وزارت خارجه آمریکا: پرتاب ماهواره سپاه تهدیدی برای امنیت بین‌المللی است

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکادویچه وله: آمریکا پرتاب ماهواره نور ۳ سپاه را ادامه توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و تهدیدی برای منطقه و امنیت بین‌المللی دانست. سپاه گفته است ماهوارە تصویربرداری نور ۳ را با موفقیت در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین مستقر کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) در یک نشست مطبوعاتی پیرامون گزارش‌های مربوط به پرتاب ماهواه نور ۳ ابراز داشت که آمریکا مدت‌هاست نگرانی‌های خود را در مورد برنامه‌های توسعه فناوری ماهواره‌برها ابراز کرده است.

اشاره میلر به "ماهوارە تصویربرداری نور ۳" است که با ماهوارەبر ایرانی "قاصد" پرتاب شدە است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود ماهواره‌برها دارای فناوری‌هایی هستند که تقریبا در تولید موشک‌های بالستیک قابل استفاده هستند.

میلر تاکید کرد این فناوری مسیر را برای توسعه سامانه موشکی دوربرد جمهوری اسلامی فراهم می‌کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشرفت مستمر ایران در توانمندی‌های موشکی بالستیک خود تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

این مقام آمریکایی همچنین گفت آمریکا برای مقابله با پیشرفت بیشتر برنامه موشکی بالستیک ایران و توانایی آن در تکثیر همچنان از انواع ابزارهای فشار از جمله تحریم‌ها استفاده خواهد کرد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته مدعی پرتاب "موفقیت‌آمیز" ماهواره‌بر "قاصد" و قرار گرفتن ماهواره "نور ۳" در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین شد.

آمریکا نگران آن است که دستاوردهای ایران در زمینە فناوری‌های فضایی موجب افزایش توان حکومت ایران در حوزه تولید موشک‌های بالستیک شود.

اتحادیه اروپا نیز بلندپروازی‌های جمهوری اسلامی در حوزە ماهوارەای و موشکی را با نگرانی دنبال می‌کند.

اما سخنان متیو میلر را می‌توان اولین واکنش کشورهای غربی به اقدام سپاه دانست چونکه تا کنون مقامات رسمی کشورهای اروپایی بە این موضوع واکنش نشان‌ندادەاند و آن را تائید نکردەاند.

برنامه موشکی جمهوری اسلامی و درج نشدن آن در توافق اتمی یکی از دلایلی بود که باعث شد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق بیرون برود.

غرب نگران است کە ایران در پوشش برنامه ماهواره‌ای، دست به آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بزند. موضوعی کە جمهوری اسلامی آن را رد می‌کند.
+12
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  برو بمیر بابا، از یک طرف میلیارد میلیارد دلار میریزند تو جیب آخوند هرومزاده از طرف دیگه با این حرف ها مثل شغال زوه میکشند.
  9
  35
  جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  پرتاب ماهواره یک حرکت نمادین به عربستان است تا بیشتر هراسان شده و زودتر در کنار اسرائیل قرار بگیرد
  4
  13
  جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  اتفاقا گیرشون به پول سوختش بود که حاج بایدن براشون فرستاد، نگران امنیت ملیتون نباشید
  4
  12
  جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  امریکا و‌انگلیس شاه ایران را که خدمتگذار واقعی مردمش بود از صحنه سیاسی و‌سیاست برداشتند با نیرنگ، حال این ملایان ابله بلای به سر دنیا و آنها بیاورند که از کرده خود هزاران بار پشیمان شوند. تنها راه ساقط کردن جمهوری اسلامسیت و بس، تمااااااااااااام
  3
  7
  جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  همه کشورها همه چیز داشته باشند الی ایران
  3
  8
  جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.