نقش ایران در حمله حماس علیه اسرائیل و پیامدهای احتمالی آن

حمله حماس به اشکلون در اسرائیلدویچه وله: رئیس‌جمهور اسرائیل ایران را هم در حملات حماس به کشورش سهیم می‌داند. جمهوری اسلامی حمایت خود ازحماس را پنهان نمی‌کند. اما این حمایت چگونه است و ایران تا چه اندازه می‌تواند درحمله اخیر حماس به اسرائیل نقش داشته باشد؟

وبسایت شبکه یک تلویزیون آلمان (تاگس شاو) روز دوشنبه، نهم اکتبر (۱۷ مهر) در باره نقش جمهوری اسلامی ایران در حمله اخیر حماس به اسزائیل مقاله‌ای از پیا فلورانس ماسورچاک منتشر کرد. در آغاز این گزارش آمده است: «حماس تنها در روز شنبه بیش از ۲هزار موشک از نوار غزه به خاک اسرائیل شلیک کرد و بدون حمایت رژیم ایران احتمالاً قادر به انجام این کار نمی‌بود. تهران بدون شک بزرگ‌ترین حامی سازمان‌های تروریستی فلسطینی است.»

گزارشگر شبکه اول تلویزیون آلمان در استانبول در ادامه مقاله خود نوشته است، کاملاً مشخص نیست که پرداخت‌های ماهانه جمهوری اسلامی به این سازمان‌های تروریستی چقدر است: «صحبت از ۳۰ میلیون دلار در ماه فقط برای سازمان حماس است. علاوه بر این، باید دانش فنی در ساخت موشک و به احتمال زیاد آموزش توسط سپاه پاسداران را نیز به آن افزود. نه تنها حماس، بلکه گروه تروریستی جهاد اسلامی را نیز باید به فهرست دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی جمهوری اسلامی افزود که اخیراً نیز مسئول موج‌های جدید حملات علیه اسرائیل بوده است.»

به گفته ماسورچاک بخش عمده این سلاح‌ها در محل تولید می‌شوند و دیگر لازم نیست از طریق تأسیسات مرزی اسرائیل به غزه قاچاق شوند. عبور از مرزهای مصر از زمان کودتای نظامی ۲۰۱۳ در این کشور دشوارتر از گذشته شده است.
جمهوری اسلامی خود را قیم مسلمانان تحت ستم قلمداد می‌کند
هر دو طرف این حمایت را پنهان نمی‌کنند. در جریان آخرین درگیری بزرگ میان حماس و نیروهای اسرائیلی در سال ۲۰۲۱، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قول حمایت کامل داد. اکنون سخنگوی حماس می‌گوید که تهران از این حملات حمایت می‌کند و جمهوری اسلامی با این که از نظر اقتصادی آسیب‌ دیده، این "هزینه دردناک" را متقبل می‌شود.

به اعتقاد ماسورچک توجیه جمهوری اسلامی برای این سیاست ایدئولوژیک است: «این کشور خود را به عنوان یک نیروی محافظ برای مسلمانان واقعا یا به ظاهر تحت ستم در سراسر جهان معرفی می‌کند. این از جمله شامل مبارزه با کنترل اسرائیل بر مسجد الاقصی در اورشلیم، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های اسلام است.»
مبارزه جمهوری اسلامی با دشمن اصلی خود اسرائیل
گزارشگر شبکه یک تلویزیون آلمان معتقد است که از جانب جمهوری اسلامی یک جنبه پراگماتیستی نیز در تامین مالی تروریسم وجود دارد: «رژیم تهران با حمایت خود فشار بر دشمن اصلی خود اسرائیل را برای همیشه بالا نگه می‌دارد بدون اینکه مجبور باشد خودش وارد یک رویارویی شود. تهران هم‌زمان تلاش می‌کند نقش خود را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در مقایسه با رقیب خود عربستان سعودی تثبیت کند.»

ماسورچک یادآور می‌شود که تهران همچنین از طریق متحد نزدیک خود حزب‌الله نفوذش را در لبنان و جنگ داخلی سوریه گسترش می‌دهد. روز یکشنبه، ۸ اکتبر حزب‌الله لبنان دست‌کم برای مدت کوتاهی با شلیک موشک به سوی شمال اسرائیل، همبستگی خود را با حماس اعلام کرد.
جلوگیری از عادی‌شدن روابط میان عربستان و اسرائیل
در ادامه مقاله تاگس شاو به نزدیکی اخیر عربستان و اسرائیل اشاره شده که خاری در چشمان رهبری جمهوری اسلامی است : «مشاور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی (علی اکبر ولایتی)، از حمله حماس به اسرائیل برای ارسال پیامی به ریاض استفاده کرده و گفته است: این حمله‌ها هشداری برای کسانی است که به دنبال عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند.»
افزایش قیمت‌ها در ایران در پی حمله حماس
از سوی دیگر، یک تحلیل‌گر سایت "رویداد" به نقل از برخی صاحب‌نظران می‌نویسد، درگیری حماس و اسرائیل، پیمان ابراهیم (با محوریت پروژه عادی‌سازی روابط کشور‌های عربی با تل‌آویو) را دست‌کم برای مدتی متوقف خواهد کرد. با توجه به مواضع ایران در خصوص این پروژه می‌توان گفت که ایران از این درگیری منتفع شده است اما این همه واقعیت نیست؛ حمله حماس به اسرائیل باعث شد که قیمت‌ها در ایران به شدت نوسان پیدا کنند.

این تحلیل‌گر می‌افزاید: «افزایش قیمت‌ها و از بین رفتن ثبات در اقتصاد، آخرین چیزی بود که ایران در این شرایط می‌خواست. از نظر سیاسی هم گفت‌وگوهایی میان آمریکا و ایران (هرچند غیرمستقیم) شکل گرفته بود و ایران از این منظر سیاست ثبات را هم در منطقه در پیش گرفته بود. بنابراین اینکه ایران بخواهد عامدانه در این شرایط ثبات را بر هم بزند، ادعایی است که نقص‌های بسیاری دارد.»

توماس فریدمن، ستون‌نویس معروف نیویورک تایمز پیش‌بینی کرده که امواج درگیری حماس و اسرائیل فقط به غزه محدود نخواهد ماند، بلکه به اوکراین، عربستان و ایران هم سرایت خواهد کرد. او همچنین گفته است: «این جنگ توافق عادی‌سازی عربستان و اسرائیل را فعلا غیرممکن خواهد کرد و می‌تواند تنش‌های بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان را افزایش دهد.»
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.