نمایندگان اروپایی از اتحادیه اروپا خواستند سپاه پاسداران را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار دهد

یورونیوز: نمایندگان در نامه خود سپاه پاسداران را به اقدام به «ترور و خشونت در سرتاسر منطقه و علیه مردم ایران» متهم کرده‌اند.

در پی حمله نظامی حماس به اسرائیل در روز شنبه، نزدیک به ۳۰ نماینده پارلمان اروپا و پارلمان‌های ملی کشورهای اروپایی با انتشار نامه‌ای سرگشاده از اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار دهد.

بنجامین حداد، نماینده پارلمان فرانسه که از دست‌اندرکاران اصلی تهیه این نامه بوده است، در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «در پشت سر حماس، رژیم مذهبی ایران قرار دارد.»

نمایندگان در این نامه با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی در «ترور و خشونت در سرتاسر منطقه و علیه مردم خود»، آورده‌اند: «شواهد قانونی فراوانی دال بر فعالیت سپاه پاسداران در چندین کشور اروپایی وجود دارد. این در نهایت یک تصمیم سیاسی است که باید اکنون اتخاذ شود و مسئله شناسایی سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی باید بخشی از این تصمیم سیاسی باشد.»

حماس روز شنبه حمله بی‌سابقه‌ای را علیه اسرائیل آغاز کرد که در جریان آن بیش از ۱۲۰۰ نفر در این کشور کشته شدند. مقامات اسرائیلی این حادثه را «بزرگترین قتل‌عام جمعی یهودیان از جنگ جهانی دوم بدین سو» خوانده‌اند.

ایران سال‌ها است که از جنبش اسلامگرای حماس حمایت نظامی کرده و حمله اخیر باعث شده سوالاتی درباره تأمین مالی چنین عملیاتی ایجاد شود.

پارلمان اروپا در ماه ژانویه گذشته با یک رای غیرالزام‌آور خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شد.

با این حال کشورهای عضو تا کنون از اجرایی کردن چنین خواسته‌ای خودداری کردند. شماری از مقامات اروپایی در واکنش به این درخواست هشدار داده‌اند که قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی می‌تواند در تلاش‌ها برای احیای توافقنامه ۲۰۱۵ درباره برنامه هسته‌ای تهران ، که توسط اتحادیه اروپا هماهنگ شده بود، اخلال ایجاد کند.

نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه خود به نقش سپاه پاسداران در سرکوب جنبش اعتراضی در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی در ۱۶ سپتامبر سال گذشته میلادی و همچنین اقدامات این نیرو در «ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه» در چارچوب جنگ در اوکراین اشاره کرده بودند.
+76
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  اروپا وامریکا شریک دزد و رفیق قافله هستن. زیر اب محمد رضا شاه پهلوی بزرگ مرد ازاده رو زدن تا بدبخت کردن ایران و اسراییل به مال وثروت برسن.
  0
  23
  ‌پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  سال قبل در اوج انقلاب زن، زندگی و آزادی. پارلمان اروپا تصمیم به قرار دادن نام منفور سپاه در لیست گروه‌های تروریستی داشت که آمریکا مانع از آن شد که حتی نخست وزیر انگلیس هم این موضوع را در یک مصاحبه اعلام کرد.
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  افتخار ایران سپاه پاسدارن هست .ایران رو از نظر نظامی به جایی رسوندن که کسی نگاه چپ نتونه به ایران بندازه .احسنت
  19
  2
  ‌پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.