سخنگوی ارتش اسرائیل: جمهوری اسلامی پول مردم را صرف حماس و شبه‌نظامیان کرده است

 جاناتان کانریکاسصدای آمریکا: جاناتان کانریکاس، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز شنبه ۲۲ مهر در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا، «حمایت مالی، تسلیحاتی و راهبردی» جمهوری اسلامی ایران از شبه‌نظامیان حماس را در حمله مرگبار این گروه مسلح به اسرائیل موثر دانست.

سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دست‌داشتن جمهوری اسلامی در حمله خونین شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل گفت «به نظرم بحث دخالت ایران موضوع موضوع مهمی است که در حال حاضر در آمریکا در جریان است ولی از دیدگاه من، این که چقدر نقش ایران مستقیم است، ارتباطی ندارد. نکته مهم این است که هیچ یک از این قضایا بدون سال‌ها تامین پول، تسلیحات، دانش و راهبرد ایران برای حماس و دیگر دشمنان، روی نمی‌داد.»

این مقام نظامی اسرائیل در ادامه «حمایت‌های مالی جمهوری اسلامی ایران از شبه‌نظامیان فلسطینی و لبنانی» را ناخوشایند خواند و پیش‌بینی کرد که حکومت ایران احتمالا در آینده تاوان این اقدام را خواهد پرداخت.

جاناتان کانریکاس خاطرنشان کرد «تمامی آن پولی که ایران باید برای زیرساخت‌های خود، تامین آب و برق، خدمات آموزشی مناسب، اقتصادی فعال و آینده‌ای قابل اتکابرای مردم ایران هزینه می‌کرده را خرج حماس، شبه‌نظامیان لبنان و شبه‌نظامیان فلسطینی کرده.به نظرم بسیار ناخوشایند است و شاید در آینده‌ ایران بهای این کار را بپردازد، ولی در حال حاضر، تمرکز ما روی این گروه نیابتی ایران یعنی حماس است. ما توانایی نظامی آن‌ها را از بین خواهیم برد تا دیگر به رغم هر مقدار پول و تسلیحاتی که ایران به آن‌ها بدهد، دیگر نتوانند به هیچ شکلی شهروندان غیر نظامی اسرائیلی را بکشند.»
سخنگوی ارتش اسراییل در گفت وگو با صدای امریکا: حماس در پی کشتار غیرنظامیان استسخنگوی ارتش اسرائیل در ادامه درباره آخرین آمار قربانیان حمله حماس به اسرائیل و وضعیت کنونی درگیری‌ها گفت «یک هفته از این جنگ می‌گذرد که از سوی فجیع‌ترین نهاد تروریستی که تاکنون شاهد بوده‌ایم، به ما تحمیل شد. متاسفانه باید بگویم یک هزار و ۳۰۰ اسرائیلی - هم نظامی هم غیرنظامی - کشته شده‌ و بیش از سه هزار تن همزخمی شده‌اند. بیش از یکصد گروگان اسرائیلی در غزه در اختیار حماس است و خیلی از آن‌ها تابعیت دوگانه دارند از جمله اسرائیلی-آمریکایی و شمار دیگری از کشورهای غربی و دیگر کشورهای جهان. حتی شماری هم به اسارت گرفته شده‌اند که اسرائیلی هم نیستند. هفت روز است که در نبرد هستیم. عملیات در اسرائیل برای خاکسپاری آیینی غیرنظامیان جان باخته هنوز ادامه دارد. ما هنوز سعی در شناسایی تمامی این کشته‌ها داریم واین که بدانیم چه کسانی کشته شده‌اند، چه کسانی مفقود هستند و چه کسانی گروگان گرفته شده‌اند. هنوز مشغول جمع کردن قطعات پازلی هستیم که از یک هزار و ۳۰۰ قطعه تشکیل شده تا بتوانیم آن را بهتر بفهمیم.»

