حماس: با میانجی‌گری مصر و قطر دو گروگان اسرائیلی را به‌دلایل انسان‌دوستانه آزاد کردیم

العربیه: گروه فلسطینی «حماس» اعلام کرد که با میانجی‌گیری مصر و قطر دو گروگان اسرائیلی را به دلایل انسان‌دوستانه آزاد کرده است.

رسانه‌های اسرائیل، شامگاه دوشنبه، اول آبان، از حرکت نمایندگان صلیب سرخ به سمت جنوب غزه برای تحویل گرفتن 50 گروگان دوتابعیتی از میان بیش از 200 گروگان اسرائیلی اسیر شده توسط حماس، خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری اسرائیلی «آی 24»، این خبر در حالی منتشر شد که روز دوشنبه روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت که حماس در حال بررسی امکان آزادی گروگان‌هایی است که دارای ملیت‌های خارجی هستند.

این روزنامه آمریکایی، به نقل از یک مقام نظامی و امنیتی اسرائیلی نوشت که قطر، جدا از گروگان‌های با تابعیت تنها اسرائیلی، به طور فعال در مذاکرات میانجی‌گری برای آزادی این گروگان‌های دو تابعیتی، با حماس در حال گفت‌وگو است.

در همین حال، منابع «العربیه» گفته‌اند که تحویل تعدادی از گروگان‌های خارجی از حماس به صلیب سرخ احتمالا ظرف چند ساعت آینده صورت خواهد گرفت.

این اخبار در حالی مطرح می‌شوند که پیشتر، رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابع آگاه درباره مذاکرات اعلام کردند که حماس آزادی تعدادی از گروگان‌ها را در ازای دریافت سوخت، بررسی می‌کند.

همزمان، یک منبع آگاه از گفت‌وگوها به خبرگزاری «آی24» گفت که حماس هشدار داده است که در صورت آغاز حمله زمینی توسط ارتش اسرائیل، احتمال آزادی گروگان‌ها کاهش می‌یابد.

روزنامه «تایمز» نیز با استناد به بیانیه کاخ سفید درباره تماس تلفنی نتانیاهو و بایدن، نوشت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر سر تداوم ارائه کمک‌های حیاتی به نوار غزه به توافق رسیده‌اند.

بایدن و نتانیاهو پیشتر نیز در مورد تلاش‌ها برای آزادی همه گروگان‌های ربوده شده توسط حماس و همچنین فراهم کردن مسیر امن برای غیر‌نظامیانی که می‌خواهند نوار غزه را ترک کنند، صحبت کرده بودند.

جمعه گذشته حماس دو گروگان آمریکایی-اسرائیلی به نام‌های جودیت و ناتالی رانان را آزاد کرد. این گروه اعلام کرد که آن‌ها به دلایل «بشردوستانه» آزاد شده‌اند.
+0
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.