عفو بین‌الملل: ویدیوی داخل مترو از آرمیتا دستکاری شده است

آرمیتا گراوند، دختر ١۶ ساله اهل کرمانشاه و ساکن تهران همچنان در کماستدویچه وله: عفو بین‌الملل اعلام کرده ویدیوی منتشرشده از داخل مترو از آرمیتا دستکاری شده و یک فاصله ۳دقیقه‌ای در آن وجود دارد. این نهاد از جامعه جهانی خواسته تا مقامات ایران را وادار به پذیرش تحقیق کمیته حقیقت‌یاب دراین باره کنند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک اطلاعیه مطبوعاتی درباره پرونده آرمیتا گراوند شواهدی را برشمرده که نشان از "پنهان‌کاری" جمهوری اسلامی در این موضوع دارد.

این نهاد مستقل حقوق بشری به "شواهد فزاینده‌ای مبنی بر پنهان‌کاری توسط مقامات جمهوری اسلامی" اشاره کرده از جمله بازداشت خبرنگاری که قصد گزارش‌دهی از وضعیت آرمیتا در بیمارستان را داشت، انتشار ویدیوی مصاحبه با پدر و مادر آرمیتا که در آن آنها به وضوح "تحت فشار و استرس" بودند و نیز دوستان آرمیتا که در همه آنها گفته شده آرمیتا به دلیل افت فشار خون بیهوش شده است.

عفو بین‌الملل "با توجه به نبود چشم انداز تحقیقات بیطرفانه و مستقل در داخل کشور" از جامعه جهانی خواسته تا بر مقامات ایران فشار آورند "تا اجازه دسترسی به هیأت‌های حقیقت یاب سازمان ملل و دیگر ناظران مستقل را برای افشای حقیقت در مورد آنچه منجر به بستری شدن این دختر در بیمارستان در شرایط وخیم است" بدهند.

آرمیتا گراوند، دختر ١۶ ساله اهل کرمانشاه و ساکن تهران، پیش ‌از ظهر یکشنبه ٩ مهر ماه ۱۴۰۲ (اول اکتبر) در متروی شهدای تهران از هوش رفته، به زمین خورده و به بیمارستان منتقل شد.

بر اساس شواهدی که عفو بین‌الملل هم به آنها اشاره کرده است، بسیاری می‌گویند آرمیتا که بدون حجاب بوده، در اثر ضرب و شتم ماموران حجاب‌بان مترو زمین خورده است.

دو شاهد عینی به روزنامه گاردین گفته‌اند که آرمیتا در داخل واگن مترو با یک مداخله‌گر حجاب درگیر شده و او آرمیتا را هل داده است. در اثر این هل دادن آرمیتا به زمین افتاده و سرش با سکوی کنار واگن برخورد کرده است.

این دختر ۱۶ ساله در بیمارستان نیروی هوایی فجر تهران در کما به سر می‌برد.

از آن زمان رسانه‌های حکومتی در ایران چندین فیلم از پدر و مادر و دوستان آرمیتا منتشر کرده‌اند که در آنها گفته می‌شود آرمیتا به دلیل "افت فشار خون" به زمین خورده است. در یکی از این فیام‌ها زنی که گفته شده از بستگان خانواده آرمیتاست جلوی دوربین قرار دارد و مادر آرمیتا کنار او ایستاده است.

این زن که به نوشته عفو بین‌الملل "شهین احمدی" نام دارد مقابل دوربین می‌گوید خانواده آرمیتا همه فیلم‌های مترو را دیده‌اند و همه‌چیز درست بوده و اتهام حمله به آرمیتا درست نیست اما مادر آرمیتا که کنار او قرا ردارد با صدایی بسیار لرزان و توام با ترس می‌گوید "ما همه فیلم‌ها را ندیده‌ایم" اما زن بی‌توجه به او سخنانش را ادامه می‌دهد.
ویدیوی "دستکاری‌شده" از داخل مترو
پس از درخواست‌های مکرر برای انتشار ویدیوهای بیشتر از داخل مترو، حکومت ایران ویدیویی را منتشر کرد که در آن دختری بدون روسری وارد ایستگاه شده و از گیت عبور می‌کند، سپس به سوپرمارکت رفته و خرید می‌کند و در نهایت سوار واگن مترو می‌شود و چند ثانیه بعد به زمین می‌افتد و دوستانش او را بیرون می‌کشند.

عفو بین‌الملل این ویدیو را بررسی کرده و دریافته است که فیلم در چهار بخش ویرایش شده و تعداد فریم‌ها افزایش یافته است. همچنین بر اساس ساعت نشان‌دهنده زمان ویدیو، ۳ دقیقه و ۱۶ ثانیه از ویدیو بریده شده است.

عفو بین‌الملل پیش از این نیز رفتارهای مقامات ایرانی  در مورد آزار و اذیت، ارعاب و تهدید به تلافی خانواده‌های قربانیان به منظور وادار ساختن آنها به تکرار روایات رسمی دولتی را مستند کرده است. به همین دلیل این سازمان "نگرانی جدی دارد که خانواده و دوستان آرمیتا گراوند مجبور شده‌اند در ویدئوهای تبلیغاتی ظاهر شوند و روایت دولتی را تحت فشار و تهدید به انتقام تکرار کنند".

عفو بین‌الملل همچنین از جامعه بین‌المللی خواسته تا از طریق اصل صلاحیت جهانی راه‌هایی را برای "آغاز تحقیقات جنایی علیه مقامات ایرانی که مسئول نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر علیه زنان و دختران هستند، دنبال کنند".
+48
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.