اسماعیل هنیه؛ رهبر میلیونر حماس کیست؟

ایران اینترنشنال: اسماعیل هنیه با خوشحالی از محل امن زندگی‌اش در قطر، به تماشای نتایج هولناک مرگ‌بارترین حمله حماس به اسرائیل نشسته است. تصاویر منتشر شده از محل کار رییس دفتر سیاسی حماس در دوحه او را نشان دادند که جشن گرفته و سجده شکر به جا می‌آورد.

اسماعیل هنیه کیست و برای رسیدن به جایگاه کنونی‌اش چه مسیری را طی کرده است؟

بریتانیکا، سی‌ان‌ان و اکونومیک‌تایمز در گزارش‌هایی به این پرسش‌ها پرداخته‌اند.

اوایل زندگی و فعالیت سیاسی
اسماعیل هنیه متولد سال ۱۹۶۲ در اردوگاه آوارگان شاطی در نوار غزه است.

والدین عرب-فلسطینی او در سال ۱۹۴۸ از روستای خود در نزدیکی اشکلون واقع در اسرائیل کنونی آواره شدند و زندگی‌شان را در اردوگاه پناهندگان نوار غزه گذراندند.

هنیه و همسرش امل، ۱۳ فرزند دارند.

به نوشته اکونومیک تایمز، هنیه یک میلیونر است. او ثروتش را از راه مالیات ۲۰ درصدی بر تمامی کالاهایی به دست آورده که از مصر و از طریق تونل‌ها به نوار غزه می‌رسند.

بریتانیکا در گزارشی نوشت همان‌طور که برای کودکان پناهنده معمول است، هنیه در مدرسه‌ای تحصیل کرد که از سوی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در «خاور نزدیک» اداره می‌شد.

او در سال ۱۹۸۱ وارد دانشگاه اسلامی غزه شد و در آنجا ادبیات عرب خواند.

هنیه در دوران دانشجویی انجمن دانشجویی اسلام‌گرای وابسته به اخوان‌المسلمین را رهبری می‌کرد.

او یکی از اعضای جوان موسس گروه اسلام‌گرای حماس در سال ۱۹۸۸ بود و روابط نزدیکی با رهبر معنوی این گروه، شیخ احمد یاسین داشت.

هنیه همان ابتدا و در سال ۱۹۸۸ به دلیل شرکت در انتفاضه اول به دست مقامات اسرائیلی دستگیر و به مدت شش ماه زندانی شد.

یک سال بعد هم دوباره دستگیر و زندانی شد تا اینکه در سال ۱۹۹۲ اسرائیل او را همراه حدود ۴۰۰ اسلام‌‌گرای دیگر به جنوب لبنان تبعید کرد.

هنیه پس از توافق اسلو در سال ۱۹۹۳ به غزه بازگشت. او پس از بازگشت، به ریاست دانشگاه اسلامی غزه منصوب شد.
نخست‌وزیری و رهبری حماسزمینه رهبری هنیه در حماس از سال ۱۹۹۷ و زمانی فراهم شد که او منشی شخصی یاسین و از نزدیکان اصلی‌اش بود.

این دو در سال ۲۰۰۳ هدف یک سوءقصد از سوی اسرائیل قرار گرفتند.

به گزارش سی‌ان‌ان در آوریل سال ۲۰۰۴ پس از مرگ دو رهبر قبلی حماس، هنیه همراه محمود زهار و سعید صیام، بخشی از «شورای رهبری» مخفی این گروه شبه‌نظامی شد.

در سال ۲۰۰۶ حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین شرکت کرد و هنیه در راس فهرست قرار گرفت. حماس در این انتخابات با کسب ۷۶ کرسی از ۱۳۲ کرسی پارلمان، به پیروزی قاطع رسید.

به این ترتیب هنیه نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین شد.

جامعه بین‌المللی اما در اعتراض، با تعلیق کمک‌‌های خود به تشکیلات خودگردان به رهبری حماس واکنش نشان داد و فشار مالی قابل توجهی را بر بدنه حاکمیت آن وارد کرد.

روز ۱۴ دسامبر ۲۰۰۶ هنیه از یک سوءقصد در مرز بین مصر و غزه جان سالم به در برد. در این حمله محافظ او کشته و یکی از پسرانش زخمی شد. حماس، گروه فلسطینی فتح را مسوول این حمله دانست.

اوایل ژوئن ۲۰۰۷ حماس پس از یک هفته نبرد با فتح، کنترل نوار غزه را به دست گرفت.

در ۱۴ ژوئن همان سال و در پی تشدید درگیری‌ها میان حماس و فتح، محمود عباس دولت را منحل و هنیه را از سمت نخست‌وزیری برکنار کرد.

نتیجه این اقدام، شکل‌گیری یک دولت خودمختار به رهبری حماس و در راس آن اسماعیل هنیه در نوار غزه بود.

جیمی کارتر، رییس‌جمهوری سابق آمریکا در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ با هنیه در غزه ملاقات کرد تا در مورد روند صلح خاورمیانه با او گفت‌وگو کند.

