مدودف: سربازان بریتانیایی در اوکراین و کارخانه‌های آلمانی تولید موشک «اهداف مشروعی» برای ما هستند

یورونیوز: نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه همزمان با سالگرد اعلام الحاق چهار منطقه از جنوب و شرق اوکراین به خاک کشورش از فتوحات بیشتر در آینده خبر داد.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق روسیه، نیروهای بریتانیایی مستقر در اوکراین را اهدافی مشروع برای حملات نظامیان روس قلمداد کرد.

به گفته آقای مدودف، سربازان بریتانیایی که ماموریت آموزش نیروهای اوکراینی را بر عهده گرفته‌اند می‌توانند اهدافی مشروع برای حملات ارتش روسیه باشند.

وی همچنین از کارخانه‌های آلمانی تولید موشک‌های تاورس درصورتی که این موشک‌ها در اختیار ارتش اوکراین قرار بگیرد نیز به عنوان اهداف مشروع حملات ارتش کشورش در آینده یاد کرد. هفته گذشته نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال از تصمیم برلین مبنی بر تعویق ارسال این موشک‌ها به اوکراین خبر داده بود. تصمیمی که دلیل آن نگرانی از امنیت جانی تکنسین‌های نظامی آلمان در خاک اوکراین عنوان شده است.

این نخستین بار نیست که آقای مدودف، برلین را تهدید‌ می کند. او در ماه مارس گذشته و در پی رسانه‌ای شدن احتمال تولید تانک آلمانی در اوکراین گفته بود در صورت نهایی شدن این طرح کشورش با رگباری از موشک‌های روسی کالیبر و دیگر سلاح‌های آتش‌زا به استقبال مراسم افتتاح کارخانه خواهد رفت.

دمیتری مدودف که به عنوان یک شخصیت جنگ‌طلب و مخالف سیاست‌های غرب، معاون ریاست شورای امنیت روسیه را برعهده دارد همچنین هشدار داد که چنین اقداماتی در کمک به نیروهای اوکراینی از سوی غرب می‌تواند جنگ سوم جهانی را قریب‌الوقوع‌تر کند.

رئیس جمهوری سابق روسیه با انتشار مطلبی در پیام‌رسان تلگرام ضمن طرح این هشدارها، به سخنان اخیر گرانت شاپس، وزیر دفاع جدید بریتانیا به شدت انتقاد کرد.

آقای شاپس به تازگی در مصاحبه با یکی از نشریات بریتانیایی گفته است که لندن علاوه بر آموزش نیروهای مسلح اوکراین در بریتانیا و سایر کشورهای غربی، قصد اعزام مربیان نظامی به اوکراین را نیز دارد. سخنانی که البته از سوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا تائید نشده‌اند. ریشی سوناک گفته که کشورش در حال حاضر برنامه‌ای برای انجام چنین کاری ندارد.

در پیام تلگرامی آقای مدودف آمده است که این اقدام بریتانیا «مربیان نظامی آنها را به یک هدف مشروع و قانونی برای نیروهای مسلح ما تبدیل خواهد کرد.»

وی تاکید کرده است که این نیروها نه به عنوان مزدوران خارجی بلکه به عنوان متخصصان بریتانیایی ناتو بی رحمانه نابود خواهند شد.

مدودف سپس هشدارهای خود را متوجه آلمان کرد که گفته می‌شود قصد دارد موشک‌های کروز «تاوروس» با قابلیت حمله به خاک روسیه را در اختیار اوکراین قرار دهد.

نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه در این خصوص تصریح کرد: «آنها می گویند که اقدام‌شان مطابق با قوانین بین‌المللی است؛ خوب، در این صورت، حملات به کارخانه‌های آلمانی که این موشک‌ها در آنجا ساخته می شوند نیز مطابق با قوانین بین المللی خواهد بود.»

آقای مدودف در انتهای این پیام هشدار داده است که «این احمق‌ها به شکلی فعالانه ما را به سمت جنگ جهانی سوم سوق می دهند.»
فتوحات بیشتری در راه است
دمیتری مدودف، روز شنبه نیز در مطلبی دیگر که در تلگرام منتشر شد وعده داده بود که نیروهای ارتش روسیه سرزمین‌های بیشتری را در اوکراین به تصرف خود درآورند.

این وعده در حالی مطرح شد که یک سال از ادعای مسکو مبنی بر الحاق چهار منطقه در اوکراین به خاک روسیه در پی برپایی همه‌پرسی‌هایی غیرقانونی در این مناطق می‌گذرد.

روسیه در پی اعلام نتایج این همه‌پرسی‌های سازمان یافته که سپتامیر سال گذشته میلادی در مناطق شرقی دونسک و لوهانسک و نیز دو منطقه زاپوریژیا و خرسون در جنوب اوکراین برپا شد رسما از ضمیمه شدن این مناطق به خاک خود خبر داد.

در پیام تلگرامی روز شنبه دمیتری مدودف همچنین تاکید شده بود که «عملیات ویژه نظامی (تهاجم نظامی به خاک اوکراین) تا نابودی کامل رژیم نازی در کی‌یف و آزادسازی سرزمین‌های اصلی روسیه از دست دشمن ادامه خواهد داشت.»

مرد شماره دو شورای امنیت ملی روسیه که از حامیان سرسخت حمله به اوکراین در کشورش شناخته می شود سپس با وعده الحاق مناطق بیشتری از خاک اوکراین به روسیه تاکید کرد: «پیروزی از آن ما خواهد بود.»

از سوی دیگر، همزمان با سالگرد الحاق چهار منطقه یاد شده از خاک اوکراین به روسیه، ولادیمیر پوتین نیز در سخنانی از پیش ضبط شده که روز شنبه از سوی سرویس‌های رسانه‌ای کرملین منتشر شد وعده «بازسازی و توسعه اجتماعی-اقتصادی» این مناطق را مطرح کرد.

آقای پوتین تاکید کرد که با دفاع از دونباس و آنچه وی «روسیه جدید» خواند کشورش برای «میهن، حاکمیت، اتحاد و ارزش‌های معنوی خود» می‌جنگند.

رئیس جمهوری روسیه در حالی ۳۰ سپتامبر را روز «یکپارچگی مجدد» خواند که کشورش تنها بخشی از «مناطق الحاقی جدید» را تحت کنترل دارد؛ اوکراین نیز در مقابل با تدارک عملیات ضد تهاجمی در پی بازپس‌گیری کامل این مناطق است.
+6
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.