نقد بیانیه محکومیت «دعوت به حمله نظامی به ایران»

بیانیه بهت آور, هراس افکن و ترس گستر (scaremongering) جمعی از فعالین سیاسی تحت عنوان "دعوت به حمله نظامی به ایران را محکوم می‌کنیم" اگرچه ظاهرا نشانه از دغدغه مندی میهن پرستانه این هموطنان دارد. اما اگر زوایای چند بعدی آن را مورد موشکافی جناحی و کالبدشکافی ماهوی قرار دهیم به نتایج مایوس کننده میرسیم که حقیقتا بعد از ٤٤ سال برای اپوزیسیون جمهوری اسلامی نگران کننده است. زیرا به مصداق مَثل معروف آن "طنازی" است که سرُخاب و سفیداب مالیده با زلف های ژولیده بر لب بام آمده تا سرُنا را از سر گشاد آن بنوازد (آمدی لب بام قالیچه تکاندی, قالیچه خاک نداشت خودت را نمایاندی).
 
امضاء کنندگان بیانیه با اشاره به درخواست جنگ طلبانه نهادهائی چون "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" (UANI) همگی بر بالای پشت بام رفته و فریاد "آی گرگ, آی گرگ" سر داده اند, غافل از اینکه از آن سوی پشت بام جمهوری اسلامی افتاده اند. اگرچه اتحاد علیه ایران هسته‌ای بیش از دو هفته پیش درخواست حمله به اهداف نظامی و امنیتی سپاه پاسداران را طرح کرده بود, اما واقعیت این است که اسرائیل و آمریکا و متحدانش بنا به درخواست یک نهاد و یا گروه جنگ علیه کشور دیگری را آغاز نمی کنند. وانگهی این گروه مکررا در نشست های سالانه خود این درخواست را تکرار نموده است و اصلا تازگی ندارد. حتی بیش از پنج سال پیش در دهمین نشست سالانه آن با حضور مایک پمپئو، جان بولتون، برایان هوک، عادل الجبیر، وزیر خارجه وقت عربستان و سفیران امارات متحده عربی و بحرین همین درخواست تکرار شد.
 
در گذشته این نهاد در کنفرانس خود, سازمان مجاهدین (شورای ملی مقاومت) و برخی از احزاب اتنیکی وابسته به کنگره ملیت های ایران را دعوت کرده بود. اگر به ساختارشناسی مجموعه افراد امضاء کننده این بیانیه با دقت بیشتر بنگریم, علیرغم تضادهای فراوان فقط سه نکته مشترک را بین آنها می توان تشخیص داد والاغیر! ١ ـ مخالفت با مجاهدین. ٢ ـ مخالفت با پهلوی. ۳ ـ مخالفت با احزاب اتنیکی و ادعای آنها مبنی بر اینکه آمریکا قصد دارد به ایران حمله کند و آن را بین گروه های اتنیکی بقول یکی از صادراتی های اصلاح طلب "کُلنگی" و یا بعبارتی تجزیه کند. یعنی دقیقا همان ادعایی که جمهوری اسلامی همیشه مطرح می کند  (فروپاشی نظام = فروپاشی ایران). دلیل دوم برخی از آنها این است که آمریکا با حمله به ایران می خواهد مجاهدین را به قدرت برساند. دلیل سوم برخی دیگر از امضاء کنندگان این است که آمریکا با حمله به ایران می خواهد حکومت پهلوی را برگرداند. در حقیقت فاکتور و عوامل سلبی باعث گرد آمدن این ملغمه "شتر گاو پلنگ" شده اند تا همانند زرافه با گردنی دراز و زبانی درازتر فریاد سر دهند "آی گرگ". یا وگرنه هیچ انگیزه مثبت و ایجابی دیگری وجود ندارد.
 
نگارنده هیچگاه در جلسات "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" شرکت نکرده ام و هیچگاه مبلغ و یا حامی حمله به ایران نبوده و نیستم, و با هواداران این نظریه بحث و جدل فراوان نموده ام. هوادارانی که معتقدند همانند طالبان, صدام حسین و معمر قذافی زور ملت هرگز به دیکتاتورهای دهشتناک نمی رسد, مگر آنکه کمک خارجی باشد, زیرا, به ادعای آنها, جمهوری اسلامی وقتی حاضر است برای بقای بشار اسد نیم میلیون انسان را بُکشد و میلیونها را آواره کند, آیا برای بقای خود از کشتار ابایی خواهد داشت؟ و اینکه برخی از این جماعت معتقدند "خون بر شمشیر پیروز است" منظورشان خون مهساها و نیکاها و خدانورها است؛ یا وگرنه خودشان در سرای پیری در کشورهای غربی دور از گود آسوده غنوده اند و از راه دور به نوجوانان ایرانی می گویند "لنگش کن". این ادعای طرفداران دخالت خارجی است که بنوبه خود حامیان و مخالفانی دارد که آن را میگذارم و میگذرم.
 
