در پی مرگ سه زن بریتانیایی پس از جراحی زیبایی، تبلیغات کلینیک‌های جراحی زیبایی ترکیه در بریتانیا ممنوع شد

بسیاری از جلسه‌های مشاوره‌ کلینیک‌های زیبایی ترکیه‌ای از طریق واتس‌اپ انجام می‌شد و اغلب زنان جراحشان را چند ساعت قبل از عمل می‌دیدند‌ایندیپندنت فارسی: آگهی‌های سه کلینیک جراحی زیبایی ترکیه به‌دلیل «عادی و پیش‌پاافتاده جلوه دادن غیرمسئولانه» گردشگری پزشکی، در بریتانیا ممنوع شده است.

در آگهی اسپرومد (AsproMED) آمده است: «دوست عزیز، آماده‌ای زیبایی درونی‌‌ات را آزاد کنی؟ لازم نیست دنبال جای دیگری بگردید، اسپرومد، شریک مورد اعتماد شما در حوزه گردشگری پزشکی! بگذارید ما شما را به سمت مسیر تحولی درخشان هدایت کنیم!»

این آگهی شامل عکسی از یک زن لاغراندام بود که بادکنکی در دست دارد و به شکمش اشاره می‌کند، همراه با تصویر کوچک‌تری از بالون معده، و در متن زیر عکس نوشته شده بود: «هتل ۴،  ۵ ستاره‌+ سفر به استانبول‌+ تیم حرفه‌ای.»

در آگهی مشابهی برای کلینیک‌هاوس هلث (ClinicHaus Health)، در توضیح آمده بود: «عمل بینی، یکی از موفق‌ترین پزشکان جهان... همین حالا فرم را برای عملیات تابستانی بزرگ، جابه‌جایی وی‌‌آی‌پی، بسته تعطیلات ۵ ستاره در زیباترین شهر جهان پر کنید.»

در آگهی سوم برای اردم کلینیک (Erdem Clinic) آمده بود: «نگذارید بینی‌تان روی صورتتان سایه بیندازد. با عمل بینی، ظاهر رویایی‌تان را داشته باشید. انتخاب با شماست که زیباتر باشید.»

جراحان پلاستیک بریتانیا هشدار داده‌اند که بسیاری از جلسه‌های مشاوره‌ کلینیک‌های زیبایی ترکیه‌ای از طریق واتس‌اپ انجام می‌شد و اغلب زنان جراحشان را چند ساعت قبل از اینکه بروند زیر تیغ جراحی می‌دیدند.  

سایمون ویدرز، جراح پلاستیک بریتانیایی، گفت: «می‌فهمم چرا این چیزها جذاب به نظر می‌رسد، اما فراتر از بروشورهای براق و تبلیغ مدام را ببینید، با یک جراح در این کشور صحبت کنید‌ــ آیا ارزشش را دارد خطر را به جان بخرید؟»

او در ادامه افزود در بریتانیا، جراحان که بیشتر از طریق سازمان خدمات ملی سلامت (NHS) تایید شده‌اند، استانداردی از اصول حرفه‌ای بالینی را حفظ می‌کنند و به‌جای تلاش برای فروش به بیماران، آنان را آگاه می‌کنند.

نهاد مرجع موازین تبلیغات (ASA) در مورد این آگهی‌ها، که همگی به فیسبوک پول داده بودند، به‌دلیل ادعاهای غیرمسئولانه و حذف اطلاعات مربوط به ضرورت مشاوره پزشکی قبلی، تحقیق کرد.

کلینیک‌های اسپرومد و اردم به بررسی‌های این نهاد مرجع پاسخ ندادند.

کلینیک‌هاوس گفت که گواهی قانونی و مجوز از دولت ترکیه دارد، و به‌عنوان بخشی از صنعت گردشگری پزشکی گهگاه بسته‌های فروش ویژه تابستانی عرضه می‌کند.

یک سخنگوی نهاد مرجع موازین تبلیغات گفت: «می‌دانیم به‌دلیل هزینه یا سهولت دسترسی، مصرف‌کنندگان بیش از پیش گزینه سفر به خارج از کشور برای جراحی زیبایی را امتحان می‌کنند، در حالی که بسیاری از افراد از نتیجه عمل راضی‌اند، همچنان با خطراتی توام است.

«به همین دلیل است که اهمیت دارد تبلیغات این خدمات گمراه‌کننده یا غیرمسئولانه نباشند، و به همین دلیل است که برای نهاد مرجع موازین تبلیغات، این حوزه‌ای است که اولویت بالایی دارد.

«آگهی‌دهندگانی که هدفشان مردم بریتانیا است باید اطمینان حاصل کنند که قوانین را رعایت می‌کنند، حتی اگر محل ارائه خدمات این‌جا نباشد. نباید تصمیم انجام جراحی زیبایی را پیش‌پاافتاده جلوه دهند یا افراد را تحت فشار بگذارند که از فرصت محدود عرضه استفاده کنند. آن‌ها همچنین باید ضرورت مشاوره قبلی، از جمله محل انجام مشاوره، را واضح بیان کنند.

«ما به رصد وضعیت ادامه می‌دهیم، و بررسی‌های بیشتری در دست انجام است، و در تدارک اقدام نظارتی بیشتر برای آینده نزدیکیم.»
+17
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.