افزایش ۵۰ درصدی مرگ ناشی از سکته مغزی تا سال ۲۰۵۰

دویچه وله: به نوشته مدیکال‌نیوز تودی و بر اساس گزارش جدید کمیسیون نورولوژی Lancet، تعداد موارد ابتلا به سکته مغزی در سراسر جهان به‌سرعت در حال افزایش است. پیش‌بینی می‌شود که میزان مرگ‌و‌میرهای ناشی از این بیماری، تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۵۰ درصد افزایش یابد.

در حال حاضر سالانه ۱۵ میلیون نفر در جهان دچار سکته مغزی می‌شوند. ۵ میلیون نفر از این افراد می‌میرند، در حالی‌که ۵ میلیون دیگر با ناتوانی‌های ناشی از سکته مغزی که خانواده و جامعه آنها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، به زندگی خود ادامه می‌دهند. سکته مغزی پس از بیماری ایسکمیک قلبی دومین علت مرگ‌و‌میر در سراسر جهان است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که سکته مغزی در بزرگسالان زیر ۵۵ سال به‌سرعت در حال افزایش است.

چرا آمار سکته مغزی در حال افزایش است؟

عوامل متعددی درافزایش تعداد موارد مبتلا به سکته مغزی نقش دارند که در نقاط مختلف جهان متفاوت است. در بیشتر موارد، انتخاب نامناسب رژیم غذایی و سبک زندگی، خطر سکته مغزی را در افراد افزایش می‌دهد. به گفته متخصصان، یکی از مهم‌ترین عوامل خطر سکته مغزی، فشار خون بالای کنترل‌نشده است. چاقی و دیابت در کنار مشکلات محیط زیستی، از جمله آلودگی هوا و عوامل استرس‌زا نیز از علل اصلی سکته مغزی است.

برای جلوگیری از سکته چه باید کرد؟

راه‌های متعددی برای پیش‌گیری از این عارضه وجود دارد:

کنترل فشار خون

فشار خون بالا در صورت عدم کنترل، خطر سکته مغزی را دو تا چهاربرابر می‌کند. نظارت بر فشار خون و در صورت افزایش آن، درمان آن، یکی از مهم‌ترین اقدام‌هایی است که افراد می‌توانند برای سلامت عروق خود انجام دهند. میزان فشار خون بستگی به سن افراد دارد و حد ایده‌آل آن دوروبر ۱۲۰/۷۰ میلی‌متر جیوه است. برای رسیدن به این هدف یک نسخه کلی وجود ندارد ولی این اقدامات موثر هستند:‌

مصرف نمک را به کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم در روز (حدود نصف قاشق چای‌خوری) برسانید؛

از مصرف غذاهای پرکلسترول مانند همبرگر، پنیر و بستنی هم در حد امکان خودداری کنید؛

هر روز میوه و سبزیجات به اندازه کافی و همچنین دو تا سه با در هفته ماهی مصرف کنید؛

حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز داشته باشید؛

در صورت نیاز، از داروهای فشار خون استفاده کنید؛

سعی کنید بیش از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری در روز مصرف نکنید (بسته به سطح فعالیت و شاخص توده بدنی).

کاهش مصرف الکل

نوشیدن بیش از حد الکل خطر ابتلا به سکته مغزی را به شدت افزایش می‌دهد. شراب قرمز را به‌عنوان اولین انتخاب خود در نظر بگیرید، زیرا برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کم آن (یک لیوان در روز) ممکن است به جلوگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی کمک کند.

سیگار را ترک کنید

سیگار تشکیل لخته را به چند روش مختلف تسریع می‌کند، خون شما را غلیظ می‌کند و میزان تجمع پلاک در رگ‌ها را افزایش می‌دهد. در کنار یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، ترک سیگار یکی از مهم‌ترین تغییرات در سبک زندگی است که به شما کمک می‌کند خطر سکته مغزی را به‌میزان قابل‌توجهی کاهش دهید.
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.