هشدار رئیس سابق موساد به تهران: سوءاستفاده از این شرایط برایتان بسیار گران تمام خواهد شد

 اِفرائیم هالِوی، رئیس پیشین موسادرادیو فردا: اِفرائیم هالِوی، رئیس پیشین موساد، در گفت‌وگوی اختصاصی با رادیوفردا، ضمن اذعان به غافلگیرشدن نهادهای امنیتی اسرائیل در مقابل حمله حماس به این کشور، درباره هرگونه تلاش جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص از طریق حزب‌الله لبنان «برای سوءاستفاده از شرایط فعلی» هشدار داد.

بامداد شنبه ۱۵ مهر گروه فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را بر عهده دارد، هزاران راکت به سمت شهرها و شهرک‌های جنوب و مرکز اسرائیل پرتاب کرد و سپس در اقدامی بی‌سابقه، افراد مسلح حماس و جهاد اسلامی با تخریب حصار غزه و ورود به شهرک‌های اسرائیلی از راه زمین و دریا با شهروندان و نظامیان آن مناطق درگیر شدند.

افرائیم هالوی در گفت‌وگو با رادیوفردا درباره وضعیت فعلی توضیح داد که «یک عملیات بزرگ در جنوب اسرائیل برای پاک‌سازی منطقه از باقی‌مانده نیروهای حماس در جریان است. این عملیات هنوز به اتمام نرسیده و چند دسته از اعضای حماس هنوز در جنوب حضور دارند. اما بیشتر قسمت‌هایی که در دست حماس بود آزاد شده، ولی البته به بهای کشته شدن افراد».

به‌گفته‌ این مقام ارشد امنیتی سابق اسرائیل، «عملیات هوایی هم‌اینک در جریان است و تا الان ۵۰۰ سورتی پرواز بر روی نوار غزه انجام شده است. احتمالاً پس از تکمیل عملیات پاک‌سازی، یک عملیات زمینی گسترده در غزه علیه حماس انجام خواهد شد.»
هشدار به ایران در مورد مداخله حزب‌الله
افرائیم هالوی در پاسخ به پرسشی در مورد نقش احتمالی حکومت جمهوری اسلامی ایران در این رخدادها نیز گفت: «یکی از نگرانی‌های ما این بوده که همزمان با آن‌چه در جنوب کشور رخ داد و درحالی‌که ما نگران وقایع جنوب اسرائیل هستیم، حزب‌الله، که عامل تحت کنترل ایران در لبنان است، دست به حمله بزند و حالا یک چنین موردی پیش آمده است، که البته با پاسخ بسیار شدید اسرائیل در شمال مواجه شده است.»

رئیس پیشین موساد در ادامه به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد که «اگر من جای ایرانی‌ها بودم، قبل از تلاش برای سوءاستفاده از رخدادهای جنوب و تلاش برای آسیب‌زدن به اسرائیل، به‌جای یک بار ده بار فکر می‌کردم. به باور من، چنین اقدامی خیلی خیلی برایشان گران تمام خواهد شد».

رسانه‌های اسرائیل تأکید دارند سران حماس و جهاد اسلامی فلسطین اخیراً دیدارهای متعددی با حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، داشته‌اند و آن را بخشی از فعالیت مشترک آن‌ها در چارچوب اهداف جمهوری اسلامی علیه اسرائیل ارزیابی کرده‌اند.

حزب‌الله لبنان روز شنبه و همزمان با آغاز درگیری‌های تازه میان حماس و اسرائیل، حمایت کامل خود را از حماس اعلام کرد و در همان روز، شماری از هواداران حزب‌الله در جنوب لبنان در نزدیکی مرز اسرائیل ایستاده و نظاره‌گر رویدادهای این کشور بودند که با آتش هشدار ارتش اسرائیل عقب رانده شدند.