این مقام اسرائیلی با اشاره به ادامه درگیر‌ی‌ها تاکید کرد «حماس به عملیات خود در جنوب ادامه می‌دهد. آخرین باری که راکت پرتاب کردند حدود پنج ساعت پیش بود که به سمت تل‌آویوو مرکز اسرائیل شلیک شد. حملات آن‌ها به سمت جنوب اسرائیل بدون وقفه ادامه دارد. هنوز به عملیات برای نفوذبه داخل اسرائیل و کشتن غیرنظامیان اسرائیلی، ادامه می‌دهند. همین حالا که در حال صحبت با شما هستم، ارتش دفاعی اسرائیل در حال حمله به نقاط مختلفی از غزه است ولی در حال حاضر، ما منتظر هستیم تاغیرنظامیان فلسطینی تخلیه کرده و از شمال غزه و شهر غزه بیرون بروند تا ما بتوانیم بدون آسیب رساندن به غیرنظامیان، عملیات موثر نظامی در آن منطقه اجرا کنیم. ما به این غیرنظامیان گفته‌ایم دستور تخلیه برای امنیت خود آن‌ها است و به آن‌ها گفته‌ایم پس از تخلیه به سمت جنوب رود غزه بروند که منطقه‌ای ناهموار است و فقط درصورتی بازگردند که به آن‌ها بگوییم امنیت فراهم شده است.»

جاناتان کانریکاس درباره اقدامات حماس افزود «متاسفانه حماس همان تشکیلاتی که کارش وحشیگری و خشونت علیه اسرائیل و نوار غزه است‌، به طور فعالانه مانع حرکت شهروندان غزه به سمت دیگر و پناه گرفتن دردیگر نقاط باریکه غزه می‌شود. باعث تعجب است که چرا چنین می‌کنند ولی ارزیابی من این است که آن‌ها خواهان افزایش تلفات غیرنظامیان هستند و می‌خواهند فاجعه انسانی روی دهد که معادل همان درجه از وحشیگری وسبعیت است که در هفتم اکتبر شهروندان اسرائیلی را ربوده،‌ کشته، تجاوز و مثله کردند.»

سخنگوی ارتش اسرائیل در توضیح وقوع درگیری‌ها در مرزهای اسرائیل اضافه کرد «جبهه شمال هم فعال است. بزرگترین و قدرتمندترین گروه نیابتی ایران به نام حزب‌الله مشغول شلیک موشک و راکت و پهپاد است و سعی دارد به اسرائیل آسیب وارد کند. تا این لحظه شمار تلفات پایین بوده و ما با موفقیت توانسته‌ایم شماری از حملات علیه خود را خنثی و دفع کنیم ولی به طور کامل از اقدامات حزب‌الله علیه خودمان باخبر هستیم. از جبهه شرق و ازناحیه سوریه هم تلاش کرده‌اند به اسرائیل حمله کنند که به طور فعال خنثی شد و در حال حاضر و با گذشت یک هفته از این نبرد، ما روی جبهه جنوب متمرکز هستیم، در جبهه شمال هم نیرو پیاده کرده‌ایم و در تمامی جبهه‌ها فعالانه حضور داریم و آمادگی کامل داریم با هرگونه تخاصمی در هر نقطه‌ای روبرو شویم. تمرکز ما برنابودی و از بین بردن توانایی نظامی حماس و زیرساخت‌های نظامی آن‌ها در غزه است.»

جاناتان کانریکاس همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اهداف فعلی حملات نظامی اسرائیل گفت «به طور خلاصه هدف ما ساقط کردن فعالیت حماس و توانایی‌های‌ نظامی آن‌ها است. ما تا این لحظه بیشتر روی عملیات هوایی متمرکز بوده‌ایم و در تمامی باریکه غزه، تاسیسات نظامی حماس را هدف قرار داده‌ایم و عملیات زیادی علیه مناطق فرماندهی آن‌ها، مناطق لجستیکی، مناطق تحقیقاتی نظامی، نقاط اطلاعاتی، پایگاه‌های پرتاب راکت و انبار مهمات انجام داده‌ایم. همچنین مناطقی که از آن‌جا به اسرائیل حمله کرده‌اند را هدف قرار دادیم. حمله به این اهداف انجام شده و در حال انجام است. تمامی این حملات هوایی است و در حال آمادگی برای فعالیت نظامی قدرتمندانه‌تر علیه شبه‌نظامیان حماس هستیم.
این مقام نظامی اسرائیل در پاسخ به تاثیر حملات نظامی اسرائیل در هفته گذشته بر فعالیت‌های شبه‌نظامیان حماس، با اشاره به ناکامی اسرائیل در دفاع از مرزهای خود وعده داد که این کشور تا نابودی کامل توانایی نظامی حماس به جنگ ادامه خواهد داد.

