تلاش برای پیدا کردن گوشواره گمشده در حیاط خانه، این خانواده را به گنجینه هزارساله وایکینگ‌ها رساند

یورونیوز:  باستان‌شناسان می‌گویند اشیاء باستانی کشف‌شده قدمتی هزار ساله دارند.

یک خانواده نروژی در منطقه‌ای مسکونی در جنوب این کشور پس از آنکه گوشواره‌ای از طلا را گم کردند، تصمیم گرفتند با فلزیاب آن را در باغچه جلوی خانه‌شان جستجو کنند. آنها اما در عوض اشیایی با قدمت بیش از هزار سال متعلق به دوران وایکینگ‌ها را پیدا کردند.

سازمان میراث فرهنگی وستفولد اوگ تلمارک نروژ گفته است خانواده «آسویک» در حال جستجوی جواهرات گمشده خود بودند که به محض روشن کردن فلزیاب به یک سگک حکاکی‌شده و کاسه‌ای شکل و همچنین یک شیء مدفون دیگر برخورد کردند که به نظر می‌رسد متعلق به دوران وایکینگ‌ها باشد.

این اشیاء در وسط باغچه و زیر یک درخت تنومند پیدا شده‌اند.

کارشناسان معتقدند این دو شیء فلزی در مراسم تدفین یک زن در قرن نهم میلادی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آنان بر این باورند که آثار کشف‌شده به زمان حضور وایکینگ‌ها در جزیره جومفرولند در سواحل جنوبی نروژ برمی‌گردد.
اشیاء باستانی یافت‌شده در حیاط خانهباستان‌شناسان قبلا اطلاع داشتند که در جومفرولند در ناحیه وستفولد اوگ تلمارک سکونتگاه‌هایی با قدمت صدها سال وجود داشته است، اما شواهد موجود پیش از این تنها تا اوایل قرون وسطی عقب می‌رفت.

وایکینگ‌ها دریانوردانی از جنوب اسکاندیناوی بودند که بین اواخر سده هشتم تا یازدهم میلادی زندگی می‌کردند و به خاطر اکتشافات  و قدرت جنگجویی خود مشهور بودند.

یکی از کارشناسان گفته است که قدمت سگک بین ۷۸۰ تا ۸۵۰ سال تخمین زده می‌شود.

مسئولان اداره میراث فرهنگی نروژ از این خانواده به دلیل کشف بی‌سابقه و تماس فوری با مقامات در مورد این یافته نادر ستایش کرده‌اند.

پیشتر در اوایل ماه جاری، یک مرد ۵۱ ساله که به تازگی یک دستگاه فلزیاب برای خود خریده بود ۹ آویز، ۳ حلقه طلا و ۱۰ مروارید را در جزیره رنسوی در جنوب نروژ پیدا کرد.

اوله مدسن، مدیر موزه باستان‌شناسی در دانشگاه استاوانگر نروژ، یافتن آن را «کشف طلایی قرن» خوانده بود.
+21
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.