نخست وزیر بریتانیا: موشک حماس عامل انفجار در بیمارستان غزه بود

 آثار به جا مانده از انفجار در بیمارستان الاهلی در غزه.صدای آمریکا: ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه گفت که انفجار هفته گذشته در بیمارستانی در شهر غزه به احتمال زیاد ناشی از موشکی بوده که از داخل غزه شلیک شده است، نه موشک اسرائیل.

سوناک در پارلمان گفت: «قضاوت دولت بریتانیا این است که انفجار احتمالاً ناشی از موشک یا بخشی از موشکی بوده که از داخل غزه به سمت اسرائیل شلیک شده بود.»

او افزود: «گزارش نادرست این حادثه تأثیر منفی در منطقه داشت، از جمله بر تلاش‌های دیپلماتیک اساسی ایالات متحده و همچنین بروز تنش‌ها در داخل بریتانیا.»

گروه شبه نظامی حماس که کنترل غزه را در دست دارد اعلام کرده است که در انفجار روز سه‌شنبه گذشته در بیمارستان «الاهلی» بیش از ۴۷۰ تن کشته شدند و اسرائیل را متهم به حمله به این مرکز درمانی کرد.
بر اساس یک ارزیابی اطلاعاتی طبقه‌بندی نشده که توسط سی ان ان به دست آمده است، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده برآورد می‌کند که احتمالاً بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر در انفجار بیمارستان الاهلی در غزه کشته شده‌اند.

اسرائیل در همان روز گفت که این انفجار ناشی از پرتاب نافرجام موشک توسط حماس بوده است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در واکنش به اتهام های وارد شده به دست داشتن این کشور در این انفجار، به مدارکی استناد کرد که به دست واحدهای نظامی اسرائیل افتاده است و گفت که ما فایل صحبت دو فرمانده حماس درباره اشتباه برخورد موشک جهاد اسلامی به بیمارستان الاهلی غزه را منتشر کردیم.

یافته‌های بریتانیا با نتیجه‌گیری ایالات متحده، فرانسه و رسانه‌ها مطابقت دارد.

اداره اطلاعات نظامی فرانسه نیز اعلام کرد که انفجار در بیمارستان «الاهلی» در غزه نتیجه حمله موشکی اسرائیل نبوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اداره در گزارشی که روز جمعه ۲۸ مهر، منتشر کرد، انفجار در این بیمارستان را «احتمالاً ناشی از شلیک اشتباه موشک فلسطینی»‌ دانست.

از سوی دیگر، تحلیل بصری که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شده هم تایید می‌کند که به نظر می‌رسد موشکی از غزه به بیراهه رفته و «احتمالاً» باعث انفجار مرگ‌بار در بیمارستانی در غزه شده است.

کمی قبل از ساعت ۷ بعد از ظهر سه‌شنبه هفته گذشته به وقت محلی، رگبار موشک‌ها آسمان تاریک غزه را روشن کرد. ویدئوهای تحلیل شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که یکی از موشک‌ها در مسیر منحرف شده و قبل از سقوط به زمین در هوا متلاشی می‌شود. چند ثانیه بعد، ویدئوها انفجاری بزرگ در همان منطقه - محل بیمارستان عرب الاهلی غزه - را نشان می‌دهد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز با بررسی و تحلیل تصاویر منتشر شده از این حادثه تایید کرده بود که انفجار در بیمارستان «الاهلی» غزه در پی شلیک موشک‌هایی از خاک غزه ایجاد شده است.
+48
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران
  در اصل همین انگلیس باعث این کشتارها هست!!! ، وقتی که یهودیان را به سرزمین فلسطین فرستاد ۱۹۴۷،، وقتی جنگ جهانی دوم تمام شد۱۹۴۵ ،، آمریکا و اروپا حاضر به پناه دادن به یهودیان آواره نبودند ، آمریکا یهودیان را در آن زمان از آمریکا دیپورت میکرد !!!! ،،،انگلیسها ،خوب می‌دانستند که اعراب و یهودیان مشکل قومی و دینی و خرافاتی دارند ،از زمان لورنس انگلیسی (۱۹۲۰)زیر و بم اعراب را می‌دانستند....از سالها قبل..... انگلیس صد سال جلو تر از زمان برنامه ریزی می‌کنه ،، و این جنگ و کشتار امروز را از قبل پیش بینی کرده بوده،،، قوم یهود گول خوردند و جای اشتباهی را برای استقلال داشتن و کشورگشایی انتخاب کردند ،،، متأسفانه قوم یهود بازنده اصلی این قدرت های جهانی خواهد بود...
  7
  17
  دوشنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  والله اگر خود حماس هم بگه بله خودمون زدیم یک عده ایرانی کاسه داغ تر از آش میان میگن تو غلط کردی ما میگم اسرائیل بیمارستان رو موشک زده
  7
  14
  دوشنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  راست است اصلا امکان ندارد که حماس زده باشد، مگر می‌‌شود ؟ مثل این است که ما بگیم. یک دولتی در خاک خود با موشک بزند به یک هواپیما مسافر بری و مردم خود را بکشد .مگر می‌‌شود؟ نمی‌‌دانم بعضی‌‌ها از ما را باید ببرند بیمارستان. با حدس زوال عقل
  11
  11
  دوشنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.