وزیر ارشاد ایران فعالیت بازیگرانی که حجاب اجباری از سر برداشته‌اند را «ممنوع‌» اعلام کرد

 محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد جمهوری اسلامیرادیو فردا: پس از اظهارات یک مقام سازمان سینمایی درباره ممنوعیت بازی بازیگران مخالف حجاب اجباری در فیلم‌های سینمایی و همچنین انتشار اسامی بیش از ده بازیگر زن در این رابطه، وزیر ارشاد چنین ممنوعیتی را تایید کرد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی روز چهارشنبه سوم آبان در حاشیه برگزاری جلسه هیئت دولت گفت: «درباره ممنوع‌الکار شدن بازیگرانی که کشف حجاب کرده‌اند ما قبلا هم اعلام کردیم که حجاب قانون است و ما قانون را اجرا می‌کنیم.»

او تن ندادن به حجاب اجباری را «عدم اجرای قانون» دانست و تاکید کرد: «کار کردن برای کسانی که قانون را اجرا نمی‌کنند امکان‌پذیر نیست.»

مقام‌های جمهوری اسلامی عبارت «کشف حجاب» را در مورد زنان مخالف حجاب اسلامی یا مخالف حجاب اجباری به کار می‌برند.

دو روز پیش از این اظهارات وزیر ارشاد، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی وابسته به وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا گفت بازیگرانی که «کشف حجاب» کردند «به دلیل محدودیتی که برایشان وجود دارد نمی‌توانند در فیلم‌های سینمایی بازی کنند.»

حبیب ایل‌بیگی افزود: «آثار قبلی‌شان به تدریج منتشر می‌شود که مالکان فیلم‌ها متضرر نشوند. چون سرمایه زیادی خرج شده است. ولی از این به بعد نمی‌توانند در فیلم جدیدی بازی کنند.»

در خردادماه، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در نامه‌ای تهیه‌کنندگان سینما را تهدید کرده بود که در صورت همکاری با بازیگرانی که «کشف حجاب» کرده‌اند، برای گرفتن پروانه‌ نمایش دچار مشکل خواهند شد.

ایل‌بیگی در این نامه که خطاب به رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما نوشته شده بود، تهیه‌کنندگان سینما را تهدید کرد: «در صورت هر گونه همکاری [با این بازیگران] چنانچه هنگام اخذ پروانه نمایش با مشکل مواجه شوند، شخصاً مسئول بوده و باید پاسخگوی عملکرد خود و تبعات آن باشند.»

رسانه‌های حکومتی ایران روز سه‌شنبه فهرستی از اسامی بازیگران زنی را که مشمول این محدودیت جدید شده‌اند، منتشر کردند.

به نوشته همشهری آنلاین، بازیگرانی چون «باران کوثری، ویشکا آسایش، ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، فاطمه معتمد آریا، گلاب آدینه، افسانه بایگان، هنگامه قاضیانی، پگاه آهنگرانی، مریم بوبانی و شقایق دهقان» ممنوع‌الفعالیت خواهند شد.

سینماگران زن در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» در سال گذشته نقش پررنگی در حمایت از اعتراض‌ها داشتند و تعدادی از آنها برای نمایش همبستگی خود با معترضان، حجاب اجباری را کنار گذاشتند.

دستگاه امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی از همان زمان، برخورد با آنها را آغاز کرد و تعدادی از آنها احضار و بازداشت شدند و تعداد بیشتری ممنوع‌الخروج و ممنوع از کار شدند.

قوه قضائیه در لایحه «حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب» مجازات‌های شدیدتری را برای چهره‌های مشهور در نظر گرفته است و در صورت تصویب این لایحه، مقاومت آنها در برابر حجاب اجباری ممکن است با حکم دادگاه به ممنوعیت‌های طولانی از فعالیت و حتی زندان منجر شود.

پیشتر و به دنبال صدور حکم برای آزاده صمدی و لیلا بلوکات، بازیگران سینما، به دلیل مخالفت با حجاب اجباری، اعلام شد که افسانه بایگان، دیگر بازیگر سینما، نیز به حبس تعزیری و مراجعه اجباری به مراکز روانشناسی برای درمان «بیماری روحیِ شخصیت ضد خانواده» محکوم شده است.

این حکم با واکنش‌های گسترده به ویژه از سوی انجمن روانشناسان مواجه شد.

