امارات و بحرین ربودن شهروندان اسرائیل توسط حماس را محکوم کردند

نیروهای نظامی اسرائیل، یک زن و کودک را از مهلکه‌ای که در پی حمله شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل درگرفته، نجات می‌دهند رادیو فرانسه: امارات متحده عربی و بحرین روز دوشنبه هفدهم مهرماه ربودن شهروندان اسرائیلی توسط حماس در جریان حمله اخیر این گروه شبه‌نظامی فلسطینی به خاک اسرائیل را محکوم کردند و خواستار تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان درگیری‌ها شدند.

بر پایه بیانیه وزارت امور خارجه امارات، گزارش‌ها در مورد ربوده شدن غیرنظامیان اسرائیلی از خانه‌هایشان به عنوان «گروگان»  تکان‌دهنده است.

امارات متحده عربی، روز یکشنبه اعلام کرد که حمله‌های حماس به‌ضد شهرها و روستاهای اسرائیل در نزدیکی باریکه غزه، تنش را به‌شدت افزایش داده است.

وزارت امور خارجه بحرین نیز با انتشار بیانیه‌ای ربودن شهروندان از خانه‌هایشان به عنوان گروگان توسط شبه‌نظامیان حماس را محکوم کرد.

این دو کشور عربی منطقه خلیج فارس، از سال ۲۰۲۰ در چارچوب توافقنامه «ابراهیم» با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کردند.

همچنین به گفته منابع غربی، کشورهای قطر و مصر برای آزادی زنان و کودکان ربوده شده توسط شبه‌نظامیان حماس، با این گروه در حال مذاکره هستند.

مقامات جمهوری اسلامی، حملات حماس را تایید کرده و آن را مقاومت خوانده‌اند.

حمله گسترده شبه‌نظامیان حماس به خاک اسرائیل که از بامداد شنبه آغاز شد، تاکنون کشته‌شدن دستکم ۷۰۰ و زخمی شدن بیش از ۲۴۰۰ شهروند اسرائیل را در پی داشته است.

در پی حمله حماس، همچنین شماری نامعلوم از شهروندان توسط مهاجمان ربوده و به مکان‌هایی نامعلوم انتقال داده شده‌اند.

ارتش اسرائیل در پاسخ به حملات حماس که بر پایه ویدئوهای منتشرشده با «خشونت، بی‌حرمتی و سایر رفتارهای غیرانسانی» مهاجمان نسبت به مردم اسرائیل توام است، از روز شنبه تاکنون مکان‌هایی گوناگون را در غزه بمباران کرده است.

حملات اسرائیل به غزه که به گفته شماری از کارشناسان، «بی‌سابقه» است، از طریق مرز زمینی، دریا و هوا انجام شده و تاکنون دست‌کم ۵۵۰ کشته در پی داشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه هشدار داد که در واکنش به این حمله، اسرائیل چهره خاورمیانه را تغییر می‌دهد. ارتش اسرائیل روز دوشنبه باریکه غزه را که ده‌ها هزار فلسطینی در آن زندگی می‌کنند، به طور کامل محاصره کرد.

حماس نیز علاوه بر هجوم از طریق مرز زمینی باریکه غزه، حملاتی موشکی را به شهرهایی گوناگون در اسرائیل انجام داده است.

نام اسماعیل هنیه، رهبر جنبش حماس در سیاهه تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

حماس از سوی اتحادیه اروپا، ایالات متحده و اسرائیل، به عنوان سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

شبه‌نظامیان حماس مورد حمایت رهبران جمهوری اسلامی قرار دارند.

اسماعیل هنیه، رهبر جنبش حماس، همچنین زیاد النخاله، فرمانده شبه‌نظامیان جهاد اسلامی، که به‌ضد اسرائیل عملیات انجام می‌دهد، در پایان بهار پیشین طی حضور در تهران با مقامات ارشد حکومت جمهوری اسلامی دیدار کرده بودند.
+70
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.