سخنگوی ارتش اسرائیل دراینباره گفت « به طور واضح مشخص است که ارتش دفاعی اسرائیل در دفاع از جنوب اسرائیل ناکام بوده است. برای درک آن نیازی نیست حتما کسی کارشناس نظامی باشد و فرماندهان ما هم این را بلند و واضح گفته‌اند. ما از آن درس می‌گیریم، این درس‌ها را به کار می‌گیریم، آن را قاطعانه انجام می‌دهیم و وقتی جنگ به پایان رسید روی آن تمرکز جدی خواهیم داشت. البته در جریان نبرد هم خیلی چیزها را خواهیم آموخت ولی پس از آن و وقتی جنگ تمام شد،بررسی خواهیم کرد که چه شد به این جا رسیدیم. ولی این واضح و مشخص است که این گروه سنی نیابتی ایران،در آستانه مرزهای ما توانسته توانایی نظامی شاخصی را تهیه کرده، آموزش و تمرین و طراحی حمله داشته و از سوی حزب‌‌الله و ایران، کمک راهبردی دریافت کرده تا بتواند چنین حملات پیچیده‌‌ای علیه اهداف نظامی و از همه مهم‌تر، اهداف غیرنظامی، انجام دهد. ما درس می‌گیریم، نتایج را بررسی می‌کنیم و در نهایت، قدرتمندتر خواهیم شد. وقایعی که این جا روی داد البته بسیار متاثر کننده است شاید یکی از بدترین‌ها در تاریخ اسرائیل ولی درهمین حال، ثبات اراده ما را علیه حماس بالا می‌برد. و فکر می‌کنم به وضوح برای تمامی شهروندان اسرائیل مشخص است که آن‌ واقعیتی که تا هفتم اکتبر وجود داشت، دیگر مانند قبل نخواهد بود. و نهاد تروریستی حماس،که جرات کرد از مرزها ما گذر کرده و غیرنظامیان ما را بکشد، به زنان ما تجاوز کند و کودکان ما را مثله کند، دیگرروی روز آفتابی به خود ندیده و به لحاظ نظامی به طور کامل از بین خواهند رفت. بعد از آن جنگ علیه حماس را به مرحله پایانی می‌بریم و آن زمان تمامی دیگر تشکیلات تروریستی در منطقه هم برایشان مشخص می‌شود که وقتی خصومت به خرج دهید، عواقب آن چه خواهد بود و وقتی شهروندان غیرنظامی اسرائیلی را قصابی کنید، چه برسرتان می‌آید.»

جاناتان کانریکاس همچنین درباره واکنش اسرائیل به احتمال وقوع جنگ در چند جبهه مختلف تاکید کرد «به شما اطمینان می‌دهم قاطعانه بر امنیت خود متمرکز هستیم. چالش‌هایی که از سوی گرو‌های تروریستی مختلف ایران متوجه ما شده، همه مشخص و ثبت شده است و ما برای آن‌ها آمادگی داریم. ما روی یک جبهه نبرد متمرکزشده‌ایم چون به لحاظ نظامی، عاقلانه‌ترین کار ممکن است. ولی توانایی کامل فعالیت در دیگر جبهه‌ها را هم داریم و در تاریخ خود هم این را نشان داده‌ایم. ما هیچ علاقه‌ای به بدتر کردن شرایط نداریم. حتی همین جنگ با غزه را همما خواهان آن نبودیم. ولی همین طور که خواهان جنگ با غزه نبودیم و حالا حماس بهای خشونت خود را می‌پردازد، هیچ علاقه‌ای به نبرد در جبهه دیگری نداریم ولی اگر به ما تحمیل شود، به آن پاسخ داده و هر دشمنی که برایحمله به ما تلاش کند، به آن جواب می‌دهیم.»