ایل بیگی همچنین در گفت‌وگو با ایرنا تایید کرده که برخی از بازیگران و فیلمسازان در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، صرفا به دلیل اظهارنظر سیاسی دچار ممنوعیت از کار شدند.

او تعداد این هنرمندان را مشخص نکرد اما مدعی شد که وزارت ارشاد تلاش می‌کند «که مشکل‌شان برطرف شود و بتوانند کار کنند.»
+5
رأی دهید
-67

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  پس حالا به مامان جونت بگو بیاد نقش های مختلف رو بازی کنه!
  1
  48
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند

  منع کنید مگر سینما هالیوود هست که غصه بخورن سینمایی که فرج الله مرده شور و دهنمکی کارگردان باشند بدرد شما می خوره.
  1
  46
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  باید مراقب بود،رژیم ضحاک و خصوصا خامنه ای جنایتکار قبل از مرگش میخواهد پروژه عربیزه / اسلامیزه کردن کامل ایران و جایگزینی باقیمانده فرهنگ ایران با فرهنگ بدوی عربی / اسلامی عراق و فلسطین را کامل کند.باید مراقب فعالیت سایبریهای مختلف (علنی و مخفی) رژیم در این شبکه های اجتماعی بود،اخیرا هم میبینیم همزمان با حمله جنایتکارانه گروه تروریستی حماس و تهدیدهای اسلامگرایان خبیث در اروپا،فعالیت سایبریهای مخفی رژیم در اینجا زیاد شده.
  0
  27
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  حجاب نصف نیمه شون تو سرشون بخوره .مسئله. موضع گیریهای سیاسی اجتماعی این معروفان بی صرفه بیسواد هست که همیشه در سمت غلط ایستاده اند .در شورش مهسا کومله به نا امنی و هنجار شکنی دامن زدن و کشور رو بهم ریختن و حالا که اوضاع آروم شده میخوان بیان فیلم‌های ابدو خیاری بازی کنن و میلیاردی دستمزد بگیرن .نمیشه هم از توبره خورد هم از آغل
  34
  1
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - دلفت، هلند

  این زن ستیزها دیواری کوتاهتر از زنان ایران گیر نیاورده اند. اینها همان اسلاف تاریخی شیخ فضل الله نوری هستند که می گفت چه معنا دارد زن درس بخواند این عین اشاعه فاحشه خانه هاست. بعدها هم خمینی به شاه بارها نامه نوشت که چه معنا دارد زنان که ناقص العقل هستند اجازه رای دادن و حق انتخاب شدن به آنها داده شود چه برسد که بقول این وزیر ابله ارشاد بازیگر فیلم های سینمایی باشند و مخالف حجاب اجباری.
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  اینها خیلی کمن. و قربانی میشن توی این نظام هیولا. چون بقیه مردم گرفتار ای نظامن و به نوعی خودشون قسمتی از دست وپای و اعضای این هیولا شدند، برای همین عملا کاری از دست ما برنمیاد،جز نق و نوق و بهم پریدن. همه تا خرخره زیر قرض بدهی دارن خون همدیگر رو می مکند. بقال رحم نمیکنه به مشتری،صاحبخونه به مستاجر. پزشک به مریض چرا چون اونقدر حرص دارن، حرص جدید دلاری: بچه هاشون رو فرستادن فرنگ، دلار می فرستن براشون، مجبورن در بیارن، دلار ۶۰ تومانی،تازه باحواله میشه۷۰، بایددر بیاد پول خارج بازی وماشین بازی و ملک واملاک بازی و ده ها سوژه دیگه.هیچ کشوری اندازه ایران سوژه نداره، فرهنگ متلاشی شد راه نجات مبارزه مدنیه یعنی سوژه های جمع کننده بجای متلاشی کننده،مثلا شاسی بلند ثبت نام نکنین، چون از خارج میاد پولش میره جیب واردکننده های سپاهی. فقط همین موجای مبارزه مدنی جلوی ماست ،تاریخ نشان داده راه دیگه نیست،
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  پس از الان دعوت بفرستید برای جمیله علم الهدی، اونوقت ببینید چقدر فیلمهاتون فروش میره، تازه سینماتون که الان خیلی رشد داره، بیشتر از این هم رشد میکنه. چقدر هم که خوشکله😂😂 من فکر کنم هر دفعه که رئیسی باهاش نزدیکی کرده، یه یه بالش گذاشته رو صورتش یا یه عکسی زده رو صورت جمیله😂😂
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.