ورزش بین ۷ تا ۹ صبح، بهترین زمان برای رفع چاقی

دویچه وله: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تمرینات صبحگاهی، برای کاهش وزن موثرتر از سایر اوقات روز است.

به‌نوشته نشریه پزشکی هلث‌لاین و بر اساس تحقیق جدیدی که در ۴ سپتامبر در مجله پزشکی Obesity منتشر شد، محققان دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ و دانشگاه فرانکلین‌پیرس آمریکا دریافتند افرادی که صبح‌ها بین ساعت ۷ تا ۹ صبح ورزش می‌کنند، شاخص توده بدنی و دور کمر کمتری، حتی زمانی‌که به‌طور‌کلی ورزش کمتری نسبت به افرادی‌که بعدازظهر و عصر ورزش می‌کنند، دارند.

تیم تحقیقاتی، ۵ هزار و ۲۸۰ بزرگسال را بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند افرادی‌که صبح‌ها ورزش می‌کردند در مقایسه با افرادی‌که بعد‌از‌ظهر و عصر ورزش می‌کردند، میانگین BMI یا شاخص توده بدنی کمتری داشتند.

دور کمر ارتباط مشابهی را نشان داد. میانگین دور کمر گروه ورزش صبحگاهی ۹۵.۹ سانتی‌متر بود. (در مقایسه با ۹۷.۹ سانتی‌متر در گروه بعد‌از‌ظهر و ۹۷.۳  سانتی‌متر در گروه عصر).

جالب توجه است که گروه تمرین صبحگاهی نسبت به سایر گروه‌ها کمتر ورزش می‌کردند و زمان کم‌تحرکی بیشتری داشتند، اما دارای شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر سالم‌تر بودند.

این مطالعه می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد که انجام ورزش در زمان مناسب می‌تواند برای حفظ متابولیسم سالم و وزن بدن در محدوده سالم، مهم باشد.»

مطالعات قبل نشان داده بودند که ورزش صبحگاهی می‌تواند به کاهش فشار خون، کاهش استرس و کاهش اضطراب کمک کند.

علاوه‌بر‌این، ورزش صبحگاهی با تحریک فعالیت مغز به بهبود عملکرد شناختی کمک می‌کند. هوشیاری، تمرکز و بهره‌وری را در طول روز افزایش می‌دهد. ورزش صبحگاهی، به‌خصوص در فضای باز، نور صبحگاهی را نیز به بدن می‌رساند که برای تنظیم ریتم شبانه‌روزی ما بسیار مهم است. هورمون‌های مرتبط با کاهش وزن و چاقی، مانند انسولین و کورتیزول، با ریتم شبانه‌روزی مرتبط هستند.

نوسان و مقدار این هورمون‌ها می‌تواند بر مواردی مانند خواب‌آلودگی، گرسنگی، چربی‌سوزی (لیپولیز) و ذخیره چربی (لیپوژنز) تأثیر بگذارد. بنابراین، درست مانند اینکه زمان خوردن غذا می‌تواند بر افزایش وزن تأثیر بگذارد، به‌نظر می‌رسد زمان‌بندی ورزش نیز بر کاهش وزن تأثیر می‌گذارد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.