فرانسه از ایران خواست که به تنش در منطقه دامن نزند؛ ماکرون با رئیسی گفتگو خواهد کرد

امانوئل ماکرون احتمال مداخله ایران در حمله حماس به اسرائیل را بعید ندانسته استرادیو فرانسه: کاخ الیزه از حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی خواست که به هیچ وجه در جنگ حماس و اسرائیل مداخله نکنند. ریاست جمهوری فرانسه از تهران خواست که با پرهیز از تنش، نقش مثبت را در منطقه به عهده گیرد. قرار است که امانوئل ماکرون در یک تماس تلفنی این پیام فرانسه را به اطلاع ابراهیم رئیسی برساند.

روز شنبه ۲۲ مهر، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در نشستی با رسانه‌ها اعلام کرد که مردم لبنان و سازمان حزب‌الله «باید از درگیری کنار بمانند.»

در حال حاضر نگرانی‌هایی وجود دارد که در ادامه جنگ حماس و اسرائیل، حزب‌الله لبنان نیز وارد عمل شود و حملاتی را در مرزهای شمالی اسرائیل به اجرا بگذارد. دفتر ریاست جمهوری فرانسه، وجود تنش در مرز لبنان و اسرائیل را «بسیار نگران‌کننده» می‌داند و تأکید می‌کند که حزب‌الله و مردم لبنان «باید الزاماً خودداری نشان دهند تا از گشایش جبهه دوم در منطقه جلوگیری کنند، زیرا نخستین قربانی این وضعیت لبنان خواهد بود.»

پاریس همچنین از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که از «افزودن بر تنش‌ها خودداری کند» و از هرنوع «پشتیبانی عملیاتی» از حماس پرهیز نماید. کاخ الیزه در عین حال تأکید می‌کند که هیچ اطلاعات خاصی در مورد دخالت ایران در حمله روز هفتم اکتبر/۱۵ مهر، در دست ندارد اما می‌افزاید: «ما اطلاع داریم که تسلیحات ایرانی به سوی غزه ارسال شده و از روابط میان حزب‌الله و ایران خبرداریم.» اطلاعیه الیزه با یادآوری دشواری «کنترل دریایی» در سواحل غزه، به طور ضمنی می‌گوید که تسلیحات ایرانی احتمالاً از طریق دریا به دست حماس می‌رسد.

امانوئل ماکرون قبلاً گفته بود مدرکی که مداخله ایران را در حمله حماس علیه اسرائیل نشان بدهد در اختیار ندارد، اما احتمال چنین امری را بعید ندانسته بود.

این بار نیز کاخ الیزه اعلام کرده است که «در موقعیت کنونی، ایران می‌تواند نقشی بسیار منفی به عهده گیرد، همچنان که می‌تواند با اجتناب از افزایش تنش منطقه‌ای، نقشی مثبت ایفا کند.»

رئیس جمهوری فرانسه بار دیگر بر حق اسرائیل در دفاع از خود تأکید کرده و در عین حال گفته است که باید تمامی اقدامات در جهت حفظ جان غیرنظامیان صورت گیرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در پایان می‌افزاید که امانوئل ماکرون بزودی با ابراهیم رئیسی گفتگوی تلفنی خواهد داشت.
+5
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.