سپیده رشنو: امروز بدون حجاب اجباری با همین پوشش به دادگاه خواهم رفت

 عکس پیام سپیده رشنو: با همین پوشش در دادگاه حاضر خواهم شدرادیو فردا: سپیده رشنو، زن جوانی که سه ماه پیش از مرگ مهسا امینی در اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و شکنجه شده بود، با انتشار عکسی تازه از خود بدون حجاب اجباری نوشت که روز دوشنبه ۱۰ مهر با همین پوشش به همراه وکیلش در دادگاه حاضر می‌شود تا از خود دفاع کند.

خانم رشنو اتهامات خود را «تشویق به فساد و فحشا و تبلیغ علیه نظام» توصیف کرده که به نوشته او «مصداق آن‌ها تنها پست اول صفحه اینستاگرام‌ من است.»

او که پیش از آغاز اعتراض‌های «زن، زندگی، آزادی»، به دلیل مقاومت در برابر حجاب اجباری بازداشت شده بود، تأکید کرده برای اتهاماتی که مرتکب نشده و دفاع از «حقِ انتخاب پوشش و حقِ نوشتن درباره آن‌چه بر من گذشته و برای دفاع از «زن» بودن» به دادگاه می‌رود.

این مترجم و ویراستار، خرداد ماه امسال خبر داد که بعد از احضار مجدد، با وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شده، اما «ممنوع‌الخروج از تهران» است و پیش از آن نیز اعلام کرده بود دانشگاه الزهرا او را به دلیل «عدم رعایت پوشش اسلامی»، دو ترم با احتساب سنوات از تحصیل منع کرده است.
مقاومت در برابر حجاب اجباری در حالی در ایران ادامه دارد که یک عضو مرکز پژوهش‌های مجلس و یکی از طراحان لایحه عفاف و حجاب، گفته است که میزان بالای جریمه نقدی برای کسانی که حجاب اجباری را نادیده می‌گیرند، «بازدارندگی» ایجاد خواهد کرد.

جلیل محبی روز نهم مهر در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان همچنین گفته است: «۱ تا ۳ میلیون نفر مشمول تعریف برداشتن روسری یا بدپوششی هستند.» اما مستنداتی از این ادعای خود ارائه نداد.

این عضو مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص اقدام برای اعمال حجاب اجباری تصریح کرد: «در لایحه [اولی که] دولت ارائه داد جریمه‌ها به شکلی بود که حجاب کالا می‌شد و فرد می‌توانست چرتکه بیاندازد که پول بدحجابی را می‌دهد اما وقتی ۲۴ میلیون [در لایحه فعلی حجاب] شد، این بازدارنده خواهد بود.»

در واکنش به این اظهارات، عباس عبدی، تحلیل‌گر سیاسی در شبکه ایکس (توئیتر سابق) بعد از نقل قول درباره «بازدارندگی» جریمه ۲۴ میلیون نوشت: «این رویکرد چاره‌ای ندارد جز این که برای بازدارندگی ۱۰۰٪ دستور تیر مستقیم بدهد.»
حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا، نیز با هشدار درباره جریمه‌های مالی برای مقابله با حجاب اجباری گفت: «جریمه سرسام‌آور، بی‌حجابی را به نافرمانی مدنی تبدیل می‌کند.»

او در گفت‌وگو با وب‌سایت فرارو در توضیح ناکارآمدی این شیوه توضیح داد: «اگر بی حجابی تبدیل به شکلی جدید از نافرمانی مدنی شود، دیگر نمی‌توان کار خاصی کرد، درواقع در چنین شرایطی باید از صبح تا شب جریمه تعیین شود، هیچ تضمینی هم وجود ندارد که جریمه‌ها پرداخت شود. سپس انتظار می‌رود شخصی که جریمه پرداخت نمی‌کند زندانی شود. آیا می‌توان چند میلیون نفر را در زمره مجرمین قرار داد و زندانی کرد؟»

تصاویر خیابان‌ها در شهرهای ایران نشان‌دهنده عدم رعایت حجاب مورد نظر حکومت از سوی اکثریت شهروندان است و در ادامه این روند، روز دهم مهر «موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» در واکنش به تصاویری از حضور زنان بدون حجاب اجباری در محوطه این موزه در اطلاعیه‌ای نوشت که این موزه در کنار چندین محل گردشگری دیگر واقع شده و محوطه محصوری ندارد و به همین دلیل «نسبت دادن جمعیت بدحجاب و بی‌حجاب به موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نادرست و غرض‌ورزانه است.»

