نیویورک تایمز: ارتش اسرائیل نقشه‌ای برای حمله زمینی ندارد

تانک‌های ارتش اسراییل در نزدیکی مرز غزهدویچه وله: روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات بلندپایه آمریکایی نوشت، این کشور نگران آن است که اسرائیل در عملیات زمینی‌اش در غزه اهداف قابل دسترسی نداشته باشد و نتیجه می‌گیرد که ارتش اسرائیل برای حمله زمینی آماده نیست.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز لیود آستین، وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اسرائیلی‌اش تاکید کرده که باید به دقت بررسی شود که نیروهای اسرائیلی چگونه می‌توانند تهاجم زمینی به نوار غزه را انجام دهند.

شبکه پیچیده تونل‌های حماس در منطقه پرتراکم غزه در یک حمله زمینی مشکل‌ساز خواهد بود.

مقامات بلندپایه آمریکایی به نیویورک تایمز گفته‌اند که ایالات متحده به اسرائیل نمی‌گوید چه کار انجام دهد و این کشور کماکان از حمله زمینی حمایت می‌کند. به همین دلیل پنتاگون جیمز گلین، سپهبد در ارتش آمریکا را به عنوان یک کارشناس به اسرائیل فرستاده است تا در محل برای مقابله با چالش‌های یک جنگ شهری نظامیان این کشور را مورد پشتیبانی قرار دهد.

گلین فرمانده بسیاری عملیات نیروهای ویژه در عراق علیه داعش بوده است.

وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه (۲۲ اکتبر) به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت: «هرکسی می‌داند که جنگ شهری به شدت سخت است.» او افزود که همتای اسرائیلی‌اش گالانت را ترغیب کرده که چنین عملیاتی را همگام با قوانین جنگی پیش ببرد.

مقامات آمریکایی به نیویورک تایمز گفته‌اند دولت بایدن به شدت نگران است که جنگ زمینی در نوار غزه منجر به قربانی شدن تعداد زیادی غیرنظامی شود. در آخرین مکالمه تلفنی وزرای دفاع دو کشور بر لزوم حفاظت از غیرنظامیان تکید شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، دولت ایالات متحده این برداشت را دارد که نیروهای اسرائیل هنوز راه نظامی مشخصی برای رسیدن به هدف تعیین‌شده از سوی نتانیاهو یعنی نابودی حماس ندارند.
عملیاتی شبیه حمله به داعش در موصل؟
مقامات آمریکایی گفته‌اند، در حال حاضر هیچ برنامه جنگی اجراپذیری در این رابطه وجود نداشته و اسرائیل در برابر این تصمیم قرار دارد که آیا می‌خواهد تلاش کند همانند آمریکا در موصل عمل کند یا با تانک و پیاده نظام وارد نوار غزه شود.

بنا بر ارزیابی مقامات آمریکایی هر دو تاکتیک به خسارات سنگینی منتهی می‌شود، اما یک عملیات زمینی می‌تواند برای نظامیان و غیرنظامیان خونبارتر باشد. بنابراین، شیوه آزادسازی شهر موصل ترجیح داده می‌شود که در انجام آن از ترکیبی از عملیات هوایی و عملیات نیروهای ویژه استفاده شد.

طبق برآورد خبرگزاری أسوشیتدپرس تعداد غیرنظامیانی که در نبرد آزادسازی موصل از چنگ داعش کشته شدند بین ۹ تا ۱۱ هزار نفر بود، اما تفاوت‌های فاحشی میان موصل و غزه وجود دارد.

بنا بر تحلیل یکی از همکاران اندیشکده واشنگتن، نیروهای دولت اسلامی (داعش) دو سال زمان داشتند تا موقعیت دفاعی خود را در موصل آماده کنند: «حماس ۱۵ سال فرصت داشته تا یک "دفاع منسجم در اعماق" را آماده کند که شامل مواضعی در زیرزمین، سطح زمین، بالای زمین و تونل‌های ارتباطی است.»

علاوه بر اینها احتمالا میدان‌های مین، مواد منفجره دست‌ساز، مین‌های ضدتانک و ساختمان‌هایی پر از تله انفجاری هم وجود دارند.

به گفته این مقامات آمریکایی، ایالات متحده اسرائیل را از هرگونه اقدام شتاب‌زده بر حذر داشته است.
+15
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  آن چیزی که مطبوعات امریکا می نویسند هرگز موثق نیستند. متاسفانه تنها واحد تعیین کننده در امریکا فقط پول است.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  بابا بد شد که .اسقاطیل با این همه گنده گ.. کردن از پس حماس بر نمیاد .حالا بر اندازهای مفلوک ضد ایرانی اسهال میگیرن .کسانی که در طرفداری از جنایات این کودک کشهای ترسو سنگ تمام گذاشتن .حالا چیکار کنن
  12
  7
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  نیویورک تایمز را نباید جدی گرفت. این ها همان بودند که نوشتند در ایران ۱،۲ میلیون زندانی سیاسی وجود دارد. تمامی زندان‌ها ایران با هم سال ۵۷ ظرفیت ۲۰ هزار نداشتند ،حتما شاه ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار دیگر را در هالو حزب دمکرات آمریکا جا داده بود. بعد از هم که یک عکس خوشگل از امام رتوش کردند در صفحه اول. مرد سال دنیا. خوب شدن ننوشتند ""the sexiest man on Earth"
  6
  8
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.