تنش بین آمریکا و عضو ناتو در سوریه؛ پنتاگون: پهپاد ترکیه را زدیم چون تهدیدی علیه نیروهایمان بود

یورونیوز: سخنگوی پنتاگون می‌گوید که پهپاد ترکیه‌ای هدف قرار گرفته، تهدیدی بالقوه علیه نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه بوده است.

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که نظامیان این کشور یک پهپاد ترکیه را در شمال سوریه سرنگون کرده‌اند.

در اظهارات سخنگوی پنتاگون آمده است که پهپاد هدف قرار گرفته، تهدیدی بالقوه علیه نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه بوده است.

این حادثه در حالی روی داده که آنکارا، هم‌پیمان واشنگتن در ناتو موج تازه‌ای از حملات علیه اهداف کرد در سوریه را در واکنش به حمله انتحاری اخیر در مقابل اداره امنیت وزارت کشور ترکیه در آنکارا از سر گرفته است.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک)، ساعاتی پس از این حمله که به گفته آنکارا ۲ مجروح در میان ماموران پلیس ترکیه بر جای گذاشت، مسئولیت آنرا بر عهده گرفت؛ پ ک ک از سوی ترکیه و متحدان غربی این کشور به عنوان سازمانی «تروریستی» شناخته شده است.

ترکیه اعلام کرده است که در حملات روز پنجشنبه به شمال سوریه «انبارهای تسلیحات و مهمات متعلق به پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک را هدف قرار داده است.

برخی منابع دیگر خبری نیز در تازه‌ترین گزارش‌های خود اعلام کردند که ترکیه با جنگنده‌های اف‌۱۶ به مواضع نیرو‌های دموکراتیک سوریه در شمال حلب حمله کرده است.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت که نیروهای آمریکایی صبح پنجشنبه شاهد حملات هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه در شمال شرق سوریه بودند که برخی از آنها در نزدیکی حسکه، در حدود یک کیلومتری نیروهای آمریکایی صورت می‌گرفت.

بنا به ادعای سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، چند ساعت بعد از آغاز این حملات، یک پهپاد ترکیه به منطقه بازگشت و به سمت نیروهای آمریکایی پرواز کرد.

وی گفت: «طبق ارزیابی فرماندهان، این پهپاد که (...) کمتر از ۵۰۰ متر با نیروهای آمریکایی فاصله داشت، تهدیدی بالقوه به حساب می‌آمد و لذا جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکایی برای دفاع از خود به هوا خاستند و آن را سرنگون کردند.»

ایالات متحده حدود ۹۰۰ سرباز را در سوریه به عنوان بخشی از تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای مبارزه با گروه افراط‌گرای موسوم به خلافت اسلامی، داعش مستقر کرده و اغلب، حملاتی را با هدف ضربه زدن به «نیروهای جهادی» در این کشور انجام می‌دهد.
+17
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.