محافظت از قلب، تنها با ۵ دقیقه فعالیت بدنی روزانه

دویچه وله: مطالعه‌ای که اخیراً در مجله لنست منتشر شده، نشان داده که فعالیت بدنی کوتاه‌مدت حتی برای ۱تا ۵ دقیقه در طول روز، می‌تواند از حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی پیشگیری کند.

به نوشته نشریه پزشکی هلث‌لاین، محققان این مطالعه از داده‌های Biobank بریتانیا (بانک اطلاعات پزشکی) استفاده کرده و بیش از ۲۵ هزار شرکت‌کننده را در تجزیه‌ و‌ تحلیل خود وارد کردند.

آنها دریافتند که دوره‌های فعالیت بدنی بیش از ۱ دقیقه با کاهش خطر مرگ‌و‌میر و خطر بیماری‌های ناگوار قلبی‌عروقی مرتبط است.

متیو احمدی، نویسنده این مطالعه و پژوهشگر دانشکده علوم بهداشت سیدنی، برخی از یافته‌های کلیدی این تحقیق را برجسته کرده است.

او نوشته است: «ما دریافتیم که انجام فعالیت‌های روزانه (مانند باغبانی، کارهای خانگی یا پیاده‌روی) حتی اگر ۵ دقیقه به طول بینجامد، فوایدی برای سلامتی دارد و می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را ۲۹ تا ۴۴ درصد کاهش دهد. به گفته محققان، هرچه زمان و سرعت فعالیت بدنی بیشتر باشد، نتایج بهتری به‌همراه خواهد داشت.»

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که فرصت‌ها برای بهره‌مندی از مزایای فعالیت بدنی، حتی برای افرادی که در اوقات فراغت خود در ورزش کردن مشکل دارند، فراوان است.

این مطالعه اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد حتی دوره‌های کوتاه فعالیت بدنی (در حد چند دقیقه) در طول روز ممکن است خطر مرگ یا حمله قلبی را کاهش دهد.

راه‌های زیادی برای گنجاندن فعالیت بدنی مختصر در سبک زندگی افراد وجود دارد. از جمله: پیاده‌روی کوتاه ۵ دقیقه‌ای (چه در اطراف خانه یا اطراف محل کار)، استفاده از پله‌ها به جای آسانسور، پارک‌کردن دورتر از فروشگاه و پیاده‌روی و هم‌بازی شدن با کودکان در بازی‌های پرانرژی.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.