نشست تاریخی ۲۷ وزیر خارجه اتحادیه اروپا در پایتخت اوکراین

نشست ۲۷ وزیر خارجه اتحادیه اروپا در کی‌یفدویچه وله: وزیران خارجه همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از دوشنبه دوم اکتبر در پایتخت اوکراین گردهم آمده‌اند. این جلسه دارای اهمیت نمادین بالایی تلقی می‌شود و بررسی کمک‌های مالی بیشتر به اوکراین محور مباحث آن است.

وزیران امور خارجه تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برای نخستین بار در تاریخ به صورت دست‌جمعی به کی‌یف، پایتخت اوکراین سفر کرده‌‌اند. از زمان آغاز جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ تاکنون چنین گروه بزرگی از سیاستمداران عالی‌رتبه خارجی به کی‌یف نرفته بودند.

بر اساس گزارش‌‌ها، این نشست به طور غیررسمی و به منظور تدوین و تدقیق حمایت‌های گوناگون از اوکراین برگزار می‌شود.

جوزپ بورل، نماینده امور خارجی اتحادیه اروپا در آستانه این اجلاس با اشاره به پیام نمادینی که از این گردهمایی حاصل می‌شود، در ایکس (توییتر سابق) نوشت که "آینده اوکراین در اتحادیه اروپا نهفته است."

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز ضمن تائید موضع بورل تصریح کرد: «پیام این نشست این است که اتحادیه اروپا در حال گسترش به سمت اوکراین است و ما از این بابت بسیار سپاسگزاریم.»

او اضافه کرد: «این رویداد تاریخی فعلا خارج از مرزهای فعلی اتحادیه اروپا رخ می‌دهد، اما در آینده داخل مرزهای اتحادیه اروپا خواهد بود.»

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز تاکید کرد: «با برگزاری نشست این بار شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در کی‌یف، ما  این اتحادیه  را به جایی می‌آوریم که در حال حاضر قلب اروپا در آنجا از همه جا بیشتر، می‌تپد.»
درخواست وزیر خارجه آلمان برای تشکیل "چتر حفاظتی زمستانی"
بربوک خواست خود در باره راه‌اندازی یک "چتر حفاظتی زمستانی" برای حمایت از اوکراین، شامل گسترش پدافند هوایی، تامین ژنراتورهای برق و تقویت عرضه کلی انرژی را تکرار کرد و افزود: «در زمستان سال گذشته مشاهده کردیم که رئیس جمهور روسیه با حمله عمدی به نیروگاه‌ها، به چه نحو وحشیانه‌ای این جنگ را پیش می‌برد.»

وزیر خارجه آلمان ادامه داد: «هدف ولادیمیر پوتین این است که تامین آب در دمای ۲۰ درجه زیر صفر، از بین برود. ما باید با تمام نیرو از وقوع این امر جلوگیری کنیم.»
آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان در کی‌یفجوزپ بورل نیز به پیشنهاد خود در زمینه تعهدات مالی بلندمدت برای کمک‌های نظامی به اوکراین و حمایت مالی از این کشور برای دریافت جت‌های جنگنده و موشک‌های مدرن، اشاره کرد.

بورل در این راستا خواستار پشتیبانی مالی اوکراین توسط اتحادیه اروپا به میزان سالانه پنج میلیارد یورو از سال ۲۰۲۴ تا پایان سال ۲۰۲۷ است.

این در حالی است که در حال حاضر کمک‌های مالی ایالات متحده به اوکراین به دلیل مناقشه جاری در کنگره بر سر مسائل بودجه‌ای، در پرده ابهام قرار گرفته است.
چشم‌انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا
بر اساس گزارش‌ها، وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست خود در کی‌یف درباره چشم‌انداز پیوستن احتمالی اوکراین به اتحادیه اروپا نیز گفت‌و‌گو می‌کنند.

بربوک در این زمینه با اشاره به وعده اتحادیه اروپا مبنی بر پذیرش اوکراین در اتحادیه یادآور شد: «آینده اوکراین در اتحادیه اروپا که جامعه‌ای با ارزش‌های آزادی است، نهفته است. اتحادیه اروپا به زودی از لیسبون تا لوهانسک امتداد خواهد یافت.»

گفته می‌شود رای مثبت اتحادیه اروپا برای پیوستن اوکراین به اتحادیه، مستلزم تحقق شرایط لازم پیرامون مبارزه قوی‌تر این کشور با فساد و اجرای اصلاحات در بخش‌‌های دادگستری و مطبوعات است.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.