بلافاصله پس از این دیدار، اسرائیل بسته‌ تحریمی جدیدی را در نوار غزه اجرا و مصر نیز از تصمیم تل‌آویو پیروی کرد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، اسماعیل هنیه روز دوم ماه می ‌سال ۲۰۱۱ کشتن اسامه بن لادن در پاکستان را محکوم و از او به‌عنوان یک مبارز مقدس برای مسلمان و قربانی ظلم و ستم آمریکا یاد کرد.

هنیه در زمان رهبری حماس در غزه توانست آزادی بیش از هزار اسیر فلسطینی را در ازای گیلاد شالیت، سرباز اسیر اسرائیلی تضمین کند.

علاوه بر این، عملکرد حماس در جنگ با اسرائیل در تابستان ۲۰۱۴ به‌طور گسترده از سوی افکار عمومی فلسطین «موفقیت‌آمیز» تلقی شد.

در همین حال تلاش برای آشتی بین حماس در نوار غزه و تشکیلات خودگردان تحت رهبری فتح در کرانه باختری در جریان بود.

در یکی از این اقدام‌‌ها طی سال ۲۰۱۴، دولت خودگردان حماس در غزه رسما استعفا داد تا راه را برای تشکیل دولت وحدت با فتح باز کند.

هنیه با این کار، از سمت نخست‌وزیری خود استعفا داد. او همچنان رهبر محلی حماس در غزه باقی ماند تا اینکه در سال ۲۰۱۷ یحیی سنوار جایگزینش شد.

شورای حماس در ششم ماه می ‌سال ۲۰۱۷ هنیه را به جای خالد مشعل، به ریاست دفتر سیاسی این گروه انتخاب کرد.

چند ماه بعد و در پی به رسمیت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری وقت آمریکا، هنیه خواستار یک «انتفاضه» دیگر برای مبارزه با اسرائیل شد.

انتساب عنوان تروریست و زندگی در خارج از غزهسی‌ان‌ان در گزارش خود نوشت که آمریکا در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ هنیه را به‌عنوان تروریست معرفی کرد.

پس از آن، هنیه در دسامبر ۲۰۱۹ نوار غزه را ترک و زندگی در ترکیه و قطر را آغاز کرد. با این تصمیم، توانایی او برای نمایندگی حماس در خارج از محاصره غزه بیشتر شد.

شرکت در مراسم تشییع قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در ژانویه ۲۰۲۰ و مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران، از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های عمومی او پس از خروج از غزه است.

مقامات حماس در ماه اوت ۲۰۲۱ اعلام کردند که هنیه دوباره به‌عنوان رهبر حماس انتخاب شده است.

گروه‌های فلسطینی حماس و فتح در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۲ با میانجی‌گری الجزایر به توافق برای آشتی رسیدند.

هنیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جنبش حماس از دیدار با مقامات فتح برای پایان دادن به شکاف میان فلسطینیان خرسند است.

موشک‌باران اسرائیل در روز هفتم اکتبر که منجر به یک جنگ بزرگ میان اسرائیل و حماس شده است، بدون شک نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و تایید بالاترین سطوح رهبری حماس، چه در غزه و چه در دوحه داشت.

بر اساس گزارش‌ها، سران حماس از جمله اسماعیل هنیه احتمالا برای این حمله با متحدان منطقه‌‌ای خود، جمهوری اسلامی و گروه لبنانی حزب‌‌الله هماهنگ بودند.

استقرار هنیه در دوحه و خارج از محاصره غزه، امکان ملاقات آزادانه او را با متحدان حماس فراهم کرده است.
+43
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  یه انگل نوکر آخوند.
  5
  67
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  اسماعیل هنیه یک مفتخور و دزده مثل ملاهای ما که در سایه دین و دروغ به همه چی رسیدن و نمیخوان چیزی رو رها کنند،نه پول و نه قدرت.
  5
  69
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یه .... قلمبه ساق که در معامله ای نفرت انگیز با خون مردمش و ثروت ملت ژله ای و در خواب ایران ، تبدیل به یک میلیونر پفیوز شده و در قطر مقر دفاتر گروههای تروریستی اسلامی جا خوش کرده !!
  5
  63
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  اسراییل باید نسل اینهارو از رو زمین پاک کنه
  4
  45
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  اصولا رهبران اسلامی فاسد و مفتخور هستند و همگی ثروت هایی بدست آورده اند که معمولا با فساد و زد و بند همراه است و این رهبر حماس هم دقیقا مانند بقیه آنهاست
  4
  43
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  شاهکار ایران رو ببینید .کسانی رو به خط کرده پشت دروازه های اسقاطیل که خواب و خوراک رو از این کودک کشها بگیرن .و روزگارشون رو سیاه کنن و از شهرک های غصبی فراریشون بدن .ما در ایران در سایه نظام قدرتمند اسلامی در امنیت کامل زندگی میکنیم و به ریش صهیونیستها میخندیم .تا کور شود هر انکه نتواند دید از برانداز دوزاری تا خود تحقیر اویزون به غرب
  41
  4
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  اگه ایران خیلی امنیت هست چرا در کویت هستی دوست گرامی؟در ضمن دوران بکش بکش گذشته،هر اشتباه کوچیکی باعث جنگ جهانی سوم میشه.من برای شما آرزوی شهادت دارم .
  1
  31
  ‌سه شنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.