خامنه‌ای می‌خواست حرفش را ثابت کند که رابطه با اسرائیل «قمار روی اسب بازنده» بود

 شهریار آهی:- خامنه‌ای می‌خواست ثابت کند که رابطه با اسرائیل «قمار روی اسب بازنده»بود.«الان هم اگر کُل حماس از بین برود خامنه‌ای باز هم فکر می‌کند این ضربه به اسرائیل بُرد بود. باز هم باد به غبغب می‌اندازد چون انتحاری و آخرالزمانی فکر می‌کند»کیهان لندن: جمهوری اسلامی به اندازه عمر خود از گروه‌های مسلح فلسطینی برای ضربه زدن به اسرائیل حمایت کرده است. مخالفان حکومت در ایران بارها در تظاهرات شعار دادند «فلسطین را رها کن، فکری به حال ما کن» اما «نابودی اسرائیل» برای آیت‌الله‌ها آرمان است.

حکومت طرفداران خود را اینگونه توجیه می‌کند که با نابودی اسرائیل شرایط ظهور مهدی امام دوازدهم فراهم می‌شود.
 
شهریار آهی تحلیلگر سیاسی در گفتگو با کیهان لندن عنوان می‌کند که علی خامنه‌ای آخرالزمانی فکر می‌کند و تا زنده است می‌خواهد ثابت کند که در مورد «فروپاشی اسرائیل» اشتباه نکرده است.

- تدارک یک حمله از طرف شبه نظامیان «مقاومت» به اسرائیل قابل پیش‌بینی بود اما نه با این شدت و خشونت. موارد جنایت بی‌سابقه بود. جمهوری اسلامی یا حماس هر کدام که پشت این حمله بودند چه شد که به سیم آخر زدند؟

- نگرانی عمده حماس و جمهوری اسلامی نزدیک شدن اسرائیل و عربستان است. برای اینکه اگر واقعاً یک قرار صلح بین آنها امضاء شود و روابط دیپلماتیک عادی بین اسرائیل با سعودی‌ هم برقرار شود یعنی جهان عرب اسرائیل را پذیرفته است. به ویژه اینکه جو بایدن می‌خواهد روی دست ترامپ بزند و چیزی مهم‌تر از «پیمان ابراهیم» قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحویل بدهد.


بایدن به هر دو طرف [اسرائیل و عربستان] خیلی فشار آورده است. همه وعده‌های امنیتی ممکن نزدیک همان قرارهای امنیتی که در ناتو وجود دارد به عربستان داده و در مقابل می‌خواهد این رابطه زودتر برقرار شود. علی خامنه‌ای گفت «رابطه با اسرائیل قمار و شرط بندی روی اسب بازنده است». او اصلاً نمی‌خواست این ادعا فقط در حد حرف یا یک تهدید کلامی بماند. نمی‌خواست خودش با کلام خودش قمار کند. خواست ثابت کند نزدیکی به اسرائیل قماری است که نتیجه آن باخت است. بعد از حمله هم در سخنرانی دانشگاه افسری گفت «این شکست غیرقابل ترمیم است» و «گام بزرگ برای نجات فلسطین است.»

الان هم اگر کُل حماس از بین برود خامنه‌ای باز هم فکر می‌کند این ضربه به اسرائیل بُرد بود. باز هم باد به غبغب می‌اندازد چون انتحاری و آخرالزمانی فکر می‌کند. برای او مهم نیست حماس چه می‌شود. پیش خودش می‌گویند آنها هم فدای آرمان‌ فلسطین شدند. او تا زنده است همینطور فکر می‌کند.

-مقامات دولت بایدن اصرار دارند هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد رژیم ایران مستقیم در حمله حماس به اسرائیل دخالت داشت. این اصرار برای چیست؟

-آمریکا می‌خواهد مجبور به عمل آنی نشود. اگر بگوید جمهوری اسلامی حمله را انجام داده یا مسئولیت کلان با جمهوری اسلامی است آنوقت مجبور به اقداماتی می‌شود که فعلاً مجبور است برای آن وقت بخرد. وگرنه ممکن نیست پنج هزار راکت از غزه پرتاب شود اما آنجایی که به کمک حماس کرده برای واردات قطعات یا ساختن راکت‌ها زیر ضرب نباشد؟ اصلاً خود مقامات حماس از جمهوری اسلامی برای پشتیبانی در این عملیات تشکر کردند.

- جمهوری اسلامی خودش با نارضایتی گسترده و بحران روبه‌روست. محاسبه آنها چه بود از حمله پشتیبانی کردند؟ البته اگر فرض کنیم خودشان دخالت مستقیم نداشتند!

