بحران قره باغ؛ ایران نسبت به هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز هشدار داد

یورونیوز: ایران روز دوشنبه ضمن به رسمیت شناختن حاکمیت آذربایجان بر قره باغ کوهستانی، نسبت به «هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی» در قفقاز هشدار داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود گفت: «ما مخالف تغییر مرزهای بین‌المللی و ژئوپلیتیکی هستیم.»

اشاره او در سخنانش بطور ویژه به کریدور «زنگزور» بود. این دالان حمل و نقل در امتداد مرز ایران قرار دارد و در صورت فعال‌سازی آن از سوی آذربایجان، باکو می‌تواند یک تداوم ارضی تا نخجوان (جمهوری خودمختار محصور در خشکی بین ارمنستان، ایران و ترکیه) که به آذربایجان متصل است، داشته باشد.

فعال‌سازی این مسیر که تهران آن را «راهبردی» خوانده، دسترسی ایران را به ارمنستان و درنهایت اروپا قطع می‌کند.

ناصر کنعانی همچنین یادآور شد که ایران همیشه از بازگردانده شدن قره باغ کوهستانی به آذربایجان حمایت کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این اظهارات را در حالی بیان کرد که آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان یکشنبه گذشته به تهران سفر کرده و قرار است روز دوشنبه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

دور جدید درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی، هفته گذشته با حمله برق‌آسای آذربایجان و درنهایت تسلیم جدایی‌طلبان ارمنی این منطقه پایان یافت. این درگیری‌ها حدود ۶۰۰ کشته برجای گذاشت و بیش از ۱۰۰ هزار ارمنی نیز مجبور به فرار از این منطقه شدند.

ایران در جریان این درگیری‌ها بر حمایت خود از ارمنستان (دو کشوری که روابط نزدیکی به ویژه در موضوعات تجاری دارند) تاکید کرد.

روابط بین باکو و تهران بطور سنتی حساس است و آذربایجان، یکی از متحدان نزدیک ترکیه رقیب تاریخی ایران محسوب می‌شود. باکو همچنین از اسرائیل، یکی از دشمنان اصلی جمهوری اسلامی ایران سلاح می‌خرد.

ایران دارای یک جامعه آذری زبان با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت و یک اقلیت ارمنی با کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.
+7
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.