یک وزیر دولت اسرائیل هم روز ۱۵ مهر به روزنامه یدیعوت آحرونوت گفت این احتمال مطرح بوده که حملات غافلگیرانه نیروهای حماس از نوار غزه به جنوب اسرائیل، مقدمه‌ای برای عملیات وسیع‌تری باشد که حزب‌الله از مرز شمالی اسرائیل آن را آغاز کند.
حمله غافلگیرانه و رویکرد آینده به غزه
افرائیم هالوی در ادامه، درباره موضوع غافلگیر شدن نهادهای امنیتی اسرائیل در حمله شنبه، این موضوع را تأیید کرد و گفت: «احتمالاً بعد از پایان جنگ یک کمیته تشکیل خواهیم داد که به جزئیات این مسئله بپردازد که در روزهای پیش از جنگ چه رخ داد، و احتمالاً به نتایجی هم خواهیم رسید.»

این مقام سابق اسرائیلی همچنین خبر داد که «طرح‌های زیادی هم برای تضعیف نظامی شدید حماس در دست خواهد بود، بسیار بیشتر از آن مقداری که تاکنون انجام شده است.»

رئیس پیشین موساد در پایان در پاسخ به این سؤال که «آیا کنترل و در اختیار گرفتن کل نوار غزه برای اسرائیل شدنی است؟»، گفت که «درباره جزئیات و نحوه عملیات نیروهای اسرائیل و اینکه به چه شکلی خواهد بود توضیحی نمی‌دهم؛ اینکه آیا در سراسر نوار غزه خواهد بود [که قرار باشد] در نتیجه آن، مسئولیت آنچه آنجا اتفاق می‌افتد را قبول کنیم، یا اینکه برنامه جایگزینی داشته باشیم. نمی‌دانم برنامه عملیاتی چیست.»

او افزود: «اما همان‌طور که گفتم چندین گزینه وجود دارد و فکر می‌کنم به صلاح اسرائیل نباشد برنامه‌های پس از پاک‌سازی جنوب اسرائیل از حماس را در قبال غزه آشکار کند.»
+68
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  چی میگی اسگل این شرایط از تهران سر چشمه گرفته و همش از طرف ایران حمایت میشه.
  2
  13
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  به امید قطع سر این اختاپوس خونخوار در تهران.رژیمی ۱۰۰٪ تروریست،ضد بشر،ضد ایران،ظالم و ستمگر که هم برای مردم ایران و هم برای مردم منطقه جز شر،نفرت و ترور نتیجه دیگری نداشته و درعین حال در مقابل تهدیدهای واقعی اشرار طالبان افغان نسبت به تمامیت ارزی ایران کاملا ناتوان و ضعیف بوده.لعنت بر قبر سلیمانی کثافت که با افتخار از تجربه شان در سرکوب اعتراضات مردمی ایران میگفت و میلیونها دلار به طالبان پول رساند فقط برای عقده ضد آمریکایی اش.
  3
  16
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  ته دلم میگه دستور عملیات از کاخ سفید و جو بایدن بود! چون اون از وساطت ترامپ بین اسرائیل و عربستان نفرت داشت!
  4
  13
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  جمهوری اسلامی تمرکز حملاتش روی جنگهای نامنظمِ چریکی پارتیزانی یا به قول رهبر دست چلاق همان بزن در رو خودمان میباشد و فعلاً از خوشحالی در پوست خود نمیگنجند و جنگ روانی سنگینی راه انداخته اند ولی حسم میگه بقیه داستان را اسرائیل خواهد نوشت و پایان داستان سهمگین خواهد بود! رهبر از خریتت متشکریم، بزودی دهان تو و اون جو بایدن الدنگ که دستور این کار را داد نیز سرویس خواهد شد!
  4
  11
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  یک کاری کردید که انزجار دنیا رو در آوردید دولت اسرائیل هم دنبال بهانه حالا میزنه هتک و پتک تون رو یکی میکنه باز باید راه بیفتید گدأیی کنید و ننه من غریبم در بیارید مگه نه فنلاندی
  3
  15
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  اسراییل جان٬ محبت کن۴ تا بمب اتم حاضر کن. فلسطین، لبنان، سوریه وکاخ لواسان سد علی گدا خامنه ای رو مورد رحمت قرار بده. با تشکر فراوان
  2
  11
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.