همچنین در ادامه برخورد با اماکن تجاری و کسب‌وکارها به دلیل حضور زنان بدون حجاب اجباری، روز دهم مهر خبر رسید که یک تالار عروسی در شهر مهریز استان یزد پلمب شده است.

دو روز پیشتر نیز دو کتابفروشی در تهران به نام «کتاب دی» و «کتاب خانه» به دلیل آنچه «کشف حجاب» خوانده شده بود، پلمب شده بودند.
+175
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  درود به شجاعت و غیرتت. در نهایت نور آزادی بر تاریکی و شرارت اسلام پیروز میشه.
  21
  78
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا

  منفى بدین ولى حرفم رو میزنم ، این خانومها یا کلا همه چرا فکر میکنن که مشکل نداشتن ازادى در پوشش ؟ این خانوم که مثلا الان با این کروات کلفت مردانه خیلى خوشتیپ شده اگر در امارات یا یک کشور عربى دیگه بود بازم از این کارها میکرد ؟ معیشت مردم و سیاست خارجه ایران بزرگترین وتنها مشکل مشترک ایرانیاست نه حجاب.
  86
  16
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - تبریز، ایالات متحده امریکا

  با درود به خاندان پهلوی ! ماجرایی که برای خانوم سپیده رسوم ۳ ماه قبل از شهادت مهسا اتفاق افتاد در اصل زنگ خطری بود از طرف خدا به حاکمان ایران ! اما کو گوش شنوا ؟!!! دقیقا یادم هست که بعد از ماجرای خانوم رشنو ، عده ای از داخل خود اینها که اندکی عقل در کله شان مانده ، البته نه بخاطر مردم بلکه برای بر قرار ماندن نظامشان ، به حکومت هشدار دادند که ادامه این بساط امر به معروف و فضولی در کار مردم باعث خطرات و اتفاقاتی خواهد شد که ابروی نداشته نظام را خواهد برد ! اما تو بگو گاو و الاق اگر فهمیدند اینها چه گفتند ، رهبر چلاق هم فهمید ! سپیده جان ! من بودم در این مدت به هر دری میزدم تا از ایران فرار کتم ! اینها لیاقت ندارند که دختران عزیز و مقدس ایران وارد دادگاه های نجس و کثافتشان بشود ! برایت دعا می‌کنیم ! از تمام گاو ها ، الاق ها ، خوک ها و تمام حیوانات وحشی به خاطر اینکه بعضی وقت ها مجبور میشوم که با کثافات مقایسه شان کنم دوباره عذر خواهی میکنم !
  12
  52
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  فاطی کماندو - قرچک، ایران
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا
  جمهوری کثیف اسلامی مثل یک مار هفت سرهست که با ید برای از بین بردنش تمام سر هاشو قطع کرد. در تمام جبهه ها باید با جمهوری کثیف اسلامی جنگید و حجاب هم یکی از انهاست. درضمن کشورهای عربی به ما ایرنیها چه ربطی داره.
  50
  45
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Q.mars - بلژیک، بلژیک
  سپیده رشنو دوست صمیمی فائزه رفسنجانی است.حتی احتمال دارد باهم نسبت خانوادگی هم داشته باشند.
  42
  23
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا
  فرض کنیم حالا این خانم یا بقیه خانمها دارن اشتباه می‌کنند شما قدم رنجه کنید بروید ایران نشون بدین با این نظام نکبت تا بن دندان مسلح چطور باید مبارزه کرد تا ما همه یاد بگیریم ضمنا داشتن کراوات ایشون به ماها چه ربطی داره شما خودت در کانادا جرات داری به یک زنی در کانادا بگی چرا اینجوری لباس پوشیدی چرا کراوات زدی
  12
  26
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا
  منفی میخوری چون پرت و پلا میگی.امارات و کشور عربی حجاب جزو فرهنگ و سبک زندگیشون هست و خود جوش محجبه هستند حتی وقتی میان اروپا و اجباری و زوری نیست.معیشت مردم خرابه بخاطر این حکومت اشغالگر و حجاب هم سمبل این حکومته.آزادی شخصی ،کرامت و شان ارزشش بیشتر از مشکلات معیشتی نباشه کمتر نیست.
  12
  29
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا
  بی انصاف . مشکل ما حجاب اختیاری نیست . بلکه حجاب اجباری است
  1
  1
  شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.