کوبایی‌ها چگونه برای جنگ در اوکراین به استخدام روسیه درمی‌آیند؟

یورونیوز:  به موجب فرمان پوتین، نیروهای خارجی که با قراردادهای یکساله به استخدام ارتش در‌می‌آیند، این فرصت را خواهند داشت تا از طریق یک فرآیند سریع به همراه همسر، فرزندان و والدین خود تابعیت روسیه را دریافت کنند.

یامیدلی سروانتس، خیاط زن کوبایی برای نخستین بار پس از سالها یک چرخ خیاطیِ نو به اضافه یک یخچال و یک تلفن همراه خریده؛ وسایلی که تامین هزینه آن به عهده روسیه بوده است.

او می‌گوید که شوهر ۴۹ ساله‌اش، انریکه گونزالس، که یک بنا با درآمد ناچیز است، روز ۱۹ ژوئیه خانه‌شان را در شهر کوچک «لا فدرال» ترک کرد تا برای ارتش روسیه در اوکراین بجنگد.

خانم سروانتس به رویترز می‌گوید که همسرش چند روز پس از عزیمت برای جنگ بخشی از پاداش استخدام خود که مبلغی معادل ۲۰۰ هزار روبل (۲ هزار و چهل دلار) بوده است را به پزو برای او فرستاده است.

این میزان پول برای سروانتس درآمدی قابل توجه و بادآورده در جزیره‌ای تحت کنترل «کمونیست‌ها» است. طبق اطلاعات اداره آمار کوبا، این مقدار درآمد بیش از ۱۰۰ برابر میانگین حقوق ماهانه کشور به حساب می‌آید که ۴ هزار و ۲۰۹ پزو (۱۷ دلار) تعیین شده است.

داده‌های رسمی دولت که سال ۲۰۲۲ منتشر شد، نشان می‌دهد کم‌تر مناطقی پیدا می‌شود که ساکنانش بیش از «لا فدرال» در مضیقه باشند.

این منطقه در حومه هاوانا واقع شده و جمعیتی ۸۰۰ نفری را که اغلب وضعیت معیشتی بسیار دشواری دارند، در خود جای داده؛ به نحوی که از هر چهار سکنه آن یک نفر بیکار است.

یامیدلی سروانتس می‌گوید درهمسایگی او از ماه ژوئیه به این سو دست کم سه مرد به روسیه رفته‌اند و یک نفر دیگر هم منتظر است پیش از رفتن خانه خود را به فروش برساند.

رویترز داستان این چهار مرد به همراه حدود ۱۲ کوبایی دیگر را که از هاوانا، پایتخت و مناطق اطراف آن برای جنگ در اوکراین و عزیمت به روسیه استخدام شده بودند مورد بررسی قرار داد.

این افراد که در میان آنها از بنا و کاسب گرفته تا کارگر پالایشگاه و کارمند شرکت مخابراتی دیده می‌شد همگی قصد کسب درآمد از طریق به خطر انداختن جان خود را داشتند.

به گزارش رویترز، از میان همه این افراد در نهایت ۱۱ نفر به روسیه پرواز کردند و هفت تن دیگر در آخرین لحظه دچار تردید شدند و از تصمیم خود صرف‌نظر کردند.

مصاحبه با بسیاری از مردان به علاوه دوستان و اقوام آنها، همراه با مجموعه ای از پیام‌های واتس‌اپی، اوراق سفر، عکس‌ها و شماره تلفن‌هایی که برای تایید حساب‌های خود ارائه کرده اند، جزئیاتی را از چگونگی عزم برخی شهروندان کوبایی برای کمک به ماشین جنگی روسیه به تصویر می‌کشد.

کرملین و وزارت دفاع روسیه به پرسش‌های رویترز درباره استخدام کوبایی‌ها برای جنگ در اوکراین پاسخی نداده و کوبا نیز از اظهار نظر در این خصوص امتناع کرده است.

این در حالیست که اخبار مربوط به استخدام کوبایی‌ها توسط ارتش روسیه برای جنگ در اوکراین طی ماه جاری پس از تایید فعالیت یک شبکه قاچاق انسان از سوی دولت کوبا در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

هاوانا، متحد قدیمی و سنتی روسیه که پیش‌تر اعلام کرده بود «در جنگ اوکراین دخالتی ندارد» به تازگی از دستگیری ۱۷ عضو یک شبکه قاچاق انسان خبر داده است که به گفته مقامات کوبایی، شهروندان این کشور را برای جنگ در کنار سربازان ارتش روسیه ترغیب می‌کردند.

گونزالس همسر خانم سروانتس یکی از ده‌ها کوبایی است که برای جنگ در اوکراین به استخدام ارتش روسیه درآمده و هم اکنون دوران آموزش نظامی را پشت سر می‌گذارد.

وی از طریق تماس ویدیویی از یک پایگاه نظامی روسیه در جنوب مسکو به رویترز گفت که یکی از ۱۱۹ کوبایی است که در آنجا آموزش می بینند.

او گفت وقتی که به روسیه رسید، قراردادی را برای فعالیت در ارتش که به اسپانیایی ترجمه شده بود، امضا کرد و به دوره آموزشی فرستاده شد.

گونزالس در تماس ویدیویی با رویترز در حالی که لباس نظامی به تن و لبخند بر لب داشت، گفت: «همه می‌دانستند که برای چه به اینجا می‌آیند؛ آنها برای جنگ آمده‌اند.»

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین در واکنش به این موضوع تنها به طرح این نکته اکتفا کرد که سفارت اوکراین در هاوانا موضوع را با مقامات کوبایی در میان گذاشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به اینکه ایالات متحده اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد، گفت: «ما عمیقاً نگران گزارش‌هایی هستیم که نشان می‌دهد جوانان کوبایی فریب خورده و برای جنگ به نفع ارتش روسیه استخدام شده‌اند.»

روند استخدام کوبایی‌ها در ارتش روسیه چند هفته پس از فرمان ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در خصوص استخدام نیروهای خارجی آغاز شد.

به موجب این فرمان، نیروهای خارجی که با قراردادهای یکساله به استخدام ارتش در‌می‌آیند، این فرصت را خواهند داشت تا از طریق یک فرآیند سریع به همراه همسر، فرزندان و والدین خود تابعیت روسیه را دریافت کنند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.