برافراشتن پرچم جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی توسط الهام علی‌اف

 الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان.صدای آمریکا: الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان، روز یکشنبه ۲۳ مهر، پرچم آن کشور را در پایتخت منطقه قره باغ کوهستانی برافراشت.

دفتر ریاست جمهوری آذربایجان اعلام کرد: «الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان پرچم ملی جمهوری آذربایجان را در شهر خان‌کندی برافراشت و در آنجا سخنرانی کرد.»

پایتختی که توسط جمهوری آذربایجان خان‌کندی و ارامنه به آن استپانکِرت می‌گویند، پس از آن که نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان ماه گذشته مبارزان ارمنی را سرکوب کردند، تحت کنترل جمهوری آذربایجان در آمد و باعث شد که اکثر ۱۲۰ هزار ارمنی قومی قره باغ به ارمنستان فرار کنند.

قره‌باغ کوهستانی که ارامنه آن را آرتساخ می‌شناسند، منطقه‌ای کوهستانی محصور در خشکی در قفقاز جنوبی است. این سرزمین در سطح بین المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته شده است اما ارامنه اکثریت ساکنان آن را تشکیل می‌دهند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از سقوط امپراتوری روسیه در سال ۱۹۱۷ مدعی مالکیت این منطقه بودند و از آن زمان تاکنون بعنوان کانون تنش باقی مانده است. در زمان شوروی سابق بعنوان بخشی از جمهوری شوروی آذربایجان اما بصورت خودمختار باقی ماند. نام آن در آن زمان «منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی» بود.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جنگ اول قره باغ (۱۹۹۴-۱۹۸۸) بین ارامنه و همسایگان آذری آنها درگرفت. حدود سی هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شدند.

جمهوری آذربایجان بخشی از قلمرو خود را از دست داد و ارامنه کنترل بیشتر قره‌باغ را در دست داشتند.

در سال ۲۰۲۰، پس از دهه‌ها درگیری، جمهوری آذربایجان عملیات نظامی خود را آغاز کرد که منجر به جنگ دوم قره‌باغ شد و باکو توانست به سرعت از مواضع دفاعی ارمنستان عبور کند. جمهوری آذربایجان با حمایت ترکیه در جنگ ۴۴ روزه به پیروزی چشمگیری دست یافت و بخش هایی از قره باغ را پس گرفت.

علی‌اف در سپتامبر سال جاری، عملیات نظامی را علیه مبارزان قومی ارمنی منطقه آغاز کرد و آنها را شکست داد.

ایالات متحده آمریکا ضمن اعلام حمایت از ارمنستان در مورد اقدامات نظامی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی، بر لزوم حفظ استقلال و تمامیت ارضی ارمنستان تاکید کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه اول مهر، در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «من امروز با پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان صحبت کردم تا نگرانی خود را درباره حفاظت از حقوق و امنیت مردم قره‌باغ ابراز کنم. ایالات متحده به حمایت قاطع خود از ارمنستان و حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور ادامه خواهد داد.»

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز، پنجشنبه ۳۰ شهریور، گفت که تنها راه‌ حل پایان‌دادن به بحران قره‌باغ، صلح پایدار است و آمریکا به تعامل با جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به یک راه‌حل دائمی ادامه می‌دهد.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم، روز چهارشنبه ۱۲ مهر، با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدامات و سخنان تحریک‌آمیز باکو در زمینه قره‌باغ کوهستانی، خواستار بازنگری در کمک‌های نظامی و همکاری امنیتی آمریکا به جمهوری آذربایجان شد.
+28
رأی دهید
-74

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران

  یاشاسین پرچم ملت بزرگ و کهن تورک آزربایجان بزرگ.
  56
  22
  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه

  زنده باد و پاینده باد ❤️
  44
  15
  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دائی جان ناپلون - مارسی، فرانسه

  یه روزی بلاخره جواب تمام کثافتکاریهات رو میدی با اون اربابات اردوخر و پوتین دیر و زود داره ولی سوخت سوز نداره به امید آن روز که هر سه تاتون گور به گور بشین من هم بیام به قبرتون ...م..
  22
  47
  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  خردگرا - برن، سوییس
  بوی تعفن پانترکیسم بدجور به مشام میرسه، همواره تاکید داشتم، چنانچه یک حکومت ملی ایرانی بر سر کار بود، این جوجه کمونیست و خودفروخته اندوغان جرات دست درازی به قره باغ را نداشتند، هیچ ایرانی ترک نیست و هیچ ترکی هم ایرانی نیست. پاینده ایران.
  14
  22
  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  خردگرا - برن، سوییس
  پانفارس هندی نژاد مهاجر به سرزمین کهن ملت بزرگ تورک. ریشه تورکها دقیقا از ایرانه. تمدن قزوین که به لاتین کاسپین میگن و اورارتوها و ماننا ها و سومرها و عیلامیها و لیدی ها و تروکیه ای ها و سکاها و تورانیها و خزرها وووو همه تورک بودن هندی نژاد مهاجر مدعی. برو کپه مرگتو بزار. تورکهای ایران از همه جا متعصبتر و اصیلتر هستن وکاملترین واژه های تورکی در تورکهای ایرانه.
  22
  13
  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  سال 90 که ارمنستان به کمک روسیه تمامیت ارضی آزربایجان رو به باد داد و قره باغ رو با کشتار ملت آزربایجان و فراری دادن 1میلیون آزربایجانی غصب کرد کدوم گوری بودید بی شرفهای مفت خور. الانم داری با جمهوری اسلامی فاشیست پانفارس لواط میکنید و دنیا رو به گند کشیدید.
  20
  18
  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دائی جان ناپلون - مارسی، فرانسه
  antifascism - تهران، ایران
  ر... بابا ... سر بالا نزن.
  5
  4
  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  چی شد قرار بود ایران از ارمنی ها دفاع کند؟ چی شد ایران می گفت ارمنی ها خط قرمز ما هستند؟ چی شد آن همه تهدید های بادکنکی سپاه؟ سگ از ترسش پارس می کند. آذربایجان و ترکیه در وصعیت بهتری در دنیا هستند و کشورها و اتحادیه ترک هر روز قدرتمند می شوند و نقش اساسی را در منطقع بازی می کننند اما ایران در طول تاریخ در بدترین و بدبخت ترین دوران به سر می برد و آرامش قبل از طوفان را سپری می کند. ایران در همه برنامه ها و اهدافش شگست خورده و هیچ آینده ای برای خود و مردمش را ندارد و و تحریک و برنامه ریزی برای حمله به اسراییل شاید برای و با هدف رهایی از نابودی بود اما غزه در چند هفته آینده به طور کامل ویران می شود و به اشغال اسراییل در می آید و حماس شکست می خورد و بعد نوبت حزب الله و ایران می رسد. اسراییل توانست دنیا را پشت خود جمع کند و در صورت حمله به ایران تمام دمیا در کنار اسراییل خواهند بود و روسیه هم دیگر توانی ندارد از ایران حمایت کند و چین هم منافع خودش را فدای ایران نمی کند. اما آذربایجان توانست با درایت با دنیا رابطه تجاری خوبی برقرار کند و گاز روسیه را به اروپا صادر کند و درامد خوبی کسب کند.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.