نکته مهم دیگر, به باور نگارنده, شکاف رو به افزون نسلی و عقیدتی بین نسل جوان و نسل ماقبل انقلاب است. اسامی برخی از امضاء کنندگان بیانیه یکطرفه حمایت از فلسطین (بخوان حماس) در این بیانیه نیز دیده می شود. زیرا آبشخور فکری تاریخی مبتنی بر حدس و تعصب اسرائیل ستیزی و آمریکا ستیزی و پهلوی ستیزی در همه آنها انبازین و نمایان است. اینان دهه هاست که بر مخمل نرم خیال‌های خوش آن روزگاران گذشته باز نشسته و در رویاهای خود پرواز می کنند. در حالی که نسل جوان در داخل در مقابل شعار مرگ بر اسرائیل شعار مرگ بر فلسطین می دهد و یا در استادیوم در مقابل پرچم فلسطین آن شعار را می دهد و یا چاپلوسانی مثل مرضیه برومند را هو می کنند. در زاهدان شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران سر می دهند. سالهاست نسل جوان شعار می دهد "فلسطین را رها کن, فکری به حال ما کن"؛ و یا شعار "دروغ میگند آمریکاست دشمن ما همینجاست".  اما هنوز هم اولویت و دغدغه اصلی نسل ء فرورفته در افکار سنتی (اعم از برخی از چپ و مذهبی و جبهه ملی و غیره) ماقبل انقلاب, فلسطین است و فلسطین.
 
کلام آخر اینکه برای این جمع بزرگوار که بسیاری از آنها را از نزدیک میشناسم احترام قائلم. ولی نقد و ارزیابی بی کینه پاداشی است که ارزش آن را باید دانست. و امیدوارم این دوستان از سنجشگری دوستانه بنده نرنجند. زیرا در شرایط جاری برآیند این بیانیه اغواگر "دادن آدرس اشتباهی" و انحراف افکار عمومی است. یا وگرنه همانگونه که چند روز پیش به یکی از امضاء کنندگان محترم این بیانیه گفتم, بزرگنمایی خطر حمله و دلواپسی کاذب تجزیه ایران بازنشر قرائت هدفمندانه رژیم و "بازی کردن در زمین جمهوری اسلامی" است. بانی و آغازگر جنگ دهشتناک جاری که بی گناهان بی شماری از دو طرف کشته شده اند. حمله تروریستی ـ داعشی حماس با حمایت جمهوری اسلامی است. دریغ از یک محکوم کردن لفظی حماس در کنار محکومیت کشتار کودکان غزه توسط نسل ماقبل انقلاب. متاسفانه باید گفت: "هر که پیرش این چنین گمره بود /کی مریدش را به جنت ره بود".

