سر بابی چارلتون، اسطوره فوتبال انگلیس درگذشت

بی بی سی: سر بابی چارلتون، اسطوره فوتبال باشگاه منچستریونایتد که یکی از مهره های کلیدی قهرمانی انگلیس در جام جهانی ۱۹۶۶ بود، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

بابی چارلتون ۱۰۶ بازی ملی برای تیم انگلیس انجام داد و ۴۹ گل ملی به ثمر رساند که رکوردی برای کشورش در آن زمان بود. او معمولا به‌عنوان هافبک هجومی و پشت سر مهاجم نوک به میدان می‌رفت.

او در طول ۱۷ سال حضور باشگاهی با منچستریونایتد سه قهرمانی لیگ، یک جام اروپا و یک جام حذفی را به دست آورد.

در نوامبر سال ۲۰۲۰، اعلام شد که بابی چارلتون به بیماری آلزایمر مبتلا شده است.

خانواده او با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که او در اولین ساعات صبح امروز در آرامش درگذشت.

آن‌ها همچنین گفته‌اند: «از همه کسانی که در مراقبت از او مشارکت داشتند و آن‌هایی که او را دوست داشتند و حمایت کردند تشکر می‌کنیم».

بابی چارلتون یکی از اعضای کلیدی تیمی بود که در سال ۱۹۶۶ تنها قهرمانی انگلیس در جام جهانی را به دست آورد.

او از سال ۱۹۵۶ به‌مدت ۱۷ سال برای منچستریونایتد بازی کرد و یکی از بازماندگان حادثه هوایی مونیخ است که در آن ۸ بازیکن منچستریونایتد کشته شدند.

بابی چارلتون در جام‌های جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰ عضو تیم ملی انگلیس بود و در سه جام آخر بازی کرد. او در جام جهانی ۱۹۶۶ به‌عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد و توپ طلا را دریافت کرد.

بابی چارلتون در دوران فوتبالش با منچستریونایتد ۳ قهرمانی لیگ انگلیس و ۱ قهرمانی باشگاه‌های اروپا را تجربه کرد. او از سال ۱۹۸۴ عضو هیأت مدیره منچستر یونایتد بود و در عین حال در زمینه مبارزه با مین‌های ضد نفر فعالیت می‌کرد.

جک چارلتون، برادر بزرگ بابی چارلتون هم از ستارگان تاریخ فوتبال انگلیس بود و در قهرمانی این تیم در جام جهانی ۱۹۶۶ سهیم بود. جک چارلتون هم سه سال پیش در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

از بازیکنان تیم ملی انگلیس که فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ شد فقط جف هرست، مهاجم این تیم، هنوز زنده است.

در آن جام، انگلیس در دیدار نهایی برابر آلمان غربی ۲-۴ پیروز شد و جف هرست سه گل تیم کشورش را زد که از این بابت تا پارسال رکورددار بود.

جک چارلتون در سمت دفاع در تیم لیدز بازی کرد و در نظرسنجی سال ۲۰۰۶ به عنوان بهترین بازیکن تاریخ این باشگاه انتخاب شد.

جک چارلتون در دو جام جهانی شرکت کرد و در ۳۵ بازی برای تیم ملی، ۶ گل به ثمر رساند. او برای مدتی سرمربی تیم ملی فوتبال جمهوری ایرلند بود و با این تیم به موفقیت‌هایی دست یافت.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.