴۴ کودک کشته شده در پاییز ۱۴۰۱ توسط نیروهای سرکوب را منتشر کرد.

مدتی بعد «سازمان حقوق بشر ایران» که در نروژ مستقر است، اعلام کرد که در شش ماه دوم سال ۱۴۰۱، دستکم ۶۴ کودکان در جریان سرکوب‌ها به دست نیروهای مسلح جمهوری اسلامی کشته شدند.

با اینکه هدف قرار دادن کودکان ازجمله اعدام افراد به‌دلیل ارتکاب عملی در زمان کودکی در جمهوری اسلامی رویه‌ای عادی بوده، اما شدت این عمل در جریان سرکوب‌های سال ۱۴۰۱ به‌حدی بود که معترضان و برخی از چهره‌های جهانی، به جمهوری اسلامی لقب «حکومت بچه‌کش» دادند.

هدف قرار دادن فرد یا جمعیت غیرنظامی
اصولا در جریان سرکوب خونین معترضان در ایران که به کشته شدن نزدیک به ۵۰۰ تن در سال ۱۴۰۱ منجر شد، همه افراد هدف قرار داده شده، شهروندان غیرنظامی و غیرمسلح بودند که به‌صورت مسالمت‌آمیز خواهان تغییرات مورد‌نظرشان شده بودند.

به غیر از شلیک‌های مرگبار به اعضای حیاتی معترضان غیرمسلح، جمهوری اسلامی ایران از مقطعی اقدام به هدف قرار دادن چشم معترضان کرد که حاصل این روش از سرکوب، ده‌ها شهروندی است که چشم خود را بر‌اثر شلیک ماموران مسلح از دست داده‌اند.

به غیر از شلیک با تجهیزات جنگی به سوی معترضان مسالمت‌جو، هدف قرار دادن آن‌ها با تفنگ‌های ساچمه‌ای که ده‌ها ساچمه را وارد بدن فرد هدف قرار گرفته وارد می کند، از دیگر نمونه‌های استفاده از سلاح های غیرمجاز توسط جمهوری اسلامی ایران است که از اسراییل بابت آن انتقاد می‌کند، اما خود به‌شکلی بسیار گسترده و بدون محدودیت، آن را به‌کار می‌گیرد.

چه در مخاصمات بین‌المللی، چه در درگیری‌های داخلی، هدف قرار دادن غیرنظامیان «اکیدا ممنوع» است و عمل جنایتکارانه محسوب می‌شود. حال آنکه اعتراضات در ایران ابدا مخاصمه، یعنی درگیری نظامی نبوده، بلکه صرفا بیان مسالمت‌جویانه اعتراض بوده که به خشن‌ترین و خونین‌ترین شکل ممکن، از سوی نیروهای مسلح حکومت ایران، جواب گرفته است.
استفاده از سلاح ممنوعه
یک مامور مسلح جمهوری اسلامی که جلیقه ضدگلوله به تن دارد، در حال شلیک با سلاح جنگی به معترضان غیرمسلح در یکی از شهرهای ایران
در‌صورتی‌که مقام‌های رسمی یک کشور تشخیص دهند که برای حفاظت از شهروندان در زمان بروز اعتراضات شهری، کاربرد زور لازم است، استفاده از آن باید فقط و فقط در حد مجاز و مورد نیاز، و با استفاده از ادوات و سلاح‌های قانونی و دارای جواز باشد.

استفاده از تسلیحات جنگی مانند تفنگ‌های شکاری، تیربار و حتی هر نوع سلاح گرم برای مواجه با جمعیت غیرنظامی، «ممنوع» است.

تنها جایی که استفاده سلاح گرم مجاز است، زمانی است که فردی جمعیت را به خطر مرگ انداخته باشد، یا خطر قطع عضو یا خسارت بدنی و جسمی غیر‌قابل جبران از سوی مهاجم قطعی باشد. در این وضعیت، اگر استفاده از سلاح سرد نظیر باتوم کاربردی نباشد، شلیک به پایین تنه فرد مهاجم به قصد متوقف کردن او، مجاز است.

