افشای رابطه پنج سرباز زن اسرائیلی با زندانی امنیتی فلسطینی

 یک زندانی فلسطینی در انتظار آزادی از زندانرادیو فردا: رسانه‌های اسرائیل روزهای جمعه و شنبه، هفتم و هشتم مهر گزارش دادند که افشای رابطه نزدیک میان پنج سرباز زن ارتش اسرائیل با یک «زندانی فلسطینی محکوم به حبس ابد» در زندان امنیتی اسرائیل، مقامات، ارتش و جامعه اسرائیل را تکان داده است.

ساعاتی پس از آغاز انتشار گزارش‎‌های رسانه‌های اسرائیل در این زمینه، به دستور ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی و کاتی پری، کمیسر سازمان زندان‌های اسرائیل، تمامی زنان و دختران سرباز از خدمت در زندان‌های امنیتی که زندانیان فلسطینی در آن محبوس هستند، بیرون آورده شدند.

بر اساس این دستور که روز جمعه صادر و بلافاصله اجرایی شد، هیچ سرباز زن و دختری در چارچوب خدمت اجباری نظام وظیفه، در اختیار سازمان زندان‌های اسرائیل نخواهد بود.

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که یکی از زنان سربازی که ابتدا به دلیل برقراری رابطه با «زندانی امنیتی فلسطینی» در جنوب اسرائیل مورد ظن قرار گرفته بود، در جریان تحقیقات داخلی سازمان زندان‌ها این امر را «تأیید کرد».

براساس این گزارش‌ها، فلسطینی محکوم به حبس ابد که عضو سازمان فلسطینی «فتح» است، با برخوردار شدن از گوشی تلفن همراه که به دست او در زندان رسید، با این سرباز زن رابطه داشت و آن‌دو پیام و عکس نیز تبادل می‌کردند. آن زندانی در پی «رویداد تروریستی منجر به قتل اسرائیلی‌ها در مرکز کشور» محاکمه و محکوم شده است.

وکیل مدافع سرباز یادشده به رسانه‌های اسرائیل گفت موکل او از سوی «تروریست» هدف اخاذی قرار گرفته و خانواده‌اش نیز تهدید شده بودند. به گفته این وکیل، محاکمه نشان خواهد داد که موکل او «بی‌گناه» بوده است.

اما رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که غیر از سرباز یادشده، دست‌کم چهار سرباز زن دیگر نیز با این زندانی امنیتی فلسطینی «رابطه نزدیک» داشته‌اند.

اوایل بهار سال گذشته نیز در پی شکایت یک زن سرباز از میان نیروهایی که مجبور به خدمت در زندان‌ها شده بود، در خصوص تجاوز جنسی به او در زندان امنیتی گیلبواع، رسانه‌های اسرائیل «شهادت‌های چند زن دیگر از میان نظامیان» را منتشر کردند که تأکید داشتند فرماندهان زندان در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ امکان تجاوز زندانیان امنیتی به آن‌ها را «فراهم کرده بودند».

براساس توصیه کمیته ویژه تحقیقاتی که دولت پیشین اسرائیل پس از بررسی ماجرای زندان گیلبواع برپا کرد، سازمان زندان‌ها و ارتش اسرائیل موظف شدند حضور سربازان زن و دختر را در زندان‌های امنیتی به تدریج قطع کنند. اما ظاهراً اتفاق تازه اجرای سریع‌تر تصمیم پیشین را شتاب داد.

زنی که سال گذشته ابتدا ماجرای او برملا شد و به افشای وجود ماجراهای مشابه در زندان گیلبواع انجامید، گفته بود که فرماندهان زندان «دلالی جنسی» کرده و «عامدانه» او و سربازان زن دیگر را «طعمه» زندانیان فلسطینی می‌کردند و از زندانیان اطلاعات و در مواردی نیز پول می‌گرفتند.

اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، گفته بود که شنیدن شهادت‌های آن زنان در مورد تجاوز جنسی به آن‌ها در زندان گیلبواع برایش «شوکه‌آور و دردناک» بود.

ماجراهای زندان گیلبواع نیز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و افکار عمومی اسرائیل داشت. نهادهای مدافع زنان در اسرائیل از ارتش، پلیس و سایر سازمان‌های نظامی و امنیتی خواسته‌اند از زنان و دخترانی که مجبور به خدمت سربازی در این ارگان‌ها هستند، دفاع کرده و مانع از آزار جنسی آن‌ها شوند.

داده‌های این نهادها حاکی است با وجود پیشرفت در زمینه حمایت از حقوق زنان در اسرائیل، هنوز آزار جنسی در نهادهایی گزارش می‌شود که هزاران زن و دختر در آن خدمت اجباری دو ساله را می‌گذرانند.

براساس آخرین داده‌های فلسطینیان، بیش از پنج هزار و ۲۰۰ زندانی فلسطینی در زندان‌های امنیتی اسرائیل محبوس هستند. صدها تن از آن‌ها مردان جوانی هستند که به‌دلیل «ترور»، «مشارکت در ترور» یا عضویت در سازمان‌های مسلح فلسطینی، به حبس‌های طولانی یا حبس ابد محکوم شده‌اند.
+5
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  اوه اوه ، پس با این حساب معمولی نبوده ، چماق طلایی بوده !!
  2
  14
  یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  جالبه ، در ج.ا زندانبان مسلمان به زندانی تجاوز می‌کند و در اسرائیل زندانی مسلمان به زندانبان تجاوز می‌کند.
  1
  16
  یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.