آیا شبه‌نظامیان به‌شدت مسلح حزب‌الله لبنان در جنگ اسرائیل و حماس دخالت خواهند کرد؟

یورونیوز: آیا شبه‌نظامیان به‌شدت مسلح حزب‌الله لبنان در جنگ اسرائیل و حماس دخالت خواهد کرد؟ پاسخ به این پرسش می‌تواند جهت جنگی را که قرار است نقشه خاورمیانه را «تغییر» دهد، مشخص کند.

حزب‌ الله که مانند حماس از حمایت‌های ایران برخوردار است، تاکنون احتمال ورودش به جنگ میان اسرائیل وحماس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در هفت روز گذشته، اسرائیل در پاسخ به حمله برق‌آسای حماس به جنوب این کشور، غزه را محاصره کرده و این منطقه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را با صدها حمله هوایی مورد هدف قرار داده است.

اینک اسرائیل که وعده «نابودی» حماس را داده است، خود را برای حمله زمینی به غزه آماده می‌کند.

با وجود این، مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی اسرائیل که در حال بررسی عواقب فراگیر شدن دامنه جنگ غزه هستند، با نگرانی تحرکات حزب‌الله را دنبال می‌کنند.

حزب‌الله با زرادخانه‌ای متشکل از ده‌ها هزار موشک که می‌تواند هر نقطه‌ای در اسرائیل را هدف قرار دهد، به‌عنوان یک دشمن بسیار قدرتمندتر از حماس در نظر گرفته می‌شود.

اسرائیل نگران است که گشوده شدن جبهه جدیدی در شمال این کشور، جریان جنگ را تغییر دهد، زیرا توان نظامی حزب‌الله بسیار برتر از حماس است.

اما گسترده شدن جنگ میان حماس و اسرائیل می‌تواند برای حزب‌الله و لبنان هم ویرانگر باشد. لبنان چهار سال است که با بحران اقتصادی فلج‌کننده مواجه است.

احتمال گشوده‌ شدن یک جبهه جدید در لبنان، یادآور اتفاقات جنگ ۳۳ روزه بین حزب‌ الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ است.

همزمان تل‌آویو نگران موشک‌های هدایت‌شونده حزب‌الله است که گمان می‌رود اهداف استراتژیک در اسرائیل مانند سکوهای گاز طبیعی و نیروگاه‌ها را به دقت هدف قرار خواهند داد.

حزب‌ الله همچنین پس از سال‌ها حضور در جنگ سوریه و همراهی با ارتش این کشور، قوی‌تر شده است. همزمان، حماس و حزب‌ الله لبنان با انتقال رهبران این گروه فلسطینی به بیروت در سال‌های گذشته نزدیک‌تر شده‌اند.

در هر حال اگرچه حزب‌ الله تاکنون در جنگ حماس و اسرائیل دخالت نکرده است اما افراد نزدیک به این گروه می‌گویند که حمله زمینی تل‌آویو به غزه می‌تواند آن‌ها را وادار به گشودن جبهه جدیدی در مرزهای شمالی اسرائیل کند.

قاسم قصیر، تحلیلگر سیاسی لبنانی نزدیک به حزب‌ الله در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که «حزب‌ الله اجازه نابودی حماس را نخواهد داد و غزه را در مقابل حمله زمینی تنها نخواهد گذاشت.»

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک عضو یک گروه لبنانی خبر داد که شبه‌نظامیان حزب‌الله در «آماده‌باش کامل» هستند.

از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس، حزب‌الله لبنان و اسرائیل با درگیری‌های پراکنده و محدود در مرز میان دو کشور، مواضع یکدیگر را هدف قرار داده‌اند.

هرچند به نظر می‌رسد که هم اسرائیل و هم حزب‌الله نمی‌خواهند وارد «جنگ پایدار» شوند، اما همچنان خطر تشدید تنش میان دو طرف حتی بدون حمله نظامی اسرائیل به غزه وجود دارد و آن زمانی است که یکی از طرفین دچار اشتباه محاسباتی شود.

مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی آمریکا در هفت روز گذشته بارها حمایت خود را از اسرائیل اعلام کرده و به حامیان حماس هشدار داده‌اند که در این جنگ دخالت نکنند.

در حالی که برخی از مقام‌های ارشد حزب‌الله از آمادگی این گروه برای اقدام احتمالی در هر زمانی سخن گفته‌اند اما رهبر آن‌ها، سید حسن نصرالله پس از حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل سکوت کرده است.