در‌حالی‌که جمهوری اسلامی ایران برای فرونشاندن اعتراضات مسالمت‌آمیز شهروندان، به روی آن سلاح جنگی گشوده و ماموران مسلح آن آزادانه معترضان را قتل رساندند. یعنی عملی که جمهوری اسلامی، اسراییل را به ارتکاب آن در برابر فلسطینی‌ها متهم می‌کند، خود به‌وضوح در برابر شهروندان ایرانی انجام می‌دهد.
تخریب گسترده اموال غیرنظامی
ماموران حکومت ایران. یک مامور مسلح در حال شکستن شیشه یک خودرو پارک شدهدر جریان سرکوب اعتراضات سال ۱۴۰۱، بارها و بارها تصاویر حمله ماموران مسلح جمهوری اسلامی به اموال عمومی منتشر شد. مهاجمان در موارد متعدد لباس فرم نظامی به تن داشتند. به غیر از تخریب اموال عمومی مانند لوازم و مبلمان شهری و شیشه فروشگاه‌ها و بانک‌ها، ماموران جمهوری اسلامی اموال شخصی افراد را هم هدف حمله و تخریب، و گاه برچیدن آن کردند.

شکستن شیشه اتومبیل‌ها و وارد کردن خسارت به آن‌ها و موتورسیکلت افراد، حمله به منازل مسکونی مردم در شهرک اکباتان تهران و تخریب گسترده آن و سپس جمع کردن واحدهای تجاری و کسب در مرکز خرید اکباتان، از نمونه تخریب‌های صورت گرفته توسط ماموران حکومت ایران است.

جمهوری اسلامی که اسراییل متهم به تخریب گسترده اموال غیرنظامی و عمومی می‌کند، خود به‌طور مکرر و سازمان‌یافته، دست به چنین عملی در ایران می‌زند.

حمله به بیمارستان‌ها و ممانعت از کمک پزشکیاستفاده نظامی از آمبولانس در جمهوری اسلامی به یک روش رایج بدل شدهحکومت ایران، ارتش اسراییل را متهم به حمله به بیمارستان و مراکز آموزشی می‌کند. اقدامی که خود به‌کرات و به شیوه خاص خود در زمان سرکوب معترضان در پیش گرفته و در این زمینه، صاحب تجربه‌ای انباشت شده است.

ماموران جمهوری اسلامی با تعقیب افراد زخمی در بیمارستان‌ها، این افراد را دستگیر می‌کنند، که خود عامل بازدارنده‌ای برای مراجعه زخمی‌ها به مراکز درمانی و بیمارستانی است و در زمان مراجعه افراد زخمی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که خطر این کار را پذیرفته‌اند، آن‌ها را پیش از تکمیل روند درمانی با خود به بازداشتگاه می‌برند.

حتی عوامل پزشکی و درمانی را که هویت مراجعه‌کنندگان را افشا نمی‌کنند، بازداشت و با روش‌های امنیتی زیر فشار می گذارند و تلاش می‌کنند مانع مداوای زخمی ها در خارج از محیط بیمارستانی و درمانی مثل منزل پزشکان هم شوند.

استفاده نظامی از آمبولانس به‌عنوان خودرو بازداشت، انتقال زندانی و حتی جا‌به‌جایی نیروهای مسلح در جریان سرکوب‌های سال ۱۴۰۱ هم، به‌کرات مشاهده شد. امری که مشخص شده سابقه‌ای طولانی در جمهوری اسلامی دارد و از‌جمله اعمال جنایتکارانه محسوب می‌شود.
حمله به مراکز آموزشی
حضور آمبولانس در یکی از مدارس دخترانه که هدف حمله شیمیایی قرار گرفتهدر‌حالی اسراییل از سوی حکومت ایران دولتی معرفی می‌شود که به مراکز آموزشی فلسطینی‌ها حمله می‌کند، جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۱، هجوم و حمله به مراکز آموزشی ایرانیان، یعنی اتباع خود را به امری عادی و روزمره بدل کرد.

در جریان سرکوب‌های سال ۱۴۰۱، حمله نیروهای مسلح به مراکز آموزشی همانند مدارس، دستگیری عوامل آموزشی و مدیر مدرسه و حتی دستگیری دانش‌آموزان و بازجویی از آن‌ها و سپس انتقال اجباری آن‌ها به مراکز درمان بیمارهای روانی، به‌شکل خطرناکی رایج شد.

