«سرماخوردگی مزمن» مانند کووید مزمن وجود دارد

محققان علائم طولانی مدت پس از سرماخوردگی را تجزیه و تحلیل کرده‌اندبی بی سی: بر اساس پژوهشی در بریتانیا، «سرماخوردگی مزمن» می‌تواند مانند «کووید مزمن» باشد و برخی از افراد علائم طولانی‌مدتی را پس از ابتلا و عفونت اولیه تجربه می‌کنند.

علائم رایج سرماخوردگی مزمن شامل سرفه، معده درد و اسهال است.

این یافته ها از ۱۰۱۷۱ بزرگسالی به دست آمده است که پرسشنامه‌ها را تکمیل کردند.

کارشناسان می‌گویند برای درک اینکه چه کسی در معرض خطر است، میزان شدت و وخامت بیماری و اینکه چه کاری می‌توان در مورد آن انجام داد، کار و مطالعه بیشتری لازم است.

این ایده که یک ویروس تنفسی - یا در واقع سایر عفونت‌های ویروسی - می‌تواند باعث بیماری طولانی‌مدت‌تر شود، جدید نیست، اما همه‌گیری اخیر کووید توجه تازه‌ای را به این پدیده جلب کرده است.

پژوهشگران می‌گویند که این نتایج شرایط بیمارانی که مشکلاتی از این دست را تجربه می‌کنند، تأیید می‌کند. پروفسور آدریان مارتینو، پژوهشگر دانشگاه کوئین مری لندن، به بی‌بی‌سی گفت: «مردم واقعاً ممکن است پس از ابتلا به یک ویروس احساس ضعف کنند. این تخیل آنها نیست و این یک چیز تأیید شده و شناخته شده است.»

این مطالعه که در مجله پزشکی لنست منتشر شد، از مردم خواسته بود هر گونه بیماری تنفسی و سایر علائمی را که در دو ماه اول سال ۲۰۲۱ داشتند گزارش کنند - در آن زمان همه‌گیری کووید وارد دومین سال خود می‌شد و تزریق واکسن‌ها شروع شده بود.

شرکت‌کنندگان هنوز همگی واکسن کوویدشان را تزریق نکرده بودند.

از ۱۰۱۷۱ مورد مطالعه:

    ۱۳۴۳ نفر گفتند که به تازگی به کووید مبتلا شده بودند
    ۴۷۲ نفر گفتند که به ویروس تنفسی دیگری مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا شده بودند

همه کسانی که از یک بیماری سخت بهبود پیدا کرده بودند علایم بازمانده یا تازه نداشتند.

اما، در مقایسه با کسانی که می‌گفتند اخیراً بیماری تنفسی نداشته‌اند، کسانی که گفته بودند در هفته‌های قبل کووید، آنفولانزا یا سرماخوردگی داشته‌اند، احتمال بیشتری داشت که علائم خاصی را در یک ماه بعد از آن تجربه کنند.

علائم شامل این‌ها بودند:

    اسهال
    مشکلات معده
    درد عضلانی یا مفصلی
    مشکلات خواب
    مشکلات حافظه / مشکل در تمرکز
    سرگیجه / احساس گیجی و ضعف
    سرفه

احتمال بروز مشکلات بویایی و چشایی، مه مغزی، سرگیجه و تعریق در افرادی که اخیراً به کووید مبتلا شده بودند نسبت به افرادی که علائم مزمن پس از سرماخوردگی یا آنفولانزا داشتند، بیشتر بود.

خستگی پس از ابتلا به ویروس یا سایر علائم می‌تواند گریبان‌گیر افراد در هر سنی شود. و شدت بیماری اولیه همیشه خطر را پیش‌بینی نمی‌کند - برخی از افراد ممکن است در ابتدا بسیار ناخوش باشند، اما نسبتاً سریع بهبود می‌یابند، در حالی که برخی دیگر که در ابتدا ناخوشی خفیفی داشتند، ممکن است پس از مدتی طولانی علائم ناتوان‌کننده را تجربه کنند.

جولیا ویوالدی، پژوهشگر ارشد از دانشگاه کوئین مری لندن، گفت: «یافته‌های ما نه تنها تأثیر کووید مزمن بر زندگی مردم، بلکه تأثیر سایر عفونت‌های تنفسی را نیز روشن می‌کند. عدم آگاهی یا حتی فقدان یک تعریف مشترک، هم از گزارش و هم تشخیص این حالت‌ها جلوگیری می‌کند.»

«در حالی که تحقیقات در مورد کووید مزمن ادامه دارد، ما باید از فرصت استفاده کنیم تا اثرات ماندگار سایر عفونت‌های حاد تنفسی را بررسی کرده و در نظر بگیریم.»

«تشخیص و درمان این عفونت‌های 'طولانی مدت' در درجه اول به دلیل فقدان آزمایش‌های تشخیصی و وجود علائم احتمالی بسیار دشوار است. بیش از ۲۰۰ مورد تنها برای کووید مزمن مورد بررسی قرار گرفته‌اند.»

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دفتر آمار ملی بریتانیا، حدود ۱.۹ میلیون نفر در بریتانیا - حدود ۳ درصد از جمعیت - در بهار امسال کووید مزمن را تجربه کردند. با این حال، تشخیص اینکه چه تعداد از افراد تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، دشوار است.

پیتر اوپن‌شاو، استاد پزشکی تجربی در ایمپریال کالج لندن می‌گوید: «این پژوهش از این جهت مهم است که نشان می‌دهد بهبود یافتن از یک عفونت تنفسی مزمن ممکن است فارغ از علت آن به کندی اتفاق بیفتد و مردم باید به تدریج منتظر بازگشت به وضعیت عادی باشند و انتظار نداشته باشند که بلافاصله به فعالیت‌های کامل‌شان بازگردند.»

و هشدار می‌دهد که «سرماخوردگی مزمن» نباید باعث دست کم گرفتن ناتوانی بسیار شدیدی شود که افراد گرفتار کووید مزمن تجربه می‌کنند.

پروفسور پل هریسون، استاد روانپزشکی در دانشگاه آکسفورد، گفت: «این مطالعه از یافته‌های قبلی حمایت می‌کند که علائم طولانی‌مدت پس از عفونت‌های تنفسی به طور کلی شایع هستند، نه فقط پس از کووید.»
+2
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.