 عبدالستار دوشوکی - مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن - doshoki@gmail.com
+45
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  آقای عبدالحسین وهاجی، یادت می آید با تمسخر گفتی برجام را امضاء کردیم، همه چیز تمام شد!؟ گفتم برجام تان میپرد و این مرحله چهارم تحریم هاست و این سری مملکت را شخم میزنند! قرار شد تهران را در جریان بگذاری! چی شد؟ پیغام را به تهران رساندی؟ دارند برای نابودی مملکت آماده میشوند! میفهمی!؟
  12
  35
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  این خانمها و آقایان امر به ایشان مشتبه شده!! فکر می کنند اگر بیانیه امضاء کنند آمریکا و اسرائیل بلافاصله میگویند (چشم) هر چی شما بگویید!! تنبان مبارک را محکم نگاه دارید تا از پایتان نیافتد!! بیانیه پیشکش 🤣🤣
  7
  39
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  آقایون سیاسی خارج نشین که منتظر بمباران ایران و ایرانی هستید آخوند آرزوش هست جنگ بشه که حرفی برای گفتن داشته باشه اما بیچاره مردم ایران که هزینه این جنگ رو با جان و با گرسنگی و بدبختی باید پرداخت کنن مانند هشت سال جنگ با عراق که آخوند‌ها و آقا زاده‌ها که چه پول‌های دزدیدند یادم هست فشنگ خریده بودند بجای فشنگ اجور در گونی گذشته بودند پس امید به جنگ نداشته باشید
  6
  12
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  1:عجیب این است که اکثریت این گروه از جناح کمونیست سال ۵۷ می‌‌باشند که به مولا خود حضرت آقا لبیک گفتند. در خیابان عملا تشویق به نبرد مسلحانه می‌‌کردند یا انجام می‌‌دادند.در روی پشت بام مسجد رفا فله فله افسر ارتش اعدام می‌‌کردند. در کتاب‌ها خود تز می‌‌دادند "چگونه با ترور به انقلاب رسیم".مخالف سیونیست و امپریالیست و امروز چسبیده به ممه امپریالیست و با چکش بر سر هم نمی‌‌شود این‌ها را از پستان امپریالیست جدا کرد. فرج سر کوهی زمانی که آلمان آمد شرت هم نداشت. حالا نمک خور و نمکدان شکن.زیر چتر حمایت همان کشور‌ها امپریالیستی از زندگی‌ لذت از یک کنفرانس به کنفرانس دیگر می‌‌روند.از آن طرف به کشور‌ها دیگر توصیه آقایان با آخوند‌ها مدارا کنید .چوب آن را که می‌‌خورد؟ مهسا ها. نیکا ها.در هیچ زمانی حتا زمان محمد رضا شاه ما این همه همبستگی با اسراهیل نداشتیم. در میدان فوتبال می‌‌بینم. در خیابان می‌‌بینم. تازه درک کردیم این مافیا ضد اسراهیل تشکیل از چپ و راست ،ملی‌ مذهبی چه به روز این ملت آورده ؟ دریغ از یک جمله بر ضد حماس.
  2
  11
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2:ارازلی ۵۷ که مشگل آن‌ها ایران نیست.بلکه ترس از محبوبیت رضا پهلوی در نزد نسل جوان دارند.چه کسی‌ از این بیانه خوشحال می‌‌شود ؟ سران جنایت کار سپاه ؟ یا جوان ۱۴ ساله ایرانی‌ که پهلوی خود را می‌‌خواهد؟ پفیوز‌ها که هنوز برای ۵۷ عربده می‌‌کشند . انگار مثلا کسانی که گفتند.سر مار در ایران است،منظور حسن کله پاچه فروش بود.نه پادگان‌ها سپاه. حسن ما اگر می‌‌توانست تا دم مرز هم به استقبال اسراهیل می‌‌رفت. اخر بی‌ پدر‌ها تا زمانی که استالین گاو شما و بقیه با هم متحد نشدند .توانستند بر هیتلر پیروز شوند ؟
  3
  9
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک
  در دنیای امروز همکاری بین المللی و روابط کشورها تعیین کننده هست، اگر مردمی بخواهند حاکمانشان رو ساقط کنند ولی عده ای قدرتمند تر ازبیرون به یک ظالم کمک کنن، همیشه خائنینی هستن که نزارن تلاشها جواب بده،دوم اگر مخالفی که در جای امنی در خارج از وطن نشسته و با تحریک سیاسی یک نیروی خارجی رو به تحریم و جنگ بر علیه مردم خودش تحریک کنه زیاد فرقی با ظالمی که همین حالا در قدرت هست نداره، با این تفاسیر مردم در نظر بگیرن که چالش بزرگی هست و نمی تونن تنهایی کاری رو جلو ببرن، به کمک قدرتمندان خارج از کشور بدون واسطه حیله گران بد ذات نیاز دارن . شیوه هایی هوشمندانه تری از مبارزه بر علیه آدمهای ناجور که نیاز به ایجاد اراده ای برای کمک گرفتن از خارجی ها به شیوه هایی هست که غرور ملی یک ملت آسیب نبینه و نمایندگانی ازشون واسطه باشن که آدمهای خوبی با کارنامه های موفقی باشن نه کسی که میگه مردمم رو بکش و تحریم کن تا اون بره و من بیام. این حال و روز بعضی از مخالفان خارج نشینه، کسانی که از غریبه درخواست خیانت به کشور خودشون رو دارن و معلوم نیست چطور خارجی ها همچین انگلهایی رو تحمل می کنن
  0
  0
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  کله شیری - آمستردام، هلند
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  برید از بابا هاتون بپرسید که جشن پوریم چیه.البته اگه مثل شما بیسواد نباشن.اسراییل دوست ما نیست و نخواهد بود.
  8
  7
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  کله شیری - آمستردام، هلند
  در این دنیا هم دوست هست و هم دشمن، آن بستگی به اهداف شخص یا کشور دارد که با دوست و دشمن چگونه رفتار کند. دوما کامنت من ربطی به آن مطلب شما نداشت، مخاطب من عبدالحسین وهاجی سفیر ایران در استرالیا بود.
  1
  2
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  کله شیری - آمستردام، هلند
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  با عرض پوزش از شما.من قصد توهین به نظر شما را نداشتم.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.