بازی با الاتحاد؛ «سپاهانی‌ها یک اتفاق ساده را به مشکلی بزرگ تبدیل کردند»

 نصب مجسمه قاسم سلیمانی در ورزشگاه نقش جهان اصفهان موجب لغو دیدار الاتحاد و سپاهان شدرادیو فردا: یک هفته پس از لغو دیدار دو تیم باشگاهی سپاهان و الاتحاد، یک رسانه حکومتی در ایران در گزارشی با عنوان «مقصر اصلی مشخص شد» مسئولان تیم سپاهان را متهم کرد که با «سهل‌انگاری» و «لجبازی» خود «یک اتفاق ساده را به مشکلی بزرگ تبدیل کردند».

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، از نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر با انتقاد از مسئولان سپاهان نوشت که مجسمه‌های قاسم سلیمانی در ورزشگاه محل این دیدار «مانع رفت و آمد داور» بود و ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا دو بار در این زمینه تذکر داده بود.

بازی سپاهان و الاتحاد در چارچوب مسابقات لیگ قهرمانی آسیا قرار بود شامگاه دوشنبه در ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار شود، اما نصب مجسمه‌ای از قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده نیروی برون‌مرزی سپاه، در این ورزشگاه موجب ترک اعتراضی تیم الاتحاد پیش از آغاز بازی و بازگشت این تیم به عربستان سعودی شد.

خبرگزاری مهر اکنون نوشته که ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا در بازدید از ورزشگاه نقش جهان به مسئولان باشگاه سپاهان «نسبت به محل قرارگیری نیمکت ناظر داوری و همچنین سه سردیس [قاسم سلیمانی] به دلیل قرار گرفتن در مسیر رفت و آمد داور هنگام مشاهده تصویرهای وی‌آی‌آر تذکر می‌دهد».

خبرگزاری مهر تاکید کرد که این ناظر بین‌المللی «به صراحت خواستار تغییر محل این سردیس و برداشتن مانع رفت و آمد داور» شده بود.

اما به نوشته این خبرگزاری، مسئولان سپاهان با سرپیچی از این درخواست ناظر بین‌المللی مدعی شده بودند که «عملیات عمرانی» برداشتن مجسمه‌های قاسم سلیمانی «طولانی» خواهد بود.

پیشتر و کمی پس از لغو دیدار، محمدرضا ساکت، مدیرعامل سپاهان بدون اشاره مستقیم به مجسمه قاسم سلیمانی به رسانه‌های ایران گفته بود که تیم الاتحاد در روز برگزاری بازی خواستار برداشته شدن این مجسمه شده است.

او افزود که برداشتن این مجسمه جلو چشم ده‌ها هزار تماشاگر برای سپاهان امکان‌پذیر نبود.

هنوز مقام‌های تیم سپاهان به گزارش جدید خبرگزاری مهر واکنشی نشان نداده‌اند.
اخطار دوم و جدی‌تر برای مجسمه‌ سلیمانی
مهر نوشت که حتی «بر خلاف ادعای مسئولان سپاهان»، ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به وجود سردیس سلیمانی در مسیر بررسی‌های سیستم داوری ویدئویی «اخطار جدی‌تری را در فاصله سه ساعت مانده به شروع بازی» به مسئولان سپاهان داده بود.

اما به نوشته این خبرگزاری، باز هم مسئولان سپاهان «اعلام می‌کنند این موضوع قابل تغییر نیست چون زمان مناسبی برای برداشتن سردیس‌های نصب شده وجود ندارد.»

مهر ادامه داد که پس از آن، ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا با مقر این نهاد تماس می‌گیرد و خواستار لغو این بازی می‌شود.

این خبرگزاری درخواست این ناظر را «منطقی» توصیف و تایید کرده که محل نصب مجسمه‌های سلیمانی در ورزشگاه مانع داوری بوده است.

«مقصر» دانستن تیم سپاهان از سوی خبرگزاری مهر در حالی است که این تیم، پیشتر با دفاع تلویحی از نصب مجسمه قاسم سلیمانی در بیانیه‌ای تهدید کرده بود: «به دلیل ترک ورزشگاه از سوی تیم الاتحاد عربستان ادله خود را برای شکایت به کنفدراسیون فوتبال آسیا آماده کرده و در اسرع وقت اقدام قانونی لازم را انجام خواهد داد.»

اما یک مقام الاتحاد در دفاع از ترک ورزشگاه از سوی این تیم به خبرگزاری فرانسه گفته که وجود مجسمه نیم‌تنه قاسم سلیمانی در نزدیکی زمین «مسئولان باشگاه را شوکه کرد.»

جمهوری اسلامی همواره سعی کرده است قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، را به عنوان یکی از نمادهای خود معرفی کند.

این در حالی است که قاسم سلیمانی در مسلح کردن گروه‌های شبه‌نظامی منطقه و همچین سرکوب برخی اعتراضات مردمی در ایران نقش کلیدی داشت و همین باعث شد که در جریان اعتراضات سراسری اخیر نام و مجسمه‌های او هدف مستقیم معترضان باشد.

پرونده لغو دیدار بازی سپاهان و الاتحاد به کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا رفته و قرار است در روزهای آینده این نهاد نظارتی حکم خود را درباره سرنوشت این پرونده اعلام کند.

پیشتر یک روزنامه سعودی نوشت احتمالاً کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا سه امتیاز این بازی لغو‌شده را به الاتحاد بدهد یا حکم دهد بازی در یک «زمین بی‌طرف» برگزار شود.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.