ژن ببر منقرض‌شده تاسمانی برای اولین بار توالی‌سازی شد

العربیه: برای اولین بار در تاریخ بشر، محققان موفق شدند ژن ببر تاسمانی، که گونه‌ای جانوری است که در دهه 1930 منقرض شد، را با نمونه‌برداری از یک حیوان موزه‌ای 132 ساله توالی‌سازی کنند.

«اسید ریبونوکلئیک» (RNA) گونه‌ای از اسید نوکلئیک است که در تمام سلول‌های زنده موجود است، و شباهت‌های ساختاری با «سلول بنیادی» یا DNA دارد. بر خلاف دی‌ان‌ای که دورشته‌ای است، آران‌ای فقط یک رشته دارد، و اطلاعاتی درباره تفاوت‌های ژن‌های بافت‌ها ارائه می‌دهد.

اطلاعات ژن‌های حیوان و پروتئین‌هایی که در سلول‌ها و بافت‌های آن ساخته شده است در آر‌ان‌ای یافت می‌شود. این یافته‌ها امیدهای دانشمندان برای فهم بهتر گونه‌های منقرض‌شده بر اساس بقایای آنها در موزه‌ها را افزایش داده است.

ببر تاسمانی یک حیوان کیسه‌دار گوشتخوار بود که در جزیره تاسمانی در جنوب شرقی استرالیا زندگی می‌کرد. آخرین نمونه شناخته‌شده این جانور در سال 1936 در اسارت درگذشت، اما تعداد معدودی از نمونه‌های آن در موزه‌ها حفظ شده است.

آرتور کونان دویل، نویسنده انگلیسی، در یکی از مشهورترین آثار خود با حضور شرلوک هلمز، کارآگاه افسانه‌ای، به نام «شکارچی باسکرویل»، از ببر تاسمانی به عنوان شخصیت منفی داستان استفاده کرده است.

محققان بقایای نمونه موجود در موزه تاریخ طبیعی استکهلم از سال 1891 را مورد بررسی قرار دادند، و سه نمونه عضلانی و سه نمونه پوست از آن جمع‌آوری کردند که هر کدام حدود 80 میلی‌گرم وزن داشتند.

در نمونه‌های عضلانی، تیم تحقیقاتی توالی‌های مربوط به 236 ژن، از جمله برای اکتین و تیتین، که پروتئین‌هایی هستند که عضلات را قادر به انقباض و انبساط می‌کنند، پیدا کرد. در نمونه‌های پوست‌، توالی‌های مربوط به 270 ژن پیدا شد، از جمله نمونه‌ای که پروتئین ساختاری کراتین را رمزگذاری می‌کند.

در کشفی شگفت‌انگیز، دانشمندان همچنین تعداد کمی از مولکول‌های آران‌ای از ویروس‌هایی که درون بدن ببر تاسمانی زندگی می‌کردند یا آن را آلوده کرده بودند را پیدا کردند. این کشف احتمالا به‌طور جداگانه بتواند به شناسایی ویروس‌های تاریخی کمک کند.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.