چطور با استرس ناشی از جنگ و خشونت مقابله کنیم؟

مشاهده رویدادهای خشونت‌آمیز می‌تواند استرس شدیدی را به‌همراه داشته باشد.دویچه وله: اخبار مرتبط با حمله گروه تروریستی حماس به اسرائیل و شروع درگیری میان این دو، ممکن است حتی از هزاران کیلومتر دورتر، استرس باورنکردنی برای شما ایجاد کند.

در روزهای اخیر جهان با شنیدن خبر حمله غافلگیرکننده گروه تروریستی حماس به اسرائیل در شوک عمیقی فرو رفت. تصاویر اجساد و زخمی‌ها در اسرائیل و غزه فورا در رسانه‌های اجتماعی پخش شد. کودکان و افراد مسن در میان قربانیان هستند.

به نوشته نشریه پزشکی Everyday Health و به‌ گفته متخصصان بهداشت روان، مشاهده رویدادهای خشونت‌آمیز چه از نزدیک و چه به‌صورت مجازی می‌تواند تجربه استرس و اضطراب شدیدی را به‌همراه داشته باشد.

اگرچه متغیرهای زیادی وجود دارند که خارج از کنترل فردی ما هستند، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانیم چه به‌صورت فردی و چه جمعی برای مقابله با استرس ناشی از مواجهه با خشونت، تروما و ترس انجام دهیم.

از علائم استرس در خود آگاه باشید

پریشانی و استرس ناشی از تماشای رویدادهای آسیب‌زا به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم (مثلا در تلویزیون)، گاهی بلافاصله رخ می‌دهد و گاهی اوقات برای سال‌ها می‌تواند به‌شکل تروما در فرد باقی بماند. علائم ناگهانی استرس به‌صورت دردهای جسمی از جمله سردرد و دردهای گوارشی ظاهر می‌شوند. علائم تروما شامل غم و اندوه مداوم، اضطراب، خلق افسرده، اختلال در انجام کارهای روزمره، کم‌اشتهایی، کاهش یا افزایش وزن، و احساس ناامیدی یا درماندگی مداوم است.

در صورت لزوم از اخبار دور شوید

مهم است که در تماشای تصاویر یا  خواندن اخبار زیاده‌روی نکنید. تماشای مکرر این وقایع در تلویزیون، یا دنبال‌کردن همه اخبار در رسانه‌های اجتماعی، آسیب روحی را شعله‌ور می‌کند.


احساسات خود را سرکوب یا انکار نکنید

ممکن است احساس کنید بهترین راه برای گذراندن زندگی روزمره، سرکوب واکنش‌های احساسی خود نسبت به آنچه در تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی می‌بینید، است. حقیقت این است که این احساسات متعلق به شما هستند، پس به خود فضای لازم را برای مقابله با آنها بدهید. تایید این احساسات می‌تواند به شما کمک کند تا آنها را برطرف کنید.

برای خود بهترین راه مقابله با آشفتگی را بیابید

شاید همه ما در یک طوفان باشیم، اما در یک قایق نیستیم. افراد مختلف تجربیات و نیازهای متفاوتی دارند. واقعیت این است که هیچ راه قطعی و نسخه مشخصی که به همه افراد کمک کند به‌طور یکسان با استرس خود کنار بیایند وجود ندارد. ولی مدیتیشن، ورزش‌کردن، ارتباط با دوستان و گذراندن وقت با آنها ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

خوددرمانی را کنار بگذارید

اگرچه ممکن است وسوسه‌انگیز باشد، اما اکنون زمان آن نیست که مدام الکل بنوشید یا از غذا، مواد مخدر یا دخانیات برای مدیریت احساسات خود استفاده کنید. اتکا به این مواد می‌تواند با گذر از این بحران، شما را با مشکلات دیگری مواجه کند.

اخبار درست را دنبال کنید

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مرتبط با تحولات و رویدادهای جدید را از منابع معتبر دریافت می‌کنید. گرفتارشدن در میان شایعات می‌تواند به اضطراب شما اضافه کند.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.