اعلام حمایت کامل فدراسیون فوتبال عربستان از باشگاه الاتحاد

عوامل و بازیکنان تیم فوتبال الاتحاد در حال ترک ورزشگاه نقش جهان اصفهان و حرکت بە سمت فرودگاهدویچه وله: باشگاه الاتحاد می‌گوید کە با اجازه ناظر بازی ورزشگاه نقش جهان را ترک کردە و از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواست کە حقوق این باشگاه را تضمین کند. فدراسیون فوتبال عربستان نیز "حمایت کامل" خود از الاتحاد را اعلام کرد.

باشگاه الاتحاد می‌گوید کە پس از اجازه ناظر بازی ورزشگاه نقش جهان اصفهان را ترک کردە و از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواست کە حقوق این باشگاه را تضمین کند. در همین حال فدراسیون فوتبال عربستان نیز "حمایت کامل" خود از الاتحاد اعلام کرد.

باشگاه فوتبال الاتحاد عربستان، پس از آنکه روز دوشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر)، حاضر نشد به مصاف سپاهان برود و ورزشگاه نقش جهان اصفهان را ترک کرد، در بیانەای اعلام کردە کە ورزشگاه را با اجازه ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا ترک کردە و خواهان تضمین حقوق‌ خود شده است.

در بخشی از بیانیە این باشگاه کە در شبکه اکس منتشر شدە، آمدە است: «تصریح می‌کنیم که دوشنبه پس از ورود به ورزشگاهی که قرار بود مقابل باشگاه ایرانی سپاهان بازی کنیم، از طرف ناظر کنفدراسیون آسیا مطلع شدیم که بازی در تاریخ مشخص شده برگزار نخواهد شد و تیم می‌تواند ورزشگاه را ترک کند.»

باشگاه سپاهان نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که این مسابقه "با تصمیم داور بازی" لغو شده است.

همزمان فدراسیون فوتبال عربستان نیز در یک بیانیە اعلام کردە کە از باشگاه الاتحاد "حمایت کامل" خواهد کرد و بر پیگیری حقوق این تیم تاکید کردە است.

دو باشگاه سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان قرار بود روز دوشنبه ۱۰ مهر در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم بروند. در حالی کە هواداران فوتبال منتظر بودند کە بازی راس ساعت ١٧:٠٠ شروع شود، ابتدا رسانه‌های ورزشی ایران خبر دادند کە بازی با نیم ساعت تاخیر آغاز خواهد شد. اما بعدا اعلام شد کە بە دلیل عدم حضور باشگاه عربستانی در زمین این بازی لغو شدە است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در بیانەای بە لغو این بازی واکنش نشان داد و اعلام کرد کە بازی بە دلیل "شرایط غیرقابل پیش‌بینی" لغو شدە است.

در بیانەهای کنفدراسیون فوتبال آسیا، باشگاه الاتحاد و فدراسیون فوتبال عربستان به دلیل عدم برگزاری این بازی اشارەای نشدە است. اما کماکان گزارش‌ها حاکی از خروج تیم مهمان از نقش جهان در اعتراض به نصب سردیس قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس در کنار زمین و روبروی تونل ورودی ورزشکاران بوده است.

رسانه‌های عربستان سعودی امروز سه‌شنبه ١١ مهر (٣ اکتبر) به طور گستردە به این موضوع پرداختەاند و تائید کردەاند کە علت عدم حضور الاتحاد در زمین بازی، وجود سردیس سلیمانی بودە است.

قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس، شاخە برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. سپاه قدس متهم بە حمایت تسلیحاتی و مستشاری از نیروهای حوثی در یمن و علیه عربستان، حمایت از حزب‌الله و گروه‌های جهادی در سرزمین‌های فلسطینی و همچنین بشار اسد است.

قاسم سلیمانی و سپاه قدس در لیست تروریسم ایالات متحده آمریکا قرار داشتند و نهایتا او در دی‌ماه ۱۳۵۸ در پی حمله پهپادی آمریکا، در فرودگاه بغداد کشته شد.
سردیس قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، شاخە برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کە توسط آمریکا در عراق کشتە شد"فوتبال با سیاست نمی‌خوایم، نمی‌خوایم"
این بازی در حالی لغو شد کە ورزشگاه نقش جهان اصفهان با گنجایش ٧٥ هزار نفر مملو از هواداران زردپوش بود کە برای حمایت از تیم سپاهان از ساعت‌ها پیش در ورزشگاه‌ حاضر شدە بودند.

