«شعار توخالی دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل»

اسرائیل حملات خود به غزه را به تلافی حمله حماس آغاز کرده استنویسنده, جرمی بوئن(سردبیر بخش بین‌الملل بی بی سی)
اسرائیل با عملیاتی که حماس از غزه انجام داده، غافلگیر شد. ابعاد آنچه اتفاق افتاد، بی‌سابقه است. حماس در جدی‌ترین حمله مرزی که اسرائیل در بیش از یک نسل با آن روبه‌رو بوده، حصار فلزی که غزه را از اسرائیل جدا می‌کند، در جاهای مختلف قطع کرد.

این حمله یک روز پس از پنجاهمین سالگرد حمله غافلگیرانه مصر و سوریه در سال ۱۹۷۳ اتفاق افتاد؛ حمله‌ای که جنگ بزرگ خاورمیانه را آغاز کرد. در رهبری حماس اهمیت این تاریخ از بین نخواهد رفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید کشورش در جنگ است و دشمنانش بهای سنگینی خواهند داد.

فیلم‌ها و عکس‌های کشته‌شده‌های اسرائیلی، غیرنظامیان و همچنین سربازان در سراسر شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

ویدئوهای دیگر از مردان مسلح حماس که سربازان و غیرنظامیان را به اسارت در غزه می‌برند، اسرائیلی‌ها را خشمگین و نگران کرده است.
Skip مطالب پیشنهادی and continue reading
مطالب پیشنهادی

    کرانه باختری
    سازمان ملل در مورد عواقب تشدید تنش بین فلسطینیان و اسرائیل هشدار داد
    نیروهای اسرائیلی در حال حرکت به سوی جنوب جایی که پیکارجویان به آن حمله کردند
    بعد از کشته شدن ۲۵۰ نفر در حمله حماس، نتانیاهو می‌گوید «اسرائیل در جنگ است»
    گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی فلسطین توافق برای آتش بس را تأیید کرده در حالی که اسرائیل گفته است که آتش‌بس را با آتش‌بس جواب خواهد داد
    درگیری‌های غزه؛ آغاز آتش‌بس در سایه ادامه تحرکات نظامی
    جشن حمله حماس در میدان فلسطین
    بالاگرفتن بحث‌ها درباره نقش ایران در حمایت از حماس

End of مطالب پیشنهادی

در عرض چند ساعت اسرائیل با حملات هوایی به غزه پاسخ داد و بسیاری از فلسطینی‌ها را کشت. فرماندهان اسرائیل در آینده برای عملیات زمینی برنامه‌ریزی خواهند کرد.

حضور گروگان‌های اسرائیلی در آنجا به این معنی است که این امر حتی پیچیده‌تر از حملات قبلی خواهد بود.
از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

ماه‌هاست که آشکار بود خطر یک برخورد بین گروه‌های مسلح فلسطینی و اسرائیل عمیق‌تر می‌شود. در بیرون از شاخه نظامی حماس، شیوه، مکان و زمان حمله غافلگیر کننده بود.

اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بر کرانه باختری، قلمروی بین بیت‌ المقدس و مرز اردن که اسرائیل از سال ۱۹۶۷ اشغال کرده است، تمرکز کرده‌اند؛ جایی که درگیری و خشونت مداوم تقریبا در طول سال ادامه داشته است.

فلسطینیان مسلح، به ویژه آنهایی که در خارج از شهرهای جنین و نابلس کرانه باختری فعالیت می‌کنند، به سربازان اسرائیلی و شهرک‌نشینان یهودی حمله کرده‌اند.

ارتش اسرائیل ده‌ها حمله انجام داده است. شهرک‌نشینان مسلح با انتقام‌گیری از روستاهای فلسطینی اجرای قانون را خود به دست گرفته‌اند.

ملی‌گرایان مذهبی افراطی در داخل دولت راست‌گرای اسرائیل ادعای خود مبنی بر اینکه سرزمین‌های اشغالی، در کل، سرزمین یهودی است، تکرار کرده‌اند.

هیچ کس انتظار نداشت که حماس چنین عملیات پیچیده و هماهنگی را در خارج غزه طراحی و برنامه‌ریزی کند.

هم‌اکنون در اسرائیل اتهام‌ و انتقاد در مورد ناتوانی سرویس‌های اطلاعاتی برای پیش‌بینی آنچه در راه بوده، آغاز شده است. اسرائیلی‌ها انتظار دارند که شبکه گسترده‌ای از اطلاع‌رسانان، مأموران و فناوری‌های نظارتی پیشرفته کارشان را درست انجام دهند.

در نهایت، دستگاه اطلاعاتی اسرائیل در مقابل عملیات حماس غافلگیر شد؛ زمانی که اسرائیلی‌ها در حال استراحت یا دعای تعطیلات مذهبی و آخر هفته بودند.

حماس گفته است که در مقابله با تهدیدات علیه مساجد بیت المقدس این حمله را انجام داده است. هفته گذشته، برخی از یهودیان در مسجد الاقصی، سومین مکان مقدس مسلمانان پس از مکه و مدینه در عربستان سعودی، عبادت کردند.

همین محوطه مورد احترام یهودیان نیز هست، زیرا محل معبد یهودیان کتاب مقدس بوده است. دعای یهودیان مذهبی در جایی که آنها کوه معبد [محوطه مسجدالاقصی] می نامند ممکن است چیز مهمی به نظر نیاید، اما اسرائیل آن را ممنوع کرده، چون فلسطینی‌ها آن را بسیار تحریک‌آمیز می‌دانند.

با این حال، با معیارهای بیت‌المقدس، که همیشه محل درگیری ملی و مذهبی بوده، این اتفاق چندان استثنایی نبود.

پیچیدگی عملیات حماس نشان می‌دهد که برای این عملیات ماه‌‌ها برنامه‌ریزی شده است. این یک واکنش عجولانه به رویدادهای بیت‌المقدس در هفته گذشته یا بیشتر نبود.

دلایلی که حماس و اسرائیل بار دیگر در حال جنگ هستند، بسیار عمیق‌تر است. درگیری بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها از قبل شدید شده بود، حتی زمانی که در سرخط خبرهای بین‌المللی اثری از آن وجود نداشت.

کشورهایی که هنوز رسما خواستار صلح از طریق راه حل دو کشوری هستند، عمدتا این را نادیده گرفته بودند. برای مدتی، در جریان روند صلح اسلو در دهه ۱۹۹۰، چشم‌انداز وجود دو کشور یک امید واقعی بود. اما حالا یک شعار توخالی شده است.

مناقشه فلسطین و اسرائیل اولویت دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن دی‌سی نبوده است. این کشور تلاش می‌کند راهی برای ارائه تضمین‌های امنیتی به عربستان سعودی در ازای نزدیکی با اسرائیل بیابد.

آخرین تلاش آمریکا برای از سرگیری روند صلح یک دهه پیش در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما شکست خورد.

در قلب این مشکل، قرن‌ها درگیری حل‌ناپذیر و حل‌نشده بین اعراب و یهودیان بر سر سرزمین‌های بین دریای مدیترانه و رود اردن است. این وقایع به سرعت در حال شدت‌گرفتن، بار دیگر ثابت می‌کنند که نمی‌توان به سادگی این درگیری را مدیریت کرد. وقتی این وضعیت را به حال خود رها کنیم، خشونت و خونریزی گریزناپذیر خواهد بود.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.