جام جهانی ۲۰۳۰؛ شش کشور در سه قاره میزبان شدند

آرژانتین با کاپیتانی لیونل مسی قهرمان آخرین دوره جام جهانی شدهبی بی سی: به گفته فیفا، جام جهانی ۲۰۳۰ در شش کشور و سه قاره انجام خواهد شد. اسپانیا، پرتغال و مراکش میزبان‌های مشترک جام جهانی خواهند بود و سه بازی‌ نخست مسابقات در اروگوئه، آرژانتین و پاراگوئه برگزار می‌شوند.

برگزاری سه بازی نخست جام جهانی در قاره آمریکای جنوبی به مناسبت صد سالگی این تورنمنت است که دوره نخست آن در مونته‌ویدئو برگزار شد.

این تصمیم قرار است در کنگره سال آینده فیفا تصویب شود.

جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، گفت: «در یک دنیای تقسیم شده، فیفا و فوتبال، متحد کننده هستند. شورای فیفا، که نماینده تمام دنیاست، به اتفاق آرا موافقت کرد که صدمین سالگرد جام جهانی فوتبال را که اولین دوره‌اش سال ۱۹۳۰ در اروگوئه برگزار شد، به مناسب‌ترین شیوه جشن بگیرد.»

«در سال ۲۰۳۰، ما یک ردپای جهانی یگانه خواهیم داشت، سه قاره - آفریقا، اروپا و آمریکای جنوبی- و شش کشور -آرژانتین، مراکش، پاراگوئه، پرتغال، اسپانیا و اروگوئه - پذیرای جهانی متحد خواهند بود در حالی که با هم بازی زیبا را جشن می‌گیرند: صدمین سالگرد جام جهانی فیفا. »

فیفا همچنین تاکید کرد که برای جام جهانی ۲۰۳۴ فقط پیشنهادهای میزبانی از کنفدراسیون‌های آسیا و اقیانوسیه را بررسی خواهد کرد. انتظار می‌رود که عربستان سعودی برای میزبانی این دوره از مسابقات جام جهانی تقاضای میزبانی کند.

مونته‌ویدئو در اروگوئه، شهری که میزبان نخستین دوره جام جهانی در سال ۱۹۳۰ بود، میزبان بازی افتتاحیه جام جهانی خواهد بود و مسابقات بعدی در آرژانتین و پاراگوئه برگزار می‌شوند.

ادامه میزبانی این جام جهانی ۴۸ تیمی در شمال آفریقا و اروپا برگزار خواهد شد.

اگر این تقاضای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ تایید شود، مراکش پس از آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰، دومین میزبان آفریقایی جام جهانی خواهد بود.

پرتغال تا کنون میزبان جام جهانی نبوده اما تجربه میزبانی جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۴ را دارد.

اسپانیا در سال ۱۹۸۲ میزبان جام جهانی بود؛ تورنمنتی که در آن ایتالیا برای سومین بار قهرمان جام جهانی شد.

طبق روال دوره‌های گذشته جام جهانی تمام تیم‌های اروگوئه، پاراگوئه، آرژانتین، مرکش، اسپانیا و پرتغال به عنوان میزبان، بدون شرکت در بازی‌های مقدماتی در جام جهانی حاضر می‌شوند.
+5
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.