این مقام نظامی اسرائیل همچنین با قدردانی از حضور آمریکا در خاورمیانه و اهمیت حمایت واشنگتن از اسرائیل تصریح کرد «ما خواهان دفاع خود از سوی خودمان هستیم و انتظار نداریم این نبرد را کسی دیگر برای ما انجام دهد. ولی حمایت قاطعانه و بی چون و چرای ایالات متحده برای امنیت منطقه خاورمیانه و بازدارندگی دیگر دشمنان اطراف ما، بسیار مهم است. به لحاظ لجستیکی حمایت آمریکا نقشی بسیار مهم و اساسی در حفظ عملیات ما و دفاع از شهروندان غیرنظامی ما با استفاده از گنبد آهنین دارد و این که بتوانیم با نیروهای هوایی خود به اهداف دشمن حمله کنیم. حمایت آمریکا بسیار اهمیت دارد و ما قدردان این حمایت قاطع آمریکا هستیم و امیدواریم به دلیل شرایط موجود، هیچ نیازی به فعال کردن نیروهای آمریکایی در منطقه وجود نداشته باشد.»
+48
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  برای شما بد نشده دست نشاندگان شما در ایران گوش،به فرمان شما هستند این نقشه خود شما بود بهانه دست شما بیاید و نسل کشی را راه بیندازید کشته شدن اسرائیلی و عرب برای ایران و ایرانی مهم نیست هرچند کشته شدن یک انسان فارغ از دین و مذهب یک جنایت هست شما اگر به فکر مردم اسرائیل باشید دیوانه ها سوک نمی‌کنید وقتی شما هر روز کودکان زنان و سالمندان را در غزه بمباران میکنید به فکر عواقب آن هستید؟ شخصا از عرب متنفر هستم ولی این تنفر باعث،نمی‌شود از کشته شدن یک انسان از هر دینی خوشحال شوم
  12
  2
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  دست مریزاد. تا اون چشای بدمنظرت از حدقه بیرون زند.
  13
  0
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Jerusalem - بیت المقدس،اورشلیم، اسرائیل
  عزیزان ایرانی‌!. رژیم تروریستی ایران اگر این ۴۵ سال پول را واقعاً برای خود ایران صرف میکرد هم اکنون وضع شما خیلی بهتر بود . خیلی کشور های جهان هستند که حکومتشان دیکتاتوری است اما رفاه ملتشان عالی. کمی فکر کنید.
  1
  12
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  خوب این رو که همه مسوولان جمهوری نکبت بارها گفتند و اذعان کرده اند که بهش افتخار هم می‌کنند
  0
  8
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  سوال اینجاست چه کسی جز موشهای کثافت خوار سایبری رژیم ضد ایرانی و تروریست پرور جمهوری اسلامی ممکن است به این واقعیت منفی بدهند و مخالفت کنند؟ ایرانیان آزادیخواه کنار مردم اسرائیل و مقابل اعراب ضد ایرانی و تروریستهای اسلامگرای حماس و حزب الله هستند.
  0
  8
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  باید از رهبرانتون بپرسید که چرا سالها مار تو آستینتون پرورش دادند؟ حالا فرض کن حماس رو هم نابود کردید باز دوباره اینها راه میافتند میروند تهران و چمدون چمدون دلار میگیرند تا یک گروه تروریستی دیگه تشکیل بدهند!! مگر جهاد اسلامی را تشکیل ندادند؟ مثل حماس و جهاد اسلامی صدها گروه ترور دیگه تشکیل میدهند و این وسط مردم هستند که کشته میشوند و سربازان وظیفه
  0
  7
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  خنده دار اینه که تحلیلگران و اساتید سیاست و غیره خارجی چیزایی درباره ایران میگن که در ایران بچه 2ساله هم میدونه. ما45 ساله داریم عر میزنیم این بی شرفا مارو نابود کردن و دنیا رو هم سرطانی خواهند کرد اما چون عمو سام پشت پناه اینهاست هیچوقت نزاشته آب تو دل جمهوری اسلامی تکون بخوره. اونطرف روسیه رو مشغول اوکراین کردن خودشون اومدن سراغ خاورمیانه ای که ترامپ کلی تلاش کرد صلح بشه. من شک ندارم آمریکا هم مثل ایران و چین و سایر کشورهای مخل طبیعت کاندید فروپاشی هست. چون مسیر کثیفی رو پیش گرفتن. طبیعت اینهمه ظلم رو تحمل نمیکنه.
  2
  5
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.