تولید عکس نوزاد زیر آوار مانده با هوش مصنوعی؛ چگونه تصاویر جعلی از حملات اسرائیل را شناسایی کنیم؟

یورونیوز: رسانه‌های اجتماعی همزمان با آغاز جنگ حماس و اسرائیل چنان مملو از تصاویر و اطلاعات جعلی و گمراه کننده شده که بررسی تمامی آنها کار بسیار دشوار و زمانبری است، به ویژه که تولیدکنندگان این محتواهای دروغین با بکارگیری ابزارهای هوش مصنوعی سرعت عمل، حجم تولید و ظرافت کار خود را افزایش داده‌اند.

اکثر اطلاعات نادرستی که در آغاز جنگ (۷ اکتبر) منتشر شد مربوط به ویدئوها و تصاویر قدیمی منتسب به درگیری‌ها بین اسرائیل و حماس بود اما با گذشت زمان، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ردیابی منشا اولیه آن‌ها غیرممکن است چون که با استفاده از هوش مصنوعی (AI) تولید شده‌اند.

یکی از این تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی که در فضای مجازی پخش شده است، عکس نوزادی است که زیر آوار ناشی از حملات اسرائیل به غزه مدفون شده است.

بسیاری از مردم، از جمله تعدادی از روزنامه نگاران مستقر در غزه، همچنان آن را به عنوان نمادی از مظلومیت ساکنان نوار غزه بازنشر می‌کنند.
اما چگونه می‌توان تشخیص داد که این تصویر با هوش مصنوعی تولید شده است؟ اولین چیزی که بسیار قابل توجه است، حالت بیش از حد اغراق‌آمیز چهره این کودک به خصوص در بخش چانه و پیشانی اوست.

همچنین وقتی با دقت بیشتری به عکس نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد که این کودک انگشتان اضافی دارد. این به این دلیل است که اگرچه هوش مصنوعی در ایجاد تصاویری شبیه انسان بهتر از گذشته عمل می‌کند اما همچنان در بازتولید برخی از قسمت‌های بدن از جمله دست‌ها و پاهای انسان مشکل دارد.

اگرچه تشخیص جعلی بودن این عکس آسان است ولی پیشرفت فناوری قطعا به زودی به تولید تصاویری منجر خواهد شد که بررسی آنها با چند نگاه ریزبینانه ممکن نخواهد بود.

البته اخیرا برخی پلتفرم‌های هوش مصنوعی مانند Dall-E و Stable Diffusion که بر پایه اطلاعات ارسالی تصویر تولید می‌کنند، محدودیت‌هایی را برای تولید تصاویر سیاسی ایجاد کرده‌اند تا بتوانند به کند شدن سرعت تولید اطلاعات نادرست مرتبط با جنگ حماس و اسرائیل کمک کنند.
+17
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  بخدا سنگ دل تر از ایرانی ندیدم. نمی دونم چرا اینطور شده. اصلا ملا ها بد مفت خور بی شرف حـ... ولی چطور می تونه آدم کشته شدن اینهمه کودک رو انکار کنه ویا احساس غم نکنه ؟ چند روز پیش هم دیدم ایرانی ها درباره عروسی مرگبار توی عراق هم توی اینستاگرام ابراز خوشحالی کرده بودن و نوشته بودن حقشون بود وغیرو…
  20
  3
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  کاش یورونیوزیها اگر اینقدر غزه امن و امانه که با هوش مصنوعی نشون میدن بچه زیر آواره، یک دوربین از سر وظیفه ژورنالیستیشون میگرفتند دستشون میرفتن یک پا اونجا دروغ مردم غزه رو از نزدیک نشون میدادند. اینست فروش شرف. من کار به طرف اسرائیلی یا فلسطینی ندارم از هر طرف یک غیر نظامی کشته شود جنایت است. حداقل اینقدر شرافت دارم آیا تو اینقدر شرف داری؟ مطمئنا اگر طرف اسرائیلی طرفدار داشت الان یک تظاهرات ۱ میلیونی برای حمایت از اون توسط خر مقدسهای اونجلیست راه میفتاد. ضمنا من مشکلی با یهودیها ندارم اتفاقا دوست یهودی دارم بسیار هم انسان خوبی است.
  13
  2
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  غلامرضا مطلبی - بستان، ایران
  دها هزار فیلم و عکس از کودکان تکه تکه شده و بیگناه فلسطینى بدست ارتش تروریست و جنایتکار اسرائیل تو تمام جهان بخش شده نیازى به تولید یه عکس با هوش مصنوعى نیست، این مثل شایعه دروغین 40 کودک یهودى سر بریده شده نیست، جنایات ننگین و وحشیانه اسرائیل بر علیه زنان و کودکان غزة بر هیچ کس تو دنیا پنهان نیست و دل هر انسانى که یک ذره شرف و انسانیت تو وجودش هست رو بدرد میاره
  10
  3
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  2023Azadi - لینز، اتریش
  به اونهاى که از مرگ فلسطینى هایه غیر نظامى و کودکان خوشحال میشند یا احساس همدردى نمکنند،. اومیدوارم به این ادازه از دست بدید که بفهمید بنى آدم ازاى یکدیگرند که در آفرینش زِ یک گوهرند یعنى چى😉
  10
  2
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.