سازمان ملل: نرگس محمدی برنده جایزه نوبل صلح را آزاد کنید

طرحی از ولادیمیر فلورز معروف به "ولادو"، کاریکاتوریست کلمبیایی، برای دویچه وله، در رابطه با نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳دویچه وله: نرگس محمدی از سال ۱۳۹۰ به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری بارها به حبس محکوم شده و هم‌اکنون در زندان اوین است. کارشناسان سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی عمیق از حبس این برنده جایزه نوبل صلح، بار دیگر خواستار آزادی او شدند.

بر اساس یک خبر منتشر شده از سوی کارگروه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد بازداشت‌های خودسرانه، نرگس محمدی، برنده نوبل صلح ۲۰۲۳در حال حاضر به دلیل "تبلیغ علیه نظام" در زندان اوین تهران در حال گذراندن محکومیت طولانی مدت خود است.

این کارگروه گفته است: «به‌رغم نگرانی در مورد وخامت وضعیت سلامتی خانم محمدی در بازداشت، ما از اینکه مقامات ایرانی  برخلاف توصیه متخصصان پزشکی و برخلاف تعهدات‌شان به قوانین بین‌المللی حقوق بشر، همچنان به محرومیت خانم محمدی از آزادی ادامه می‌دهند، عمیقا نگران هستیم.»
درخواست‌های مکرر برای آزادی نرگس محمدی
کارشناسان کارگروه شورای حقوق بشر پیشتر تشخیص داده بودند که بازداشت خانم محمدی خودسرانه است و خواستار آزادی فوری، غرامت به وی شده بودند.

آنها تاکید کردند که دستگیری و حبس وی نقض قوانین بین‌المللی به دلیل تبعیض بر اساس موقعیت وی در جایگاه مدافع حقوق بشر است.

این کارشناسان سازمان ملل گفته‌اند: «مایه تاسف عمیق است که به‌‌رغم درخواست‌های سازمان ملل و جامعه بین‌المللی، مقامات ایرانی همچنان به جرم‌انگاری نرگس محمدی به دلیل فعالیت‌هایش در دفاع از حقوق بشر ادامه می‌دهند.»

کارگروه سازمان ملل متحد در مورد بازداشت‌های خودسرانه، متشکل از پنج کارشناس مستقل است که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب و منصوب شده‌اند. این کارگروه موظف به بررسی موارد محرومیت از آزادی است که به طور خودسرانه یا مغایر با استانداردهای بین‌المللی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر (UDHR) یا اسناد حقوقی بین‌المللی پذیرفته‌شده توسط کشورهای مربوطه اعمال شده است.

اعضای این کارگروه به طور فردی در این گروه فعالیت می‌کنند و جزو کارکنان سازمان ملل متحد نیستند و حقوقی دریافت نمی‌کنند.
+14
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.