جلسه مقام‌های ایرانی و گروه‌های نیابتی عراق به منظور آمادگی برای جنگ احتمالی با اسرائیل

 رژه گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراقعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۸ مهر در یک سخنرانی برای نیروهای مسلح دست داشتن حکومت خود در حمله گسترده روز ۱۵ مهر حماس به اسرائیل را رد کرد. مقام‌‌های آمریکایی نیز می‌گویند که هنوز شواهدی از دخالت مستقیم ایران در حمله حماس به اسرائیل به دست نیامده است.

اما اخبار رسیده به رادیوفردا حکایت از آن دارد که جمهوری اسلامی در پی آن است در صورت به درازا کشیدن جنگ اسرائیل و حماس، که می‌تواند به گسترده‌تر شدن تنش‌ها بینجامد، نیروهای نیابتی را درگیر کند.

این گزارش در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، شامگاه ۲۰ مهر هنگام ورود به بیروت گفت که «در صورت تداوم حملات اسرائیل علیه غزه، احتمال باز شدن جبهه جدیدی در این جنگ وجود دارد».
جلسه در بغداد
دو منبع آگاه نزدیک به گروه‌های عراقی تحت حمایت جمهوری اسلامی به رادیوفردا گفته‌اند که روز ۱۶ مهر و یک روز پس از حمله گسترده حماس به اسرائیل، جلسه‌ای در بغداد با حضور مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و سران برخی گروه‌های عراقی تحت حمایت تهران برگزار شد.

به گفته این دو منبع، محمد کاظم آل‌صادق سفیر ایران در عراق، محمدرضا فلاح‌زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و همچنین وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در عراق، حضور داشته‌اند. از طرف عراقی هم نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق عراق، و فرماندهان تعدادی از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت تهران از جمله گروه کتائب حزب‌الله، حاضران در جلسه بودند.

بنا بر اطلاعات رسیده به رادیوفردا، در این جلسه مسئولان ایرانی خواستار آن شدند که در درجه اول تبلیغات رسانه‌ای در عراق علیه اسرائیل و در حمایت از حماس تشدید شود؛ همچنین در مرحله دوم مراکزی برای ثبت‌نام داوطلبان جنگ علیه اسرائیل ایجاد شود.

مقام‌های ایرانی در این جلسه خواستار آماده‌باش گروه‌های مسلح عراقی شده‌اند، اما تأکید کرده‌اند که مراقب باشند «تا زمان صدور فرمان» اقدامی صورت نگیرد.

همچنین از مسئولان گروه‌های شبه‌نظامی عراقی خواسته شده است تا موشک‌های میان‌برد انبارشده در شماری از شهرها را به حال آماده‌باش قرار دهند، و همچنین به صورت محرمانه جاده منتهی به مرز سوریه از استان الانبار را برای هرگونه تحرک احتمالی آماده کنند.

منابع رادیوفردا در حالی از این رایزنی‌های خبر دادند که مشخص نیست که میزان تبعیت این گروه‌ها از تهران تا چه حد خواهد بود.
تهدید کتائب حزب‌الله و حزب‌الله لبنان
حسین الحمیداوی، دبیرکل کتائب حزب‌الله عراق، روز ۱۸ مهر ایالات متحده را تهدید کرد که در صورت دخالت در جنگ غزه، پایگاه‌هایش را در عراق هدف قرار خواهد داد.

الحمیداوی در بیانیه خود حمله گسترده حماس به اسرائیل را تبریک گفته بود؛ حمله‌‌ای غافلگیرکننده که طی آن بیش از ۱۳۰۰ اسرائیلی کشته و ده‌ها تن به گروگان گرفته شدند.

حزب‌الله لبنان، دیگر گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، نیز تهدید کرده که در صورت مداخله مستقیم آمریکا در جنگ اسرائیل و حماس، این گروه به مواضع ایالات متحده در خاورمیانه حمله خواهد کرد.

این تهدید پس از آن صورت گرفت که آمریکا از اعزام ناو هواپیمابر یو‌ اس‌ اس جرالد فورد با پنج هزار نیرو و عرشه هواپیماهای جنگی خود، همراه با رزمناوها و ناوشکن‌ها، برای پاسخگویی به هرگونه تهدیدی، از جمله جلوگیری از رسیدن سلاح‌های اضافی به حماس، خبر داد.

از سویی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز ۲۰ مهر در نشستی با رهبران یهودیان در واشینگتن گفت که استقرار کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی آمریکا در نزدیکی اسرائیل باید به عنوان پیامی برای ایران تلقی شود که «مراقب باشد».
+43
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  خواب حمله را ببینه، فقط کافیه یه جنگی بشه، ایران از داخل میریزن تو‌خیابان و‌بسیجیها و آخوند ررا قربانی میکنند، در ضمن، همزمان با سقوط حکومت جمهوری مفعولی آخوندی، هر کشوری که به هر هواپیمای ایرانی اجازه نشست را بدهد، در آینده مسئول امنیت خود خواهد بود
  3
  46
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به هیچ صورت در جنگ شرکت نخواهند کرد مگر این که دستور از مسکو بیاید
  4
  42
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  صبوری و متانت آریایی در رگ و خون مردم رنج‌دیده و بلا کشیده ایران است، اما باید بدانیم صبر و شکیبایی نیز اندازه ای دارد، اگر بیش از حد صبور باشیم و نقش مفعول را بازی کنیم حکایت ببر و خر بر ما وارد خواهد شد که هر بی سرو پایی با حیله و تزویر از ما کام خواهد گرفت. ۴۲ سال صبر کردیم و این غده سرطانی را یاری کردیم تا بر بدن نحیف ما مستولی شود، برای درمان بدلیل سهل‌انگاری و تالل باید شاهد از بین رفتن سلولهای گرفتار نشده بدنمان هم باشیم. بیداری و حس مسولیت ....
  2
  26
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  کو حق - ولینتون، نیوزلند

  حمله کردن در این برهه از طرف حماس قطعا به دستور پوتین به نوجش خامنه ای بوده برای تسلط بیشتر روسیه در جنگ با اوکراین و قط یا کمتر کمک کردن دنیا به اوکراین
  3
  39
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  سد علی گدا خامنه ای عمران یه ایرانی برای توبجنگه. مرگ تو و حکومت نکبت و نحست حتمی است.
  3
  36
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این جزئی از برنامهء استعمار شرق تحت عنوان انحرافیِ انتقال قدرت به شرق توسط خود یهودیهاست و متاسفانه باید گفت که اینطور که داره مصمم پیش میره، موفق هم خواهد شد.
  3
  15
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  بر پدر و مادرتان لعنت. بر باورهایتان لعنت. ای جنایت کاران.
  1
  34
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  دستور بده فرمانده اماده ایم اماده .تا وقتی خامنه ای سربازانی داره که برای عقیده و دین و وطن خود جان میدهند .هیچ قدرتی جلوی نیروهای مقاومت نمیتواند قد علم کند
  44
  2
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  چه احتیاجی به دستور این و اون داری این یک وظیفه الهی هست همین امروز بلیط بگیر برو
  0
  23
  شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.