-خیالشان از اعتراضات راحت شد. البته محاسبه غلط می‌کنند اما باورشان این است که فعلاً اوضاع داخل آرام است. در اوج خیزش سراغ عربستان رفتند و برای عادی شدن روابط اقدام کردند و با آمریکا برسر معامله گروگان‌ها توافق کردند. آنها پول را می‌خواستند که گیرشان آمد. البته احتمال بلوکه شدن مجدد آن کم نیست. خیال کردند که بر اوضاع داخلی مسلط شدند دوباره به طبیعت‌ خودشان برگشتند، اینبار رادیکال‌تر شدند.

-فکر می‌کنید نتیجه جنگ چه خواهد شد؟ این امکان هست به سایر نقاط منطقه سرایت کند؟

-واقعاً مشخص نیست. گلوله اول که شلیک شد می‌شود به دقت تعیین کرد که کی و کجا شلیک کرد اما گلوله آخر را نمی‌شود تعیین کرد. خیلی زود است پیش‌بینی کنیم نتیجه این جنگ چه خواهد شد. خیلی به عکس‌العمل طرفین ربط پیدا می‌کند که تا کجا می‌خواهند این جنگ را از نظر جغرافیایی گسترش دهند.

کاری که اسرائیل خواهد کرد کاملاً روشن است. آنها برای بازگرداندن توان بازدارنگی خودشان هر کاری می‌کنند. اسرائیل کشور کوچکی است. مساحت زیادی ندارد. اصلاً اینطور نیست که اگر بخشی از خاک خودش را از دست بدهد و بماند. ممکن است کل کشور از بین برود. بنابراین باید قدرت بازدارندگی خودش را داشته باشد. نصف یهودی‌های موجود در دنیا زمان آلمان نازی کشته شدند. به شدت نسبت به حفظ جان اتباع خودشان حساس‌اند. اصلاً نمی‌توانند بپذیرند در معرض حمله قرار بگیرند.

-یعنی اینکه مقامات اسرائیل ادعا می‌کنند دست به هر اقدامی خواهند زد صرفاً تهدید نیست!؟

-بله چون اسرائیل مجبور است تمام ظرفیت عملیاتی و نظامی حماس را از بین ببرد. نمی‌گویم حماس را از بیخ ریشه‌کن می‌کند تا دیگر چیزی به اسم حماس وجود نداشته باشد البته خیلی‌ها می‌گویند چنین چیزی شاید اتفاق بیفتند. اما حداقل کاری که می‌کند این است که حماس دیگر توان حمله و عملیات نداشته باشد. مهم اینجاست این کار را طوری انجام دهد که تشکیلات خودگردان فلسطینی و حکومت کرانه باختری (PLO) سرجایش بماند. حماس می‌خواهد این تشکیلات از بین برود. چون اگر از بین برود جنگ با فلسطین دائمی خواهد شد زیرا کسی نمی‌ماند که بخواهند با آن صحبت کنند. همه راه‌ها از بین خواهد رفت.

اینکه چطور عمل کنند که توان عملیات مسلحانه تماس از بین برود و اما کرانه باختری بهم نریزد و منجر به عکس‌العمل انفجاری در آنجا نشود کار شاق اسرائیل خواهد بود که مطمئنم تمام توانشان را به کار می‌برند که چطور این کار را انجام دهند.

مشکل بعد تراکم جمعیت در غزه و فعالیت نیروهای مسلح حماس بین زن و بچه و مردم عادی است، همان «سپر انسانی» این کار مشکلی است. نگرانی از باز شدن جبهه شمال توسط حزب‌الله هم یک مشکل است.

طبق محاسبات خودشان، اسرائیل وقتی در این جنگ وقتی موفق است که حماس را در مقایسه با تشکیلات خودگردان خیلی ضعیف کند. نتیجه عکس آن، یعنی پشت کردن کرانه باختری به حکومت خود مختار فلسطینی در پشتیبانی از حماس شکست اسرائیل خواهد بود.
+29
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  هشتاد ساله داریم تا هشتاد ساله .بنازم این ابهت رو .گذشت زمان شاه مفلوک که سگ امیرکا بود و از خودش هیچ اراده ای نداشت ..... و در حال سان دیدن از نیروهای جان بر کف نظام هستیم .تا کور شود چشم براندازان دوزاری
  33
  3
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بهتر از الاغ مرده أست که تو باشی
  1
  17
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  iran1 - آرلون، بلژیک
  در کمترین دوره ای از تاریخ ایران حاکمانی میشه مثل این جماعت پیدا کرد که موضوعات مهم ملی رو که این روزها بهش میگن اهداف استراتژیک یک کشور رو این شکل بی معنی و پوچ معرفی کنن و عملا تیشه به ریشه کشور خودشون بزنن، ریشه اینکه اسرائیل واقعا موضوع اصلی اینهاست در تفکری باید جست و جو کرد که گفت اگر به این ملت بگی خمینی رو میشه در ماه دید باور می کنن
  1
  10
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  کشور امیرکا کجاست؟؟؟؟؟
  1
  7
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.