در هر حال، شیخ نعیم قاسم، معاون حزب‌الله لبنان در یک گردهمایی در حومه بیروت گفت که این گروه «تحرکات دشمن» را دنبال می‌کند.

در مقابل، ارتش اسرائیل هم وضعیت «در جبهه شمالی را نسبتاً باثبات» توصیف و اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور، وضعیت را زیر نظر دارند و نسبت به تحرکات حزب‌الله «بسیار هوشیار» هستند.

یک دیپلمات غربی به آسوشیتدپرس گفت که برخی کشورها از مقام‌های لبنان خواسته‌اند کشور بحران‌زده‌شان را از جنگ جدید دور نگه دارند.

نجیب میقاتی، نخست‌ وزیر موقت لبنان روز پنجشنبه از همه گروه‌های لبنانی خواست که خویشتنداری کرده و در «دام طرح‌های اسرائیل» نیفتند، درخواستی که به نظر می‌رسد مخاطبش حزب‌الله باشد.

رهبران اسرائیل بارها هشدار داده‌اند که در صورت وقوع جنگ با لبنان، جنوب این کشور را «ویران» خواهند کرد.

البته ورود حزب‌ الله به جنگ حماس و اسرائیل نه تنها لبنان را تحت تأثیر قرار خواهد داد بلکه ممکن است ایران و اسرائیل را به جنگ بکشاند، احتمالی که به فراگیر شدن دامنه درگیری در خاورمیانه منجر خواهد شد.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که جنگ میان اسرائیل و حزب‌ الله و در نتیجه ورود احتمالی ایران به این جنگ باعث خواهد شد تا غرب به رهبری آمریکا منابع نظامی و مالی خود را از اوکراین به سمت این جبهه جدید هدایت کنند.
+26
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  یورونیوز عربستانی هم نظرات عربستان در مورد جنگ را نوشت لازم به یادآوری حزب الله هیچ غلطی نمی تونه بکنه سوزش عربستان و طویله اسلامی یا هر کشور مسلمان دیگر در این است میترسند اسرائیل غزه را اشغال کند و عرب های جنوب اسرائیل نتوانند به غزه برگردند از این کشورهای کشورهای مسلمان میخواهند با ایجاد رعب و وحشت مجازی ارتش اسرائیل را وادار به عقب نشینی از غزه بکنند
  19
  33
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  اگه حمله کنه کار اسرائیل یه کمی سخت تر میشه ولی در نهایت به نفع اسراییله چون تکلیف حزب الله هم برا تا ابد معلوم میشه و از صفحه روزگار محو میشن.اسراییل این بار دولت ائتلافی ملی تشکیل داده و اعلام جنگ تمام عیار کرده.این دفعه با خمپاره بازی‌های قبلی حسن نصرالله فرق داره
  12
  32
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان
  بستگی داره که پوتین به خامنه ائی دستور بده یا نه
  8
  24
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این منوط به دستور پوتین است و امریکا و انگلستان ناوهای تا دندان مسلح را انجا اماده نگه داشته اند
  7
  22
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  به شدت مسلح چیه؟ در ضمن مگه حزب اله گروه تروریستی نیست! گروه شبه نظامی چیه؟
  6
  11
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  اسراییل ۷۵ سال پیش پیروز جنگ با مصر، فلسطین، سوریه و یمن شد. حالا هم به کوری چشم سد علی گدا خامنه ای همون اتفاق خواهد افتاد. ۹۰ تا بمب اتمی حاضر داره که امید خدا یکی هم نصیب بیت رهبری بشه.
  10
  27
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مطمئن هستم رهبر نظام آخوندی ایران آنقدر که خودش را دشمن اسرائیل میداند به همان اندازه بیشتر دشمن مسلمانان سنی هست! نظام اخوندی با تحریک و وعده های پوچ به حماس و جهاد اسلامی این دو سازمان سنی مذهب را فریب دادن تا به اسرائیل حمله گنند و خود رهبر نظام آخوندی و رهبر حزب الله لبنان از دور به این جنگ نگاه کنن و به احمقی رهبر حماس و جهاد اسلامی فلسطین بخندند.
  0
  5
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  تاریخ جنگ ۶ روزه درس زیبایی است ، کل نیروی هوایی ، توپخانه ، تانک های مصر ، اردن ، سوریه … را نابود کردند ، حزب الله نه تانک داره و نه هواپیما ، بخواهد شاخ بکشه دل و روده آن را بیرون میکشند
  3
  4
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.