پنتاگون: جمهوری اسلامی را مسئول حملات موشکی و پهپادی اخیر می‌دانیم

 پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگونصدای آمریکا: وزارت دفاع ایالات متحده روز دوشنبه اول آبان اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران را مسئول نهایی حملات موشکی و پهپادی اخیر به سربازان آمریکایی در خاورمیانه می‌داند.

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، به خبرنگاران گفت اگرچه واشنگتن اطلاعاتی در دسترس ندارد که نشان دهد دولت ایران «صراحتا دستور» حملات روزهای گذشته به نیروهای آمریکایی را داده باشد، اما گروه‌های مسئول این حملات تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

طی حملات روزهای گذشته به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق و سوریه، چند سرباز آمریکایی زخمی شدند و یک پیمانکار آمریکایی در حین فرار به دلیل هشدار اشتباه در پایگاه هوایی الاسد در عراق بر اثر حمله قلبی جان باخت.

سخنگوی پنتاگون در سخنان روز دوشنبه خود گفت: «با توجه به اینکه ایران از آنها حمایت می‌کند، ما نهایتا ایران را پاسخگو می‌دانیم.»

به گزارش وبسایت خبری پولیتیکو، لحن اظهارات روز دوشنبه رایدر از اظهارات محتاطانه‌تر پنتاگون علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با ارتباط احتمالی ایران با حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل فاصله گرفته است.

او روز پنجشنبه گذشته به دنبال رهگیری موشک‌ها و پهپادهای شلیک‌شده حوثیان یمنی توسط ناوشکن یواس‌اس کارنی در دریای سرخ، از مسئول دانستن جمهوری اسلامی برای حملات به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه خودداری کرده بود. رایدر همچنین گفته بود تصور نمی‌کند ارتباط مستقیمی میان حمله ۱۵ مهر و حملات به پایگاه‌های آمریکایی وجود دارد.

سخنگوی پنتاگون، با این حال، روز دوشنبه به بیانیه‌های گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی اشاره کرد که تهدید کرده‌اند در صورت تهاجم زمینی اسرائیل به غزه، حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه را افزایش خواهند داد.

پاتریک رایدر در سخنان خود از هیچ گروه خاصی به عنوان عامل حملات نام نبرد.

به گفته او، پایگاه التنف حوالی ساعت ٣ بعد از ظهر به وقت محلی هدف حمله دو پهپاد قرار گرفت که از سوی نیروهای آمریکایی ساقط شدند و این حمله تلفاتی در بر نداشت.

سخنگوی پنتاگون ضمن ابراز نگرانی نسبت به تشدید تنش‌ها گفت: «همه ما شاهد افزایش تنش‌ها در منطقه هستیم و دوباره می‌خواهیم از تبدیل‌شدن آن به یک درگیری بزرگ‌تر جلوگیری کنیم.»

رایدر گفت: «همچنان به انجام کارهای لازم برای حفاظت و محافظت از نیروهایمان ادامه خواهیم داد و تمامی اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.»

سخنگوی پنتاگون تصریح کرد: «هیچ کسی نمی‌خواهد شاهد یک درگیری گسترده‌تر در سطح منطقه باشد اما برای محافظت از نیروهایمان تعلل نخواهیم کرد.»

تغییر لحن پنتاگون در حالی است که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز شنبه ۲۱ اکتبر در بیانیه‌ای گفت که به دنبال گفت‌وگوهای مفصل با جو بایدن، ایالات متحده تصمیم گرفته است که ناو هواپیمابر یواس‌اس دوایت آیزنهاور را به منطقه مسئولیت فرماندهی مرکزی اعزام کند.

این ناو هواپیمابر افزون بر ناو هواپیمابر یو اس اس جرالد آر فورد است که در حال حاضر در دریای مدیترانه شرقی مستقر است.

آستین همچنین گفت که ایالات متحده سامانه دفاع هوایی تاد و سامانه‌های پاتریوت را در سراسر منطقه مستقر خواهد کرد.
+13
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.