در سه ماهه پایانی سال تا بهار ۱۴۰۲، حمله به مدارس و عموما آموزشگاه‌های دخترانه با عوامل شیمیایی که باعث مسمومیت کودکان می‌شد، رواج پیدا کرد. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران ابتدا اعلام کردند که برخی از عوامل را بازداشت و پس از «نصیحت»، آزاد کردند. مدتی بعد از شدت این حملات کاسته و رفته‌رفته پایان یافت، اما تا به این تاریخ نه متهمان و عوامل معرفی شدند، و نه خبری از محاکمه عادلانه آن‌ها بوده است.

اینها فهرستی اجمالی از اعمال جنایتکارانه و قابل تعقیب بین‌المللی است که جمهوری اسلامی ایران علیه اتباع ایرانی، به‌عنوان نمونه، در سال ۱۴۰۱ به‌کار گرفته، اما اسراییل را بابت ارتکاب احتمالی آن، لایق سرزش و تعقیب می‌داند.
+44
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  بودجه که از اسرائیل بیاد باید برای صهیونیستها دم تکون بدی و جنایاتشون رو به هر طریقی که شده تطهیر کنی .دفاعی که براندازها و دشمنان ایران در این مدت از جنایات اسرائیل کردن از.... در مقابل تجاوز یه متجاوز نمیکنن .
  35
  4
  ‌پنجشنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  تمام مردم ایران از کمیت و کیفیت قتل هایی که رژیم اسلامی از سال ۵۷ بطور رسمی و قبل از سال ۵۷ بطور غیر رسمی توسط آخوندهای پرورده حوزه های اسلامی انجام شده با خبر هستند دولت های کشورهای دیگر نیز از انجام جنایات برعلیه مردم ایران توسط رژیم اسلامی دست نشانده خارجی ها آگاه هستند مردم کشورهای دیگر نیز از زمان انقلاب ملی مهسا به تروریست نبودن مردم ایران واقعیتی که ۴۵سال تبلیغات خارجی برای خراب کردن چهره مردم ایران وارونه نشان داده شده بود و بجای حکومت اسلامی مردم ایران را تروریست معرفی کرده بودند بر همه مردم جهان آشکار شده ا ست مسئله ای که دیگر دولت ها باید به مردم خود جواب دهند این است که چرا با رژیم اسلامی که مردم کشور ایران را کشته و می کشد و در تمام کشورهای دیگر نیز جنگ براه انداخته مردم را می کشد رابطه دارند چرا از طریق قانونی اینترپل قاتل ها و تروریست ها را دستگیر نمی کنند چرا دادگاه الهه را فعال نمی کنند چرا دست جانی های اسلامی را در ایران افغانستان و عراق و ...باز گذاشته آن نتیجه اینکه الان تمام مردم جهان از همکاری پشت پرده آگاه هستند و تنها راه برای جمع کردن اوضاع حمله به سپاه است
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  گور پدر اسرائیل و حماس. اگر یک جو شرف و انسانیت داشته, می تونستی بنویسی: بعله حکومت اسلامی در کشورمان این جنایات را انجام داد و این نادرست است. شرف و انسانیت داری یا نه؟
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  کشوری که تو بیسواد توش زندگی میکنی و آفتاب به کلت نمیخوره .بهتر این نمیتونی باشی .قرآن سوزی مساویست با ازادی بیان و اما دفاع از فلسطین جرم .شرف و انسانیت هم کشک
  2
  0
  جمعه ۰۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  اولا من مخالف قرآن سوزی بودم و هستم. دوما من همیشه کشتار مردم بی گناه را در غزه, یا اسرائیل یا ایران یا هر جای دیگری در دنیا محکوم کردم. من شرفم را به هیچ حکومتی نمی فروشم, روشن شد؟ حالا برگردیم به سوال من: شرف و انسانیت داری که جنایات حکومت ولایی را در ایران محکوم کنی یا نه؟
  0
  1
  دوشنبه ۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.