یک دختر دیگر در متروی تهران در پی برخورد ماموران حجاب بیهوش و به بیمارستان منتقل شد

 تصاویر منتشر شده تنها خارج کردن دختر دبیرستانی بیهوش شده توسط همراهانش را نشان می‌دهندرادیو فردا: مریم لطفی، خبرنگار روزنامه شرق، ظهر روز دوشنبه ۱۰ مهرتوسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

به گزارش شبکه شرق، این خبرنگار برای تهیه گزارش خبری به بیمارستان فجر نیروی هوایی رفته بود تا از وضعیت دختری که در مترو به‌دلیل برخورد ماموران بر سر حجاب بیهوش شده بود، گزارش تهیه کند.

شرق می‌گوید اطلاعی از نهاد بازداشت‌کننده خبرنگارش ندارد.

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، مأموران مترو تهران روز یکشنبه با یک دختر دبیرستانی به‌دلیل عدم رعایت حجاب اجباری درگیر شده و او را هل داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، سر دختر دبیرستانی به میله‌ای آهنی برخورد کرده و او بیهوش شده و اکنون در بیمارستان فجر نیروی هوایی بستری است و نیروهای امنیتی اجازه ملاقات با او را نمی‌دهند.
ساعاتی پس از انتشار این گزارش‌، مسعود درستی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران، در گفتگو با خبرگزاری «ایرنا» این اتفاق را تایید کرد ولی هرگونه «برخورد» عوامل اجرایی شرکت مترو با او را رد کرد.

در ویدئویی که از این اتفاق منتشر شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را تقطیع‌شده می‌دانند، سه دختر دانش‌آموز که حجاب اجباری ندارند، داخل واگن مترو شده و چند لحظه بعد تعدادی از مسافران یکی از آن‌ها را که به نظر بی‌هوش شده است، از واگن مترو بیرون می‌کشند.

مدیر عامل مترو گفته که این دختر توسط دوستان خودش و یک مسافر دیگر قطار که احتمالا پزشک بوده به بیرون از قطار منتقل می‌شود.

او افزوده است: «عوامل اجرایی مترو همزمان با درخواست از اورژانس تهران، اقدامات اولیه درمانی را بر روی این دختر انجام داده‌ و او را به بیمارستان منتقل می‌کنند.»

هنوز هیچ گزارشی از آخرین وضعیت این دختر دبیرستانی و هویت او منتشر نشده است.

این مسئله با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

میلاد علوی، روزنامه‌نگار، با اشاره به تکذیب ماجرا از سوی مسئولان در شبکه‌ اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت:‌ «مریم لطفی برای پیگیری موضوع به بیمارستان می‌رود اما بازداشت ‌می‌شود‌؛ به جرم روزنامه‌نگاری.»
او در ادامه تاکید کرد: «در زندان بزرگ روزنامه‌نگاران، یا باید بلندگوی آقایان باشی یا در بازداشت.»

ابوذر زمان، وکیل دادگستری، نیز با بیان این نکته که مسئولان ویدئو «نصفه‌ونیمه‌ای» از ماجرا را منتشر کرده‌اند، نوشت: «حالا خبرنگاری که پیگیر موضوع شده را بازداشت کرده‌اند. نتیجه‌گیری راحت است، همه‌چیز در حال تکرار است.»

اشاره این وکیل دادگستری به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی و بازداشت روزنامه‌نگاران در این زمینه است.
حدود یک سال پیش و در موردی مشابه نیلوفر حامدی،‌ دیگر خبرنگار شرق، پس از انتشار گزارشی از وضعیت مهسا (ژینا) امینی پس از بازداشت و انتقال به بیمارستان کسری، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد.

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه «هم‌میهن» نیز که مراسم تشییع جنازه مهسا (ژینا) امینی در شهر سقز، زادگاهش، را پوشش داده بود، در همان روزهای نخست اعتراضات سراسری توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد و همچنان در زندان به سر می‌برد.
الهه محمدی، (عکس وسط) خبرنگار روزنامه هم‌میهن و نیلوفر حامدی، (عکس چپ) خبرنگار روزنامه شرق که کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی (عکس راست) را در گزارش‌هایشان پوشش داده بودند، همچنان در زندان هستندجلسه پایانی دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی روزهای سوم و چهارم مرداد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در حالی برگزار شد که این دو روزنامه‌نگار همه اتهامات را رد کرده و تاکید کردند که در کار روزنامه‌نگاری خود صدای مردم بوده‌اند و به آن افتخار می‌کنند.

همزمان با هفدهم مرداد ماه که در ایران «روز خبرنگار» نام‌گذاری شده است، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با اشاره به بازداشت بیش از یک صد خبرنگار و روزنامه‌نگار پس از آغاز اعتراضات در ایران، تاکید کرد که «دوران سیاه روزنامه‌نگاری» همچنان ادامه دارد.

همزمان روزنامه هم‌میهن فهرستی از اسامی ده‌ها خبرنگار بازداشت‌ شده را منتشر کرد و با اشاره به موج گسترده بازداشت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران، نوشت که دست‌کم ۷۶ خبرنگار، روزنامه‌نگار و عکاس از آغاز اعتراضات زن، زندگی، آزادی در ایران بازداشت شده‌اند.
+114
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.