شکنجه زندانی بلوچ در زاهدان با شوکر برقی؛ رئیس کلانتری شیرآباد برکنار شد

بی بی سی: در پی انتشار تصاویری از شکنجه یک شهروند بلوچ با شوکر برقی در داخل کلانتری «منطقه شیرآباد» زاهدان، رئیس کلانتری از سمت خود عزل شد.

پلیس سیستان و بلوچستان می‌گوید، با دستور دوستعلی جلیلیان فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان، رئیس این کلانتری به دلیل «عدم نظارت و کوتاهی در انجام وظایف قانونی و عدم احساس مسئولیت از سمت خود عزل و تخلف وی در حال رسیدگی است.»

در این گزارش از رئیس کلانتری نام برده نشده است اما آمده که «اقدامات قانونی در خصوص سایر عوامل نیز در حال انجام است که پس از تکمیل اقدامات به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.»

روز جمعه ۷ مهرماه شبکه من و تو ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌داد یک مامور انتظامی که به گفته مرکز اطلاع رسانی پلیس ایران سرباز وظیفه بوده است، یک شهروند بلوچ بازداشت شده در کلانتری ۱۳ منطقه شیرآباد زاهدان را شکنجه می‌کند.

شیرآباد یکی از مناطق شهر زاهدان است که در سالگرد جمعه خونین زاهدان تا شب، صحنه درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بود.

حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند، می‌گوید که درباره هویت این زندانی اطلاعاتی ندارد اما احتمال داده است که از جمله بازداشت شدگان اعتراضات جمعه گذشته در شهر زاهدان باشد.

حال‌وش درباره این ویدئو می‌گوید که مامور نیروی انتظامی زمانی از شوکر استفاده می‌کند که این شهروند در کلانتری در بازداشت بوده و دست‌های خود را طبق دستور سرباز وظیفه بالا نگه داشته و کاملا تسلیم او است، و نیروهای اصلی کلانتری بدون توجه به این شکنجه در حال انجام امور عادی خود هستند و هیچ ممانعتی از این رفتار انجام نمی‌دهند.

روز جمعه و همزمان با سالگرد کشته شدن ده‌ها تن از معترضان در زاهدان،‌ نیروهای انتظامی و نظامی دراین شهر مستقر شده بودند.

گزارش‌ها و تصاویر حاکی از تیراندازی ماموران به سوی گروهی از مردم و زخمی شدن چندین نفر از جمله چند کودک بود.

این در حالیست که پیش از این هم سابقه برخورد خشن نیروهای امنیتی با مردم بلوچ استان، با انتشار عکسی از خدانور لجه‌ای در بازداشت خبرساز شده بود.

در میان کشته شدگان ۸ مهرماه ۱۴۰۱ زاهدان، خدانور لجه‌ای به نمادی از اعتراضات تبدیل شد و نامش در سراسر جهان تکرار شد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران پس از انتشار خبر کشته شدن خدانور لجه‌ای با اطلاعات نادرست درباره او و هویتش قصد منحرف کردن افکار عمومی را داشتند.

دادستان زاهدان گفته بود که او تبعه افغانستان است و تیرماه سال گذشته به جرم سرقت مسلحانه بازداشت شده بود و مرداد ماه به قید وثیقه آزاد شده بود.

اما خواهر خدانور لجه‌ای (لجعی) در گفتگو با روزنامه اعتماد، با رد این ادعای دادستان، ماجرای این عکس مشهور را تعریف کرد و گفت که خدانور به خاطر بگومگو با یک بسیجی بازداشت شده و پس از یکی دو ماه به قید وثیقه آزاد شده بود.

به گفته خواهر خدانور لجه‌ای، این عکس مربوط به این زمان بوده و او را برای یک شب تا صبح به میله بسته بودند و به رغم تشنگی، لیوانی آب مقابلش گذاشته بودند اما اجازه نوشیدن آب به او نمی‌دادند تا او را شکنجه کنند.

به گفته خواهر خدانور لجه‌ای، ‌خدانور تنها پسر خانواده بوده و با گچکاری مخارج خانواده را تامین می‌کرده است.
+41
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  بعد میگن طرف سرباز کاریش نداشته باشین، این سربازی نیروی انتظامی رو باید....
  2
  52
  جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  تو روحت سرباز ، بیشرف
  1
  48
  جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  دوستان:در این تظاهرات یکساله زاهدان چند تا شعار اشتباهی دیده شد که نوشته بودند:مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر! نه سلطنت نه رهبری، دموکراسی آزادی برابری. ما شاه و شیخ نمی خواهیم.از این قبیل شعارها. پس ثابت میکند که بلوچ ها ایرانی نیستند. اگر ایرانی بودند این شعارها را سرنمیدادند!؟ ایرانی اصیل کسی هست که اسمش نورالزهرا باشد یا ایمان الفاطمه باشد. ایرانی کسی هست که بگوهد: رهبر ما پهلویه هرکه نگه اجنبیه! برتفکر و اندیشه هر اوباشای که در مقابل شکنجه وکشتار بلوچها ساکت می مانند باید عنبر نساء دود کرد. این چاپلوسان وقتی از لانه هایشان بیرون می آیند و عربده میکشند که نامی از دودمان مستبدشان برده بشود. اشکالی ندارد ساکت بمانید و خواب سلطنت را ببینید!
  24
  15
  جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  قراره به تخلفش هم رسیدگی بشه طرف باید توصیح بده جای مشت و لگد و میله اهنی بر فرق زندانی کوبیدن به یک شوک بسنده کرده.
  0
  1
  جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.