افزایش زن‌کُشی در ایران؛ قتل «۸ زن» در دو هفته

 صحنه جرم - ایسناصدای آمریکا: همزمان با اعمال خشونت حکومتی علیه زنان ایران در خیابان‌ها به بهانه «حجاب اجباری»، بر پایه اخبار منتشره، از ابتدای مهرماه تاکنون، دست‌کم «۸ زن» با انگیزه‌های مختلف در شهرهای مشهد، سردشت، خوی، اهواز، شیراز و محلات «به قتل رسیده‌اند.»

به نوشته روزنامه «اعتماد» چاپ تهران در شماره امروز شنبه پانزدهم مهرماه، این آمار در عرض دو هفته «رقم کمی نیست» و نشان می‌دهد به‌طور میانگین «یک روز در میان، یک زن و دختر به قتل رسیده‌اند.»

بررسی‌های مقالات دانشگاهی و پایان نامه‌ها نیز خبر از آن می‌دهد که «سالانه بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد» قتل‌های مشابه در ایران رخ می‌دهد که این نوع قتل‌ها بیشتر در استان‌هایی بوده‌اند که «بافت سنتی» آمار بالاتری دارد.

آمار و اخبار زن‌کشی و دخترکشی در ادبیات حکومتی ایران اغلب با کلماتی همچون «قتل ناموسی» یا «اختلافات خانوادگی» می‌آید تا اندکی از بار هولناک فجایع و کم‌کاری عامدانه بخش‌های مختلف حکومت، از جمله نواقص قانونی، در جلوگیری از بروز آنها، بکاهد.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» سوم مهرماه در گزارشی اعلام کرد که در شش ماهه نخست سال جاری دست‌کم ۵۲ مورد «زن‌کشی» در ایران ثبت شده که «۲۹ درصد» آن در تهران بوده است.

این گزارش تاکید داشت که دست‌کم «۲۸ زن» توسط همسران و ۴ مورد توسط «پارتنر» یا نامزد، ٣ مورد توسط همسر سابق، ۸ مورد توسط پدر و ۶ مورد نیز به دست برادران خود به قتل رسیده‌اند.

هر چند مرجان کی‌پور، مدیر وب‌سایت «استاپ‌ فمساید ایران» که موارد زن‌کشی در ایران را ثبت می‌کند، با زیر سوال بردن آمار رسمی اعلام شده در رسانه‌های ایران، به «صدای آمریکا» گفته است: در این آمارها، نام مهسا امینی، و همچنین سایر زنانی که تحت «فشارهای غیرعادی جمهوری اسلامی» جانشان را از دست داده‌اند، نیامده است.

در این حال، روزنامه «شرق» چاپ تهران چهاردهم تیرماه در گزارشی با استناد به «آمار رسمی» اعلام کرده بود از خرداد ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۲ دست‌کم «۱۶۵ زن» در ایران به دست «یکی از مردان خانواده خود» کشته شده‌اند که ۴۱ مورد آن در حوالی پایتخت بوده است.

بر این اساس، بر پایه «آمار رسمی» و اخبار منتشره در رسانه‌های داخلی، شیب آماری زن‌کشی در ایران که طی دو سال، هر چهار روز یک قتل بوده، در دو هفته اخیر به یک روز در میان رسیده است.

در موردی تازه، در شماره امروز روزنامه «ایران» به نقل مهدی کلامی مقدم، دادستان عمومی و انقلاب دامغان نیز خبری منتشر شده که حکایت از یک مورد دیگر از زن کشی در دامغان دارد.

به گفته این مقام قضایی: «پنجشنبه گذشته در پی کشف جسد زنی ۲۸ ساله در زیر دهانه پلی در معبر دامغان به چشمه‌ علی» پس از چند ساعت مشخص شد «مقتول به خاطر اختلاف خانوادگی با همسرش توسط وی از طریق وارد کردن ضربه به سر با جسم سخت به قتل رسیده و جسدش توسط قاتل به زیر دهانه پلی در محور دامغان به چشمه علی منتقل شده است که بلافاصله مرد جوان دستگیر شد.»

محمدحسین اقاسی، وکیل و حقوقدان در این ارتباط، به «صدای آمریکا» گفته است: در حکومت گذشته (حکومت پهلوی) با زن‌کشی «به مثابه قتل» برخورد می‌شد اما حالا (در حکومت جمهوری اسلامی) پدر «ولی دختر» است.
+7
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  این موردها موردیست که در اسلام برای هدایت زنان است برای تمکین زنان به شوهرانشان البته در ایران بخاطر جو متشنج اقتصادی این فرمانهای اسلامی کمی روبجلو بردند وپیشرفت کردند در تنبیه زنان چون در اسلام حرفی مستقیم در کشتن زنان نا اهل نیست در اسلام سر زنان را باید با پنبه ببرید نه با خشونت یعنی توصیه شده به مرد به هر دلیلی اگر زنتان تمکین نکرد که شما ... وقتی بلند شدو وقتی ایشان عادت ماهنه دارد شما به هر حال باید ارزضا شوید چون زنانتان گشتزار شمایند واز هر دری داخل شود برای شما مجاز است واگر امتناع کردند از آنها دوری کنید ودر خانه حبسشان کنید تا حتی بمیرند این دقیقا آموزه اسلام در باب زنان معترض است برای همین محمد آیه آورد وقتی ۹تا زن داشت ونوبت یکی از آنها دیر شده و..محمد برای زن جوانترش بلند شده بود زنانش را طبق آیه اش منع کرد از اعتراض گویا فقط خدای محمد به محمد بیشتر اهمیت میداد به اینکه محمد فرستاده شده بود که پذهیزکار باشد نه زنباره شهوتران.
  0
  5
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  فکر کنم خدای محمد بیشتر به .... محمد توجه خاصی داشت تا به رسالتش در باب زنان کم نیاورد چون آیه برای محمد ناظل شد که ای محمد هر موقع .... ما پشت سرت هسیتم وتا هر موقع آیه خواستی برایت نازل میکنیم عجب حـ... شهوترانی بود این محمد.
  0
  4
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.