افزایش باکتری‌های گوشتخوار در آمریکا

العربیه: مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در سپتامبر 2023 هشدار داد که موارد ابتلا به باکتری‌های گوشتخوار که می‌تواند باعث عفونت‌های جدی در انسان شود، در آمریکا افزایش پیدا کرده است.

گونه‌های زیادی از باکتری‌ها می‌توانند زخم‌های باز را آلوده کرده و باعث ایجاد یک بیماری نادر به نام «فاشئیت نکروزان» یا خوره گوشت شوند. این باکتری‌ها صرفاً به سطح پوست آسیب نمی‌رسانند، بلکه سمومی آزاد می‌کنند که بافت زیرین، شامل عضلات، اعصاب و رگ‌ها را از میان می‌برد.

وقتی که باکتری‌ها به جریان خون رسیدند، به بافت‌های اضافی و سیستم‌های اندامی دسترسی پیدا می‌کنند. در صورت عدم درمان، فاشئتیت نکروزان می‌تواند ظرف فقط 48 ساعت منجر به مرگ فرد آلوده شود.

یکی از عوامل اصلی این وضعیت، «ویبریو وولنیفیکوس» است، که گونه‌ای باکتری است که به‌طور عمده در آب گرم دریا زندگی می‌کند، اما در آب‌های شور غیردریایی نیز یافت می‌شود. افرادی که در این آب‌ها شنا می‌کنند یا ماهی می‌گیرند یا زخم برمی‌دارند، می‌توانند به این باکتری خطرناک آلوده شوند.

ویبریو وولنیفیکوس همچنین می‌تواند از طریق غذاهای دریایی خام یا نیم‌پز عامل مسمومیت غذایی شود، و برخورد زخم باز با چنین غذاهایی می‌تواند انسان را آلوده کند و منجر به فاشئتیت نکروزان شود. این باکتری عامل اصلی مرگ و میر ناشی از غذاهای دریایی در آمریکاست.

علائم اولیه ابتلا به باکتری گوشتخوار، زخم آلوده، تب، سرخی، درد شدید یا تورم در محل آسیب است. اگر این علائم را دارید، بدون اتلاف وقت به اورژانس مراجعه کنید. فاشئتیت نکروزان می‌تواند به سرعت پیشرفت کند، رنگ پوست را عوض کند، و زخم، تاول، و چرک ایجاد کند.

سرعت مقابله با باکتری‌های گوشتخوار شدیدا روی دفع تهدیدشان تاثیر می‌گذارد. پزشکان برای از بین بردن باکتری مستقیما آنتی‌بیوتیک را به جریان خون تزریق می‌کنند. در بسیاری از موارد، برای جلوگیری از شیوع سریع عفونت، بافت آسیب‌دیده جراحی می‌شود، که گاهی اوقات به قطع اندام‌های آلوده می‌انجامد.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.