انتشار خبر لغو این بازی بە سرعت جو ورزشگاه را متشنج کرد. بر اساس‌ویدیوهای منتشر شدە، شمار زیادی از هواداران باشگاه سپاهان شعار می‌دهند: «فوتبال با سیاست نمی‌خوایم، نمی‌خوایم».

تصاویر دیگری نیز نشان می‌دهد کە هواداران خشمگین با پرتاب اجسامی بە داخل زمین و بە سوی سردیس قاسم سلیمانی خشم خود را نشان می‌دهند. البته استانداری اصفهان اعلام کردە کە پول بلیط بازی بە تماشاگران عودت دادە می‌شود.
هواداران باشگاه سپاهان بی صبرانه منتظر شروع بازی و تشویق تیم خود بودند، اما لغو بازی آنها خشمگین کرد و شماری شعارهای ضد حکومتی سر دادند"یک روز قبل بە باشگاه سپاهان هشدار دادە شدە بود"
برخی از رسانه‌های عربستان در گزارشی عنوان کردەاند کە باشگاه الاتحاد از یک روز قبل‌تر و بە دنبال بازدید از نقش‌ جهان در مورد وجود سردیس قاسم سلیمانی به باشگاه سپاهان هشدار دادە بود.

محمدرضا ساکت، مدیرعامل باشگاه سپاهان و از مدیران پرحاشیە ورزشی در ایران، روز دوشنبه و بە دنبال لغو این بازی در گفت‌وگو با صداوسیما گفت: «در نزدیکی‌های مسابقه مواردی از طرف ناظر اعلام شد که توسط تیم الاتحاد مطالبه شده بود که خب چنین چیزهایی خارج از عرف مسائل ورزشی بود و برخلاف اصولی هست که همه جا مطرح بوده است».

ساکت در سخنان خود ادعا کردە کە از قبل چیزی بە این باشگاه اطلاع دادە نشدە بود.

با این وجود معلوم نیست کە چرا مسئولان ورزشی اصفهان آمادە نبودەاند کە سردیس قاسم سلیمانی را از ورزشگاه خارج کنند و معلوم هم نیست کە این مسئلە می‌تواند چه تبعاتی برای این باشگاه و فوتبال ایران داشتە باشد.
واکنش‌های کاربران شبکەهای اجتماعی
کاربران شبکه‌های اجتماعی و همچنین کنشگران حوزەهای مختلف بە لغو بازی سپاهان و الاتحاد بە دلیل وجود سردیس قاسم سلیمانی واکنش‌های زیادی نشان دادەاند.

هواداران حکومت از عدم حضور تیم عربستانی در زمین بازی با عنوان "فرار از گودال مرگ" یاد کردەاند، اما شماری از کاربران این اعمال مسئولان ورزشی را "مایە آبروریزی" توصیف کردەاند.

کاربران زیادی عنوان کردەاند کە جمهوری اسلامی بە عناوین مختلف از جملە تحمیل پوشش اسلامی، راه ندادن زنان بە ورزشگاه‌ها و ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی و همچنین استفادە از عرضه ورزش برای نشان‌دادن "ارزش‌های اسلامی" برای ورزشکاران محدودیت و فشار روانی درست می‌کند.
نصب بنرهای قاسم سلیمانی در تهران
پس از لغو بازی دو تیم سپاهان و الاتحاد بە دلیل نصب سردیس قاسم‌سلیمانی در ورزشگاه نقش جهان، سازمان زیبا‌سازی شهری تهران در شبکه اکس از نصب بنرهای قاسم سلیمانی در سطح پایتخت خبر دادە است.

در این بنرها عکس‌های از قاسم سلیمانی دیدە می‌شوند کە در زیر آنها نوشتە شدە: «از چشم‌‌هایش می‌ترسند».

این اتفاق در حالی می‌افتد کە دو تیم نساجی مازندران و الهلال عربستان امروز سه‌شنبه ١١ مهر در ورزشگاه آزادی تهران به مصاف هم خواهند رفت.
+7
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.