«حمله زمینی و اشغال غزه»؛ ماموریت افسر سه ستاره تفنگداران دریایی آمریکا در اسرائیل چیست؟

یورونیوز: روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داده که آمریکا شماری از افسران ارتش این کشور از جمله یک افسر سه ستاره تفنگداران دریایی را برای کمک به طرح عملیات نظامی در نوار غزه به اسرائیل فرستاده است.

بنا به همین گزارش جیمز گلین، افسر سه ستاره تفنگداران دریایی آمریکا که سابقه کمک به نبرد با داعش در عراق را دارد به اسرائیل اعزام شده است. مقام‌های آمریکایی تاکید می‌کنند که ماموریت نظامیان این کشور در اسرائیل تنها «مشاوره» است و آنها قرار نیست نحوه اجرای عملیات زمینی در نوار غزه را تعیین کنند.

سخنگوی پنتاگون تاکید کرده است که ارتش اسرائیل در نهایت خودش درباره عملیات نظامی در نوار غزه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

این در حالی است که «نیویورک تایمز» دو روز پیش گزارش داده بود که واشنگتن به اسرائیل توصیه کرده است تا اشغال نوار غزه را به تاخیر بیاندازد.

بنا به همین گزارش دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده بر این باور است که به زمان بیشتری برای مذاکره بر سر آزادی گروگان‌ها، ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و پیشگیری از تلفات گسترده در میان غیرنظامیان نیاز است.
کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیلدر گزارش جدید این روزنامه آمریکایی آمده است که مقام‌های ارشد دولت جو بایدن بر این باور هستند که ارتش اسرائیل هنوز آمادگی لازم برای آغاز عملیات نظامی در باریکه غزه را ندارد.

بنا به همین گزارش واشنگتن از اینکه اسرائیل طرح مشخص نظامی برای پاکسازی حماس از نوار غزه ندارد نگران است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که یکی از ماموریت‌های جیمز گلین ارائه مشورت برای پیشگیری از تلفات غیرنظامی در جنگ شهری است. در مقابل آکسیوس به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که جیمز گلین قرار نیست برای نظارت و پیگیری عملیات زمینی ارتش اسرائیل به حضور خود در این کشور ادامه دهد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه اعزام مشاوران نظامی به اسرائیل را تائید کرد هرچند حاضر به تائید اعزام جیمز گلین به این کشور نشد. با این حال به نظر می‌رسد حضور جیمز گلین در اسرائیل نشان‌دهنده نقش کلیدی دولت جو بایدن در جنگ اسرائیل با حماس و نگرانی واشنگتن از تبعات حملات روز هفت اکتبر این گروه به اسرائیل است.

اسرائیل هدف خود در جنگ جاری با حماس را «نابودی» این گروه که از سال ۲۰۰۷ بر نوار غزه مسلط بوده اعلام کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از این هشدار داده بود که جنگ کشورش با حماس «طولانی و دشوار» خواهد بود.

هنوز مشخص نیست که اسرائیل چه زمانی عملیات زمینی خود در نوار غزه را آغاز خواهد کرد.

جیمز گلین یکی از ۱۴۵ افسرهای نظامی سه ستاره آمریکا است. در میان تفنگداران دریایی ایالات متحده تنها ۱۶ نفر به عنوان افسر سه ستاره در حال خدمت هستند.
+18
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.