پوتین: بازپس‌گیری قره‌باغ «اجتناب ناپذیر» بود؛ میشل: آذربایجان و ارمنستان در بروکسل گفتگو می‌کنند

یورونیوز: رئیس جمهوری روسیه می‌گوید «در موضوع بازگرداندن نظم قانون اساسی به منطقه قره‌باغ توسط جمهوری آذربایجان تنها مسئله زمان مطرح بود.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که روابط کشورش با ارمنستان در پی تحولات اخیر در جنوب قفقاز با تنش همراه شده، روز پنجشنبه به نوعی تهاجم نظامی اخیر آذربایجان به قره‌باغ و تصرف این منطقه توسط باکو را توجیه کرد.

آقای پوتین در سخنانی اعلام کرد که بازپس‌گیری کنترل منطقه قره‌باغ توسط جمهوری آذربایجان «اجتناب ناپذیر» بوده است.

این سخنان در حالی ایراد شده است که ارمنستان، متحد سنتی روسیه پیش‌تر مسکو را به انفعال در نظارت بر توافق‌آتش‌بس و نیز بی توجهی نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز ارتش جمهوری آذربایجان متهم کرده بود.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پیش از این حتی انتقاد‌ها به مسکو را تا جایی پیش‌ برد که به صراحت اتکای صرف کشورش به روسیه در بحران قره‌باغ را یک اشتباه راهبردی خواند.

ایروان در مسیر جدایی از مسکو دست به اقدامات تحریک‌آمیز دیگری از جمله برپایی رزمایش نظامی مشترک با آمریکا زد که خشم مسکو را برانگیخت.

پارلمان ارمنستان نیز به تازگی به رغم هشدارهای مسکو رای به پیوستن این کشور به دیوان کیفری بین‌المللی داد، مرجعی قضایی که ولادیمیر پوتین را به ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرده است.

این در حالیست که ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه طی سخنانی که در جریان برپایی یک همایش بین المللی در ولادی وستوک ایراد می‌شد، ضمن تاکید بر اینکه ارمنستان «همیشه» متحد کشورش بوده است، بار دیگر «به رسمیت شناختن حاکمیت آذربایجان بر قره باغ توسط مقامات ارمنستان» را به رخ کشید و تسلط دوباره باکو بر این منطقه را اجتناب ناپذیر قلمداد کرد.

رئیس جمهوری روسیه افزود: «تنها مسئله بازگرداندن نظم قانونی در این منطقه توسط جمهوری آذربایجان مطرح بود که این امر نیاز به زمان داشت.»

گفتنی است که روسیه پیش‌تر میانجی توافق آتش‌بسی بود که پس از شش هفته نبرد خونین در پاییز ۲۰۲۰ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حاصل شد.

این توافق که بخش‌هایی زیادی از منطقه قره‌باغ کوهستانی را بار دیگر به دامن آذربایجان باز گرداند و یک ناکامی بزرگ برای ارمنستان به حساب آمد برغم موارد متعدد نقض مفاد آن بویژه از سوی باکو، تنها سه سال تحمل شد.
آذربایجان و ارمنستان تا پایان اکتبر در بروکسل مذاکره می‌کنند
از سوی دیگر، شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از مذکرات احتمالی میان سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در بروکسل تا پیش از اتمام ماه جاری میلادی خبر داد.

آقای میشل تصریح کرد که به منظور کاستن از تنش‌های موجود میان آذربایجان و ارمنستان از الهام علی‌اف و نیکول پاشینیان برای نشستی در بروکسل دعوت به عمل ‌آورده است.

جمهوری آذربایجان پس از تهاجم برق‌آسا و غافلگیر کننده اخیر به منطقه قره‌باغ و تسلط تقریبا کامل بر این منطقه با هماهنگی روسیه روند گفتگو با نیروهای جدایی‌طلب ارمنی را در پیش گرفت و در نهایت آنها را به تسلیم شدن و انحلال جمهوری خودخوانده آرتساخ مجاب کرد.
بخشی از سلاح‌هایی که به گفته باکو، جدایی‌طلبان ارمنی در قره‌باغ زمین گذاشتندگفتنی است که به رغم گریز بیش از یکصد هزار نفر از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری ساکن در قره‌باغ به ارمنستان، هیئتی از ناظران سازمان ملل متحد به تازگی برای بررسی وضعیت انسانی از این منطقه دیده کرده است.

پارلمان اروپا نیز روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای از آنچه در قره‌باغ کوهستانی روی داده است به عنوان «پاکسازی قومی» یاد کرد و خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه جمهوری آذربایجان شد.

هرچند که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ساعاتی پس از تصویب این قطعنامه گفت که فعلا زمان مناسبی برای اعمال تحریم  علیه آذربایجان نیست.
+10
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  استانبولی - استانبول، ترکیه
  یک نکته که عوام که هیچ، کارشناسان هم به نظر می رسد خبر ندارند، وبا همه این بلاهتشان، به رییسی که خواهان قرارداد امنیتی شده می خندند! از مرز ایران و ارمنستان سربازهای روسی محافظت می کنند، که از پوتین دستور می گیرند! یعنی اگر هم به فرض محال کاغذی بر اساس قراردادی دست ملاها می بود که اجازه وارد کردن نیرو می داد، این باز هم اعلان جنگ به روسیه است! ملاها وهم این عوامی که نسبت به ارمنستان حساسیت دارند اگر هشداری دارند، باید به روسیه بدهند! هر چند روسها را همیشه دشمن می بینم، ولی خیلی دلم می خواهد روزی که روس ها این کریدور را باز می کنند ببینم! برایم عکس العمل ملاها و عوام بلا نسبت کالانعام، با وارد کردن نیرویشان جالب است.
  5
  14
  جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  استانبولی - استانبول، ترکیه
  من بصورت اتفاقی مشغول تماشای ویدئو کلیپی از سفر پوتین به تهران بودم که محافظین پوتین نظامیان ایران را با دست هل داده و کنار می زدند و بزبان روسی فحشهای بسیار زننده و رکیکی نثار محافظین اطراف رئیسی می کردند، که ادب حکم می کند از ترجمه و نوشتن آنها در اینجا پرهیز کنم.